Article successfully added.
MOUNTAINBIKE ➜ Material: Aluminium ✓ Gewicht: 14,80 kg ✓ Laufradgröße: 29" ✓ Gänge: 24-Gang ✓ Rahmenform: Hardtail ✓ ➤ Jetzt entdecken
Product information
"MS 4.9 Hardtail "
All-round MTB at an entry-level price
Get a taste of the world of MTBs with the CONWAY "MS 4.9". It is a true all-round talent that you can use for sporty tours in the countryside. But it will also get you through daily city traffic quickly, safely and confidently.
The Fork has a suspension travel of 100 mm, which smoothes out all bumps such as potholes and tree roots as well as cobblestones. The profiled WTB tires, which also provide good damping and bite into loose ground with their studs, support this. On steep climbs and long descents, the 8-speed SHIMANO derailleur system offers the right gear for every situation - a total of 24 gears are available.
Reliable and powerful braking power is provided by the hydraulic Disc Brakes from SHIMANO. They won't let you down even in the wet. The "MS 4.9" can be upgraded with Fenders for urban use - the robust and lightweight aluminum frame is specially equipped with threaded eyelets for this purpose.
Get a taste of the world of MTBs with the CONWAY "MS 4.9". It is a true all-round talent that you can use for sporty tours in the countryside. But it will also get you through daily city traffic quickly, safely and confidently.
The Fork has a suspension travel of 100 mm, which smoothes out all bumps such as potholes and tree roots as well as cobblestones. The profiled WTB tires, which also provide good damping and bite into loose ground with their studs, support this. On steep climbs and long descents, the 8-speed SHIMANO derailleur system offers the right gear for every situation - a total of 24 gears are available.
Reliable and powerful braking power is provided by the hydraulic Disc Brakes from SHIMANO. They won't let you down even in the wet. The "MS 4.9" can be upgraded with Fenders for urban use - the robust and lightweight aluminum frame is specially equipped with threaded eyelets for this purpose.
Spezifikationen
| Frame: | Aluminum, diamond, 41 cm |
| Dropout: | CONWAY for MS / MC / ML 27.5", 29" from 2019 model onwards |
| Fork: | RST "Gila ML", 100 mm travel, QR |
| Headset: | FSA "Orbit 1.5B ZS", ZS44/28.6 / ZS56/40, reduction cone |
| Crank set: | SHIMANO "Tourney FC-TY301", 175 mm, 24/34/42 teeth |
| Bottom Bracket: | SHIMANO "BB-UN101", BSA, 68 mm / 70 mm housing width |
| Bremse V.R.: | TEKTRO "HD-M275", Post Mount |
| Bremse H.R.: | TEKTRO Disc Brake "HD-M275", hydraulic, 2 pistons, for 1.8 mm brake rotors |
| Front rotor: | TEKTRO "TR160-24", Ø 160 mm, 6-hole |
| Rear rotor: | TEKTRO "TR160-24", Ø 160 mm, 6-hole |
| Shifting lever: | SHIMANO "Altus SL-M315-L/SL-M315-8R" |
| Front derailleur: | SHIMANO "Altus FD-M313", Down Swing |
| Rear derailleur: | SHIMANO "Acera RD-M360" |
| Cassette / belt sprocket: | SHIMANO "Altus CS-HG31", 11-34 teeth |
| Chain / belt: | KMC "Z8", 8-speed |
| Rims: | CONWAY "35 Bar", 32 hole |
| Spokes: | Stahl schwarz |
| Front hub: | QUANDO "KT-K68F", QR |
| Rear hub: | QUANDO "KT-K68R", 6-hole, QR |
| Front tires: | WTB "Ranger", 57-622 |
| Rear tires: | WTB "Ranger", 57-622 |
| Handle bar: | LEVELNINE Handlebar, 720 mm, Ø 31.8 mm, Rise 0.5 mm |
| Stem: | CONWAY, 1 1/8", 31,8mm handlebar clamp, 70mm long, angle 7°, black |
| Grips: | CONWAY "Sport", 130 mm, black |
| Saddle: | Selle Royal "Vivo", Athletic |
| Seat post: | CONWAY, Ø 31.6 mm, 300 mm long |
| Pedals: | WELLGO "C280DU" |
Technical data
| Category: | Hardtail |
| E-bike: | no |
| Sex: | gents |
| Frame shape: | Hardtail |
| Frame size: | S |
| Frame height: | 41 cm |
| Wheel size: | 29" |
| Shifting type: | derailleur |
| Gears: | 24-speed |
| Transmission: | 3x 8-fach |
| Circuit brand: | Shimano |
| Shifting model: | Acera |
| Brake system: | hydraulic disc brake |
| Travel: | 100 mm |
| Features: | suspension fork |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Material: | aluminium |
| Colour: | green |
| Colour designation: | lightgrey matt / acid metallic |
| Weight: | 14,80 kg |
| EAN | 4251507977494 |
Geometry data
S
M
L
XL
| A - Seat tube: | 406 mm |
| B - Toptube: | 570 mm |
| C - Steering tube angle: | 70° |
| D - Stem length: | 70 mm |
| E - Seat angle: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 448 mm |
| G - Steering tube: | 120 mm |
| H - Reach: | 369 mm |
| I - Stack: | 634 mm |
| J - Standover height: | 771 mm |
| K - Wheel distance: | 1.069 mm |
| A - Seat tube: | 457 mm |
| B - Toptube: | 590 mm |
| C - Steering tube angle: | 70° |
| D - Stem length: | 70 mm |
| E - Seat angle: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 448 mm |
| G - Steering tube: | 120 mm |
| H - Reach: | 389 mm |
| I - Stack: | 634 mm |
| J - Standover height: | 800 mm |
| K - Wheel distance: | 1.089 mm |
| A - Seat tube: | 508 mm |
| B - Toptube: | 610 mm |
| C - Steering tube angle: | 70° |
| D - Stem length: | 90 mm |
| E - Seat angle: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 448 mm |
| G - Steering tube: | 120 mm |
| H - Reach: | 409 mm |
| I - Stack: | 634 mm |
| J - Standover height: | 829 mm |
| K - Wheel distance: | 1.104 mm |
| A - Seat tube: | 559 mm |
| B - Toptube: | 630 mm |
| C - Steering tube angle: | 70° |
| D - Stem length: | 110 mm |
| E - Seat angle: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 448 mm |
| G - Steering tube: | 140 mm |
| H - Reach: | 423 mm |
| I - Stack: | 652 mm |
| J - Standover height: | 865 mm |
| K - Wheel distance: | 1.124 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Seat tube: | 406 mm | 457 mm | 508 mm | 559 mm |
| B - Toptube: | 570 mm | 590 mm | 610 mm | 630 mm |
| C - Steering tube angle: | 70° | 70° | 70° | 70° |
| D - Stem length: | 70 mm | 70 mm | 90 mm | 110 mm |
| E - Seat angle: | 72° | 72° | 72° | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 448 mm | 448 mm | 448 mm | 448 mm |
| G - Steering tube: | 120 mm | 120 mm | 120 mm | 140 mm |
| H - Reach: | 369 mm | 389 mm | 409 mm | 423 mm |
| I - Stack: | 634 mm | 634 mm | 634 mm | 652 mm |
| J - Standover height: | 771 mm | 800 mm | 829 mm | 865 mm |
| K - Wheel distance: | 1.069 mm | 1.089 mm | 1.104 mm | 1.124 mm |