Der Artikel wurde erfolgreich hinzugefügt.
MOUNTAINBIKE ➜ Materiale: Carbon ✓ Farve: sort ✓ Vægt: 12,80 kg ✓ Hjulstørrelse: 29" ✓ Bremsesystem: hydraulisk skivebremse ✓ Gearing: 12-speed ✓
Produktinformation
"RLC FS 4.9 Fuld affjedring "
Væk racerkøreren i dig - med "RLC FS 4.9", for den har alt, hvad du behøver for at gøre det. CONWAY Factory Racing Team var inspirationen bag udviklingen af den hurtige og lette racercykel med fuld affjedring til cross-country og maraton. Dens ramme i fuld kulfiber er tilsvarende let, vridningsstiv og hurtig. Og den moderate, sporty kørestilling er designet til lange distancer.
Cyklen starter den nye sæson med to tekniske innovationer. For det første ROCKSHOX "Reba"-gaflen, som udjævner alle huller og trærødder med sin 110 mm fjedervandring. Den understøttes af den velkendte ROCKSHOX-støddæmper og de 55 mm brede "Race King"-dæk fra CONTI.
En anden nyhed er CONTECs "Drop-A-Gogo" sadelpind, som giver dig mulighed for altid at optimere din kropsvægt. Stolen styres via en fjernbetjening, der er indbygget i cockpittet. Takket være SRAM "GX Eagle"-gearskiftet med 12 gear kan du tage på ture. SHIMANO "BR MT410" giver dig mulighed for at regulere din hastighed fint, men reducere den kraftigt, hvis det er nødvendigt.
Generne i racercyklen kommer fra CONWAY-søskendeparret "WME" og "RLC", dens kørestil er tilsvarende sporty, men kørestillingen er velegnet til lange distancer. Og hvis du vil gøre Race-Fully til en rigtig maraton- og downcountry-cykel, kan du også installere en fjedergaffel med 120 mm fjedervandring. Vi ser endnu længere frem: "RLC FS"-serien er allerede forberedt til FOX "Livevalve"-affjedringssystemer.
Cyklen starter den nye sæson med to tekniske innovationer. For det første ROCKSHOX "Reba"-gaflen, som udjævner alle huller og trærødder med sin 110 mm fjedervandring. Den understøttes af den velkendte ROCKSHOX-støddæmper og de 55 mm brede "Race King"-dæk fra CONTI.
En anden nyhed er CONTECs "Drop-A-Gogo" sadelpind, som giver dig mulighed for altid at optimere din kropsvægt. Stolen styres via en fjernbetjening, der er indbygget i cockpittet. Takket være SRAM "GX Eagle"-gearskiftet med 12 gear kan du tage på ture. SHIMANO "BR MT410" giver dig mulighed for at regulere din hastighed fint, men reducere den kraftigt, hvis det er nødvendigt.
Generne i racercyklen kommer fra CONWAY-søskendeparret "WME" og "RLC", dens kørestil er tilsvarende sporty, men kørestillingen er velegnet til lange distancer. Og hvis du vil gøre Race-Fully til en rigtig maraton- og downcountry-cykel, kan du også installere en fjedergaffel med 120 mm fjedervandring. Vi ser endnu længere frem: "RLC FS"-serien er allerede forberedt til FOX "Livevalve"-affjedringssystemer.
Specifikationer
| Ramme: | Kulfiber, fuld affjedring, 43 cm |
| Dropøje: | CONWAY til WME Carbon, Xyron, RLC FS, Cairon SUV FS, fra 2020-modellen og fremefter |
| Forgaffel: | ROCKSHOX "Reba RL", 110 mm fjedervandring, SoloAir, Motion Control RL, Maxle Lite stikaksel |
| Styrfitting: | ACROS ZS44/28.6 / ZS56/40 |
| Affjedring: | ROCKSHOX "Deluxe Select + RT", 210 x 50 mm |
| Kranksæt: | SRAM "NX Eagle", 170 mm, 32 tænder |
| Krankleje: | SRAM "DUB", Pressfit BB89/92, 89 mm / 92 mm husbredde |
| Bremse V.R.: | SHIMANO "BL-MT401 / BR-MT410", montering på plakat |
| Bremse H.R.: | SHIMANO "BL-MT401 / BR-MT410" |
| Bremseskive For: | SHIMANO "SM-RT56", Ø 180 mm, 6-hullers |
| Bremseskive Bag: | SHIMANO "SM-RT56", Ø 160 mm, 6-hullers |
| Skifter: | SRAM "NX Eagle" |
| Bagskifter: | SRAM "GX Eagle" |
| Kassette: | SRAM "XG-1275", 10-52 tænder |
| Kæde: | SRAM "SX Eagle" |
| Fælge: | RODI "Ryot 25", 25-622, 32 huller, skivebremse, enkelt øje, sort |
| Eger: | Niro schwarz |
| Fornav: | FORMULA "DC-711", 15 x 110 mm, stikaksel |
| Bagnav: | FORMULA "DHT-1481", 12 x 148 mm Boost, stikaksel, 6-hul |
| Dæk for: | Schwalbe "Racing Ray"-dæk, 60-622 |
| Dæk bag: | Schwalbe "Racing Ralph", 60-622 |
| Styr: | LEVELNINE "Flat Bar", 740 mm, Ø 31,8 mm, Backsweep 8 |
| Frempind: | TEKTRO "Spyre MD-C610C", bag, flad montering |
| Greb: | SQlab "70X" |
| Sadel: | CONWAY "1489 sport light" |
| Sadelpind: | CONTEC "Drop-A-Gogo", Ø 31,6 mm, 340 mm lang, 100 mm justeringsområde |
Tekniske data
| Kategori: | Fuld affjedring |
| Elcykel: | ingen |
| Køn: | Mænd |
| Rammeform: | Fuld affjedring |
| Ramme størrelse: | S |
| Ramme højde: | 43 cm |
| Hjulstørrelse: | 29" |
| Gearskiftet ype: | Derailleur |
| Gearing: | 12-speed |
| Gear: | 1x 12-fach |
| Gearskifte mærke: | SRAM |
| Gearskifte model: | GX |
| Bremsesystem: | hydraulisk skivebremse |
| Forgaffelfjeder: | 110 mm |
| Rammefjederens vandring: | 100 mm |
| Egenskaber: | Affjedringsgaffel, spjæld |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Farve: | sort |
| Farvebetegnelse: | red metallic / black metallic |
| Vægt: | 12,80 kg |
| EAN | 4251971103146 |
Geometridata
S
M
L
XL
| A - Sadelrør: | 425 mm |
| B - OVERRØR: | 575 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 60 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 445 mm |
| G - Hovedrør: | 95 mm |
| H - Nå!: | 424 mm |
| I - Stak: | 586 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.119 mm |
| A - Sadelrør: | 465 mm |
| B - OVERRØR: | 600 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 75 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 445 mm |
| G - Hovedrør: | 105 mm |
| H - Nå!: | 449 mm |
| I - Stak: | 595 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.147 mm |
| A - Sadelrør: | 505 mm |
| B - OVERRØR: | 625 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 90 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 445 mm |
| G - Hovedrør: | 115 mm |
| H - Nå!: | 473 mm |
| I - Stak: | 604 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.175 mm |
| A - Sadelrør: | 545 mm |
| B - OVERRØR: | 650 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 90 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 445 mm |
| G - Hovedrør: | 130 mm |
| H - Nå!: | 495 mm |
| I - Stak: | 618 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.203 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Sadelrør: | 425 mm | 465 mm | 505 mm | 545 mm |
| B - OVERRØR: | 575 mm | 600 mm | 625 mm | 650 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° | 70° | 70° | 70° |
| D - Frempind længde: | 60 mm | 75 mm | 90 mm | 90 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 72° | 72° | 72° | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 445 mm | 445 mm | 445 mm | 445 mm |
| G - Hovedrør: | 95 mm | 105 mm | 115 mm | 130 mm |
| H - Nå!: | 424 mm | 449 mm | 473 mm | 495 mm |
| I - Stak: | 586 mm | 595 mm | 604 mm | 618 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.119 mm | 1.147 mm | 1.175 mm | 1.203 mm |