Article successfully added.
MOUNTAINBIKE ➜ Material: carbon ✓ Colour: orange ✓ Weight: 14,70 kg ✓ Wheel size: 29" ✓ Brake system: hydraulic disc brake ✓ Gears: 12-speed ✓ E-bike: no ✓ ➤ Discover now
Product information
"WME 7.9 Full Suspension "
Exciting tours through any terrain, both uphill and downhill - that's possible with the "WME 7.9" from CONWAY. The full carbon frame together with the 150 mm suspension from FOX ("Performance 36 Float" Fork and "Float X" Damper) ensure a sporty ride.
The relatively short reach, longer wheelbase and slightly slacker steering angle give the trail bike a balanced nuance, making the "WME 7.9" a modern, sporty all-rounder that not only shines on the descents, but also lives up to its all-round qualities on the climbs and trails in between.
"Magic Mary" and "Big Betty" provide the necessary ground contact and bite firmly into the ground thanks to their aggressive lug profile - even when things get muddy. The SCHWALBE tires are 62 mm wide and mounted on 29er DT SWISS wheels. Thanks to the CONTEC "Drop-A-Gogo" Vario seatpost, which can be lowered at the touch of a button in the cockpit, you're always in the right position on the fully.
The drivetrain and disc brakes come from the SHIMANO "Deore XT" groupset, which means that the "WME 7.9" is well equipped for both 12-speed drivetrains and precise braking. The trail bike also scores with visual and practical details: all bearing points are hooded from the outside, which contributes to the clean look and, above all, offers less contact surface for dust and mud.
The relatively short reach, longer wheelbase and slightly slacker steering angle give the trail bike a balanced nuance, making the "WME 7.9" a modern, sporty all-rounder that not only shines on the descents, but also lives up to its all-round qualities on the climbs and trails in between.
"Magic Mary" and "Big Betty" provide the necessary ground contact and bite firmly into the ground thanks to their aggressive lug profile - even when things get muddy. The SCHWALBE tires are 62 mm wide and mounted on 29er DT SWISS wheels. Thanks to the CONTEC "Drop-A-Gogo" Vario seatpost, which can be lowered at the touch of a button in the cockpit, you're always in the right position on the fully.
The drivetrain and disc brakes come from the SHIMANO "Deore XT" groupset, which means that the "WME 7.9" is well equipped for both 12-speed drivetrains and precise braking. The trail bike also scores with visual and practical details: all bearing points are hooded from the outside, which contributes to the clean look and, above all, offers less contact surface for dust and mud.
Spezifikationen
| Frame: | Carbon, full suspension, 40 cm |
| Dropout: | CONWAY for WME Carbon, Xyron, RLC FS, Cairon SUV FS, from mod. 2020 |
| Fork: | FOX "36 Float Performance", 150 mm travel, Float Evol, Grip, Thru Axle |
| Headset: | ACROS ZS44/28.6 / ZS56/40 |
| Rear shock: | FOX "Float X", 230 mm x 57.5 mm |
| Crank set: | SHIMANO "Deore XT FC-M8100", 170 mm, 30 teeth |
| Bottom Bracket: | SHIMANO "BB-MT800", Pressfit BB92, 89.5 mm / 92 mm housing width |
| Bremse V.R.: | SHIMANO "Deore XT BL-M8100 / BR-M8120", Post Mount |
| Bremse H.R.: | SHIMANO "Deore XT BL-M8100 / BR-M8100" |
| Front rotor: | SHIMANO "SM-RT64", Ø 203 mm, Center Lock |
| Rear rotor: | SHIMANO "SM-RT64", Ø 180 mm, Center Lock |
| Shifting lever: | SHIMANO "Deore XT SL-M8100" |
| Rear derailleur: | SHIMANO "Deore XT RD-M8100" |
| Cassette / belt sprocket: | SHIMANO "SLX CS-M7100", 10-51 teeth |
| Chain / belt: | SHIMANO "SLX CN-M7100" |
| Laufrad V.R.: | MAVIC "Crossmax XL 29", 15 x 110 mm Boost, Thru Axle, Center Lock |
| Laufrad H.R.: | MAVIC "Crossmax XL 29", 12 x 148 mm Boost, Thru Axle, Center Lock |
| Front tires: | SCHWALBE "Magic Marry", 62-622 |
| Rear tires: | SCHWALBE "Big Betty ", 62-622 |
| Handle bar: | RACEFACE "Aeffect R", 780 mm, Ø 35 mm, Rise 20 mm |
| Stem: | RACEFACE "Aeffect R", 1 1/8", 35mm handlebar clamp, 40mm long, angle 0°, stack 39mm, black |
| Grips: | SQlab "70X" |
| Saddle: | Selle Royal "2315HRN", Athletic |
| Seat post: | CONTEC "Drop-A-Gogo", Ø 31.6 mm, 340 mm long, 100 mm adjustment range |
Technical data
| Category: | Full Suspension |
| E-bike: | no |
| Sex: | gents |
| Frame shape: | full suspension |
| Frame size: | S |
| Frame height: | 40 cm |
| Wheel size: | 29" |
| Shifting type: | derailleur |
| Gears: | 12-speed |
| Transmission: | 1x 12-fach |
| Circuit brand: | Shimano |
| Shifting model: | XT |
| Brake system: | hydraulic disc brake |
| Travel: | 150 mm |
| Frame travel: | 150 mm |
| Features: | suspension fork, damper |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Material: | carbon |
| Colour: | orange |
| Colour designation: | graphite fade / orange |
| Weight: | 14,70 kg |
| EAN | 4251971103580 |
Geometry data
S
M
L
XL
| A - Seat tube: | 400 mm |
| B - Toptube: | 569 mm |
| C - Steering tube angle: | 65° |
| D - Stem length: | 40 mm |
| E - Seat angle: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm |
| G - Steering tube: | 100 mm |
| H - Reach: | 421 mm |
| I - Stack: | 608 mm |
| J - Wheel distance: | 1.177 mm |
| A - Seat tube: | 430 mm |
| B - Toptube: | 594 mm |
| C - Steering tube angle: | 65° |
| D - Stem length: | 40 mm |
| E - Seat angle: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm |
| G - Steering tube: | 100 mm |
| H - Reach: | 445 mm |
| I - Stack: | 609 mm |
| J - Wheel distance: | 1.202 mm |
| A - Seat tube: | 460 mm |
| B - Toptube: | 619 mm |
| C - Steering tube angle: | 65° |
| D - Stem length: | 40 mm |
| E - Seat angle: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm |
| G - Steering tube: | 110 mm |
| H - Reach: | 467 mm |
| I - Stack: | 617 mm |
| J - Wheel distance: | 1.227 mm |
| A - Seat tube: | 500 mm |
| B - Toptube: | 644 mm |
| C - Steering tube angle: | 65° |
| D - Stem length: | 40 mm |
| E - Seat angle: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm |
| G - Steering tube: | 125 mm |
| H - Reach: | 487 mm |
| I - Stack: | 631 mm |
| J - Wheel distance: | 1.253 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Seat tube: | 400 mm | 430 mm | 460 mm | 500 mm |
| B - Toptube: | 569 mm | 594 mm | 619 mm | 644 mm |
| C - Steering tube angle: | 65° | 65° | 65° | 65° |
| D - Stem length: | 40 mm | 40 mm | 40 mm | 40 mm |
| E - Seat angle: | 75° | 75° | 75° | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm | 440 mm | 440 mm | 440 mm |
| G - Steering tube: | 100 mm | 100 mm | 110 mm | 125 mm |
| H - Reach: | 421 mm | 445 mm | 467 mm | 487 mm |
| I - Stack: | 608 mm | 609 mm | 617 mm | 631 mm |
| J - Wheel distance: | 1.177 mm | 1.202 mm | 1.227 mm | 1.253 mm |
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_DE.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_DK.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_EN.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_ES.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_FR.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_IT.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_NL.pdf
- Z7_WME_Torque_Grease_2023.pdf
- Z7_WME_Kunstoff_Gummi_2023.pdf
- Z7_WME_Metall_2023.pdf
- BDA_MY24_BIOBIKE.pdf