Article successfully added.
E-MOUNTAINBIKE ➜ Material: carbon ✓ Colour: black ✓ Weight: 19,60 kg ✓ Wheel size: 29" ✓ Brake system: hydraulic disc brake ✓ Gears: 12-speed ✓ E-bike: yes ✓ ➤ Discover now
Product information
"Ryvon ST 4.0 full suspension "
Our CONWAY RYVON ST 4.0 is your entry into our new E-Enduro series. It offers you a balanced combination of performance and comfort to make your off-road adventures unforgettable.
With our reliable Light-E-MTB engine, you will experience smooth and controlled support that makes climbing easier and ensures a pleasant riding experience. The solid equipment of our entry-level model guarantees reliability and durability.
Our practical battery cover technology allows you to conveniently place the battery cover on the top tube. The magnets parking position keeps it securely in place without complicated fastenings.
We know how important flexibility is. That's why our E-MTBs allow you to use a 160 mm Suspension Fork without having to worry about changing the geometry. This allows you to adjust the suspension to your preferences while maintaining the stability of the bike.
We want you to feel comfortable on your bike. That's why we offer CONWAY Ergonomic Sizing with grip diameters, stem lengths, handlebar widths and crank lengths tailored to your frame size. So you get a bike that is tailored exactly to you.
With our reliable Light-E-MTB engine, you will experience smooth and controlled support that makes climbing easier and ensures a pleasant riding experience. The solid equipment of our entry-level model guarantees reliability and durability.
Our practical battery cover technology allows you to conveniently place the battery cover on the top tube. The magnets parking position keeps it securely in place without complicated fastenings.
We know how important flexibility is. That's why our E-MTBs allow you to use a 160 mm Suspension Fork without having to worry about changing the geometry. This allows you to adjust the suspension to your preferences while maintaining the stability of the bike.
We want you to feel comfortable on your bike. That's why we offer CONWAY Ergonomic Sizing with grip diameters, stem lengths, handlebar widths and crank lengths tailored to your frame size. So you get a bike that is tailored exactly to you.
Spezifikationen
| Frame: | Intube Bosch, Gen. 4, BES3, carbon, full suspension, 40 cm |
| Dropout: | SRAM "UDH", for Thru Axle, 1 mm thread pitch |
| Fork: | ROCKSHOX "Lyrik Select", 150 mm travel, DebonAir+, Charger RC, Maxle Ultimate Thru Axle |
| Headset: | ACROS ZS56/28.6/OD62 / EC56/40 |
| Rear shock: | ROCKSHOX "Deluxe Select", 230 mm x 60 mm |
| Crank arm: | MIRANDA "Omega", 160 mm, for Bosch Gen. 4, ISIS, Q: 8, black |
| Chain ring / belt ring: | SRAM "XX Eagle Transmission", 34 teeth |
| Front rotor: | MAGURA "MDR-C", Ø 203mm, 6-hole |
| Rear rotor: | MAGURA "MDR-C", Ø 203mm, 6-hole |
| Shifting lever: | SRAM "NX Eagle" |
| Rear derailleur: | SRAM "NX Eagle" |
| Cassette / belt sprocket: | SRAM "PG-1230", 11-50 teeth |
| Chain / belt: | SRAM "SX Eagle" |
| Drive unit: | BOSCH "Performance Line SX", max. 60 Nm |
| Battery: | BOSCH "CompactTube 400", 400 Wh |
| Charger: | BOSCH 4 A |
| Remote: | BOSCH "BRC3300", Mini Remote |
| System interface: | BOSCH "BRC3100" |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Front tires: | SCHWALBE "Magic Mary", 62-622 |
| Rear tires: | SCHWALBE "Hans Damper", 60-584 |
| Handle bar: | LEVELNINE "Team Riser", 760 mm, Ø 31.8 mm, Backsweep 9°, Upsweep 5°, Rise 10 mm |
| Stem: | CONWAY "eMTB 31,8", 40 mm |
| Grips: | SQlab "70X" |
| Saddle: | FIZIK "Terra Aidon X5" |
| Seat post: | LIMOTEC "A1L", Ø 31.6 mm, 445 mm long, 150 mm adjustment range, 0 mm offset |
Technical data
| Category: | Full Suspension |
| E-bike: | yes |
| Drive system: | BOSCH Performance Line SX |
| Drive version: | middle motor |
| Battery capacity: | 400 Wh |
| Support: | till 25km/h |
| Sex: | gents |
| Frame shape: | full suspension |
| Frame size: | S |
| Frame height: | 40 cm |
| Wheel size: | 29" |
| Shifting type: | derailleur |
| Gears: | 12-speed |
| Transmission: | 1x 12-fach |
| Circuit brand: | SRAM |
| Shifting model: | NX |
| Brake system: | hydraulic disc brake |
| Travel: | 150 mm |
| Frame travel: | 150 mm |
| Features: | suspension fork, damper, electronic sliding aid |
| Kategorie E-Rad: | 4 |
| Zulässiges Systemgewicht: | 140 kg |
| Material: | carbon |
| Colour: | black |
| Colour designation: | carbon matt / black |
| Weight: | 19,60 kg |
| EAN | 4251971145627 |
Geometry data
S
M
L
XL
| A - Seat tube: | 400 mm |
| B - Toptube: | 572 mm |
| C - Steering tube angle: | 64° |
| D - Stem length: | 40 mm |
| E - Seat angle: | 78° |
| F - Kettenstrebe: | 442 mm |
| G - Steering tube: | 100 mm |
| H - Reach: | 445 mm |
| I - Stack: | 615 mm |
| J - Wheel distance: | 1.223 mm |
| A - Seat tube: | 420 mm |
| B - Toptube: | 594 mm |
| C - Steering tube angle: | 64° |
| D - Stem length: | 40 mm |
| E - Seat angle: | 78° |
| F - Kettenstrebe: | 442 mm |
| G - Steering tube: | 110 mm |
| H - Reach: | 465 mm |
| I - Stack: | 623 mm |
| J - Wheel distance: | 1.243 mm |
| A - Seat tube: | 440 mm |
| B - Toptube: | 618 mm |
| C - Steering tube angle: | 64° |
| D - Stem length: | 40 mm |
| E - Seat angle: | 78° |
| F - Kettenstrebe: | 442 mm |
| G - Steering tube: | 125 mm |
| H - Reach: | 485 mm |
| I - Stack: | 637 mm |
| J - Wheel distance: | 1.273 mm |
| A - Seat tube: | 460 mm |
| B - Toptube: | 641 mm |
| C - Steering tube angle: | 64° |
| D - Stem length: | 50 mm |
| E - Seat angle: | 78° |
| F - Kettenstrebe: | 442 mm |
| G - Steering tube: | 140 mm |
| H - Reach: | 505 mm |
| I - Stack: | 650 mm |
| J - Wheel distance: | 1.300 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Seat tube: | 400 mm | 420 mm | 440 mm | 460 mm |
| B - Toptube: | 572 mm | 594 mm | 618 mm | 641 mm |
| C - Steering tube angle: | 64° | 64° | 64° | 64° |
| D - Stem length: | 40 mm | 40 mm | 40 mm | 50 mm |
| E - Seat angle: | 78° | 78° | 78° | 78° |
| F - Kettenstrebe: | 442 mm | 442 mm | 442 mm | 442 mm |
| G - Steering tube: | 100 mm | 110 mm | 125 mm | 140 mm |
| H - Reach: | 445 mm | 465 mm | 485 mm | 505 mm |
| I - Stack: | 615 mm | 623 mm | 637 mm | 650 mm |
| J - Wheel distance: | 1.223 mm | 1.243 mm | 1.273 mm | 1.300 mm |