Article successfully added.
MOUNTAINBIKE ➜ Material: carbon ✓ Colour: red ✓ Weight: 15,30 kg ✓ Wheel size: 27,5" ✓ Brake system: hydraulic disc brake ✓ Gears: 12-speed ✓ E-bike: no ✓ ➤ Discover now
Product information
"WME 4.7 Full Suspension "
The "WME 4.7" from CONWAY has a lot going for it: with its clear and consistent lines, the best kinematics and many detailed solutions, it makes the enduro heart beat faster. The TRP hydraulic trail disc brakes (203/180 mm) are new. Powerful, stable and yet easy to modulate, it responds to the high demands of downhill trails.
The Fully is equipped with FOX suspension consisting of a "Performance 36 Float" Fork and "Float DPS" Damper with 170 mm, which harmonize perfectly with each other. When the suspension is really pushed to the limit downhill, the TRP "Trail EVO" brakes with 203 mm discs at the front and 180 mm at the rear have plenty of reserves. The SCHWALBE tire mix of "Magic Mary" at the front and "Big Betty" with a width of 62 mm also keeps you as close to the ground as possible and the entire bike with its 27.5'' wheels is generally very agile. The lowerable "Drop-A-Gogo" seatpost from CONTEC enables the best possible position above the bike. On the drive side, the tried-and-tested SRAM "NX" gets the bike moving.
In addition to the elaborate geometry and coordinated kinematics for excellent handling, the full carbon frame of the "WME 4.7" scores with fine details. For example, the externally hooded bearing points for a clean look and less contact surface for dust and mud. And last but not least, the storage box in the down tube in front of the bottom bracket, which offers storage space for the minitool.
With a shorter reach, longer wheelbase and slacker head angle, the "WME 4.7" is a modern, sporty all-rounder that not only scores points on enduro descents, but also on the climbs before and the trails after.
The Fully is equipped with FOX suspension consisting of a "Performance 36 Float" Fork and "Float DPS" Damper with 170 mm, which harmonize perfectly with each other. When the suspension is really pushed to the limit downhill, the TRP "Trail EVO" brakes with 203 mm discs at the front and 180 mm at the rear have plenty of reserves. The SCHWALBE tire mix of "Magic Mary" at the front and "Big Betty" with a width of 62 mm also keeps you as close to the ground as possible and the entire bike with its 27.5'' wheels is generally very agile. The lowerable "Drop-A-Gogo" seatpost from CONTEC enables the best possible position above the bike. On the drive side, the tried-and-tested SRAM "NX" gets the bike moving.
In addition to the elaborate geometry and coordinated kinematics for excellent handling, the full carbon frame of the "WME 4.7" scores with fine details. For example, the externally hooded bearing points for a clean look and less contact surface for dust and mud. And last but not least, the storage box in the down tube in front of the bottom bracket, which offers storage space for the minitool.
With a shorter reach, longer wheelbase and slacker head angle, the "WME 4.7" is a modern, sporty all-rounder that not only scores points on enduro descents, but also on the climbs before and the trails after.
Spezifikationen
| Frame: | Carbon, full suspension, 40 cm |
| Dropout: | CONWAY for WME Carbon, Xyron, RLC FS, Cairon SUV FS, from mod. 2020 |
| Fork: | FOX "36 Float Performance", 170 mm travel, Float Evol, Grip, Thru Axle |
| Headset: | ACROS ZS44/28.6 / ZS56/40 |
| Rear shock: | FOX "Float DPS", 230 mm x 65 mm |
| Crank set: | SRAM "X1 1000 Eagle", 170 mm, 32 teeth |
| Bottom Bracket: | SRAM "DUB", Pressfit BB89/92, 89 mm / 92 mm housing width |
| Bremse V.R.: | SHIMANO "Deore BL-M4100 / BR-MT420", Post Mount |
| Bremse H.R.: | SHIMANO "Deore BL-M4100 / BR-MT420" |
| Front rotor: | SHIMANO "SM-RT66", Ø 203 mm, 6-hole |
| Rear rotor: | SHIMANO "SM-RT66", Ø 180 mm, 6-hole |
| Shifting lever: | SRAM "NX Eagle" |
| Rear derailleur: | SRAM "NX Eagle" |
| Cassette / belt sprocket: | SRAM "XG-1275", 10-50 teeth |
| Chain / belt: | SRAM "SX Eagle" |
| Rims: | RODI "Ready 35", 35-584, 32 holes, disc brake, easy eyelets, black |
| Spokes: | Niro, schwarz |
| Front hub: | FORMULA "DC-511", 15 x 110 mm, Thru Axle |
| Rear hub: | FORMULA "DCL-3481", 12 x 148 mm Boost, Thru Axle, 6-hole |
| Front tires: | SCHWALBE "Magic Mary", 62-584 |
| Rear tires: | SCHWALBE "Big Betty", 62-584 |
| Handle bar: | LEVELNINE "Team Riser", 800 mm, Ø 31.8 mm, Backsweep 9°, Rise 20 mm |
| Stem: | LEVELNINE "Race A-Head", 1 1/8", 31.8 mm handlebar clamps, 35 mm long, 0° angle, black |
| Grips: | SQlab "70X" |
| Saddle: | Selle Royal "2315HRN", Athletic |
| Seat post: | CONTEC "Drop-A-Gogo", Ø 31.6 mm, 340 mm long, 100 mm adjustment range |
Technical data
| Category: | Full Suspension |
| E-bike: | no |
| Sex: | gents |
| Frame shape: | full suspension |
| Frame size: | S |
| Frame height: | 40 cm |
| Wheel size: | 27,5" |
| Shifting type: | derailleur |
| Gears: | 12-speed |
| Transmission: | 1x 12-fach |
| Circuit brand: | SRAM |
| Shifting model: | NX |
| Brake system: | hydraulic disc brake |
| Travel: | 170 mm |
| Frame travel: | 170 mm |
| Features: | suspension fork, damper |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Material: | carbon |
| Colour: | red |
| Colour designation: | turquoise fade / red |
| Weight: | 15,30 kg |
| EAN | 4251971103382 |
Geometry data
S
M
L
XL
| A - Seat tube: | 400 mm |
| B - Toptube: | 569 mm |
| C - Steering tube angle: | 65° |
| D - Stem length: | 35 mm |
| E - Seat angle: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 430 mm |
| G - Steering tube: | 110 mm |
| H - Reach: | 421 mm |
| I - Stack: | 608 mm |
| J - Wheel distance: | 1.173 mm |
| A - Seat tube: | 430 mm |
| B - Toptube: | 594 mm |
| C - Steering tube angle: | 65° |
| D - Stem length: | 35 mm |
| E - Seat angle: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 430 mm |
| G - Steering tube: | 110 mm |
| H - Reach: | 445 mm |
| I - Stack: | 609 mm |
| J - Wheel distance: | 1.198 mm |
| A - Seat tube: | 460 mm |
| B - Toptube: | 619 mm |
| C - Steering tube angle: | 65° |
| D - Stem length: | 35 mm |
| E - Seat angle: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 430 mm |
| G - Steering tube: | 120 mm |
| H - Reach: | 467 mm |
| I - Stack: | 617 mm |
| J - Wheel distance: | 1.224 mm |
| A - Seat tube: | 500 mm |
| B - Toptube: | 644 mm |
| C - Steering tube angle: | 65° |
| D - Stem length: | 35 mm |
| E - Seat angle: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 430 mm |
| G - Steering tube: | 135 mm |
| H - Reach: | 487 mm |
| I - Stack: | 631 mm |
| J - Wheel distance: | 1.250 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Seat tube: | 400 mm | 430 mm | 460 mm | 500 mm |
| B - Toptube: | 569 mm | 594 mm | 619 mm | 644 mm |
| C - Steering tube angle: | 65° | 65° | 65° | 65° |
| D - Stem length: | 35 mm | 35 mm | 35 mm | 35 mm |
| E - Seat angle: | 75° | 75° | 75° | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 430 mm | 430 mm | 430 mm | 430 mm |
| G - Steering tube: | 110 mm | 110 mm | 120 mm | 135 mm |
| H - Reach: | 421 mm | 445 mm | 467 mm | 487 mm |
| I - Stack: | 608 mm | 609 mm | 617 mm | 631 mm |
| J - Wheel distance: | 1.173 mm | 1.198 mm | 1.224 mm | 1.250 mm |
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_DE.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_DK.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_EN.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_ES.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_FR.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_IT.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_NL.pdf
- Z7_WME_Torque_Grease_2023.pdf
- Z7_WME_Kunstoff_Gummi_2023.pdf
- Z7_WME_Metall_2023.pdf
- BDA_MY24_BIOBIKE.pdf