Der Artikel wurde erfolgreich hinzugefügt.
MOUNTAINBIKE ➜ Materiale: Carbon ✓ Farve: hvid ✓ Vægt: 11,70 kg ✓ Hjulstørrelse: 29" ✓ Bremsesystem: hydraulisk skivebremse ✓ Gearing: 12-speed ✓
Produktinformation
"RLC FS 7.9 Fuld affjedring "
Alsidig - det er den bedste måde at beskrive den nye "RLC FS 7.9" på, for den er skabt til maraton- og langrendsruter i World Cuppen såvel som til din hjemmesti og sporty træningsture. Den er udviklet i samarbejde med CONWAY Factory Racing Team.
Nyt i år er ROCKSHOX "SID SL Select+"-gaflen med en fjedervandring på 110 mm. Men hvis du vil gøre Race-Fully til en rigtig maraton- og downcountry-cykel, kan du også installere en fjedergaffel med 120 mm fjedervandring. Vi ser længere frem i tiden: "RLC FS"-serien er allerede forberedt til FOX "Livevalve"-affjedringssystemet. Komponenterne kan installeres uden problemer.
Race-Fully kommer op i fart med de 12 gear i SRAM "XX1 Eagle"-gearskiftet inklusive "X1"-pedalarmen, mens SRAM "Level T"-skivestopperne bruges til at sætte tempoet op med stor præcision. DT SWISS "XR 1700"-hjulene, som er udstyret med den gennemtestede Schwalbe dæk-kombination - "Racing Ray" foran og "Racing Ralph" bag - giver stærk fremdrift. De er hver 60 mm brede og fremstillet i Evolution-kvalitet med Addix-blanding og gennemsigtige sidevægge.
Nyt i år er ROCKSHOX "SID SL Select+"-gaflen med en fjedervandring på 110 mm. Men hvis du vil gøre Race-Fully til en rigtig maraton- og downcountry-cykel, kan du også installere en fjedergaffel med 120 mm fjedervandring. Vi ser længere frem i tiden: "RLC FS"-serien er allerede forberedt til FOX "Livevalve"-affjedringssystemet. Komponenterne kan installeres uden problemer.
Race-Fully kommer op i fart med de 12 gear i SRAM "XX1 Eagle"-gearskiftet inklusive "X1"-pedalarmen, mens SRAM "Level T"-skivestopperne bruges til at sætte tempoet op med stor præcision. DT SWISS "XR 1700"-hjulene, som er udstyret med den gennemtestede Schwalbe dæk-kombination - "Racing Ray" foran og "Racing Ralph" bag - giver stærk fremdrift. De er hver 60 mm brede og fremstillet i Evolution-kvalitet med Addix-blanding og gennemsigtige sidevægge.
Specifikationer
| Ramme: | CONWAY Fully Carbon RLC |
| Dropøje: | 0281180/0 |
| Forgaffel: | ROCKSHOX "SID SL Select +", 110 mm |
| Styrfitting: | ZS44 / ZS56 |
| Affjedring: | ROCKSHOX "SID LUXE Select +" |
| Kranksæt: | SRAM "X1 Carbon", Boost DUB, 32 Z., 170 mm |
| Krankleje: | SRAM "PF 92 DUB" |
| Bremser: | SRAM "Level TL" |
| Bremsegreb: | SRAM "Level TL" |
| Bremseskive For: | SRAM "Centerline X", 180 mm |
| Bremseskive Bag: | SRAM "Centerline X", 160 mm |
| Skifter: | SRAM "XX1 Eagle Trigger" |
| Bagskifter: | SRAM "XX1 Eagle", 12speed |
| Kassette: | SRAM "PG 1275 Eagle", 10-52 Z. |
| Kæde: | SRAM "GX Eagle" |
| Fælge: | DT SWISS "XR1700" |
| Eger: | DT SWISS |
| Fornav: | DT SWISS "XR1700", 15x110 mm |
| Bagnav: | DT SWISS "XR1700", 12x148 mm |
| Dæk for: | SCHWALBE "Racing Ray", EVO Addix, 60-622, faltbar |
| Dæk bag: | SCHWALBE "Racing Ralph", EVO Addix, 60-622, faltbar |
| Styr: | RACEFACE "Next Carbon", Ø 31,8, 720 mm |
| Frempind: | RACEFACE "Turbine", 31,8 mm, 60 mm |
| Greb: | SQlab "70X" |
| Sadel: | CONWAY "1489 super light" |
| Sadelpind: | RACEFACE "Next Carbon", 27,2 mm, 400 mm |
Tekniske data
| Kategori: | Fuld affjedring |
| Elcykel: | ingen |
| Køn: | Mænd |
| Rammeform: | Fuld affjedring |
| Ramme størrelse: | S |
| Ramme højde: | 43 cm |
| Hjulstørrelse: | 29" |
| Gearskiftet ype: | Derailleur |
| Gearing: | 12-speed |
| Gear: | 1x 12-fach |
| Gearskifte mærke: | SRAM |
| Gearskifte model: | XX1 |
| Bremsesystem: | hydraulisk skivebremse |
| Forgaffelfjeder: | 110 mm |
| Rammefjederens vandring: | 100 mm |
| Egenskaber: | Affjedringsgaffel, spjæld |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Farve: | hvid |
| Farvebetegnelse: | red metallic / pearlwhite |
| Vægt: | 11,70 kg |
| EAN | 4251507978460 |
Geometridata
S
M
L
XL
| A - Sadelrør: | 425 mm |
| B - OVERRØR: | 575 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 60 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 445 mm |
| G - Hovedrør: | 95 mm |
| H - Nå!: | 424 mm |
| I - Stak: | 586 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.119 mm |
| A - Sadelrør: | 465 mm |
| B - OVERRØR: | 600 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 70 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 445 mm |
| G - Hovedrør: | 105 mm |
| H - Nå!: | 449 mm |
| I - Stak: | 595 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.147 mm |
| A - Sadelrør: | 505 mm |
| B - OVERRØR: | 625 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 80 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 445 mm |
| G - Hovedrør: | 115 mm |
| H - Nå!: | 473 mm |
| I - Stak: | 604 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.175 mm |
| A - Sadelrør: | 545 mm |
| B - OVERRØR: | 650 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 80 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 445 mm |
| G - Hovedrør: | 130 mm |
| H - Nå!: | 495 mm |
| I - Stak: | 618 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.203 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Sadelrør: | 425 mm | 465 mm | 505 mm | 545 mm |
| B - OVERRØR: | 575 mm | 600 mm | 625 mm | 650 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° | 70° | 70° | 70° |
| D - Frempind længde: | 60 mm | 70 mm | 80 mm | 80 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 72° | 72° | 72° | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 445 mm | 445 mm | 445 mm | 445 mm |
| G - Hovedrør: | 95 mm | 105 mm | 115 mm | 130 mm |
| H - Nå!: | 424 mm | 449 mm | 473 mm | 495 mm |
| I - Stak: | 586 mm | 595 mm | 604 mm | 618 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.119 mm | 1.147 mm | 1.175 mm | 1.203 mm |