Article successfully added.
E-TREKKING & TOUR ➜ Material: Aluminium ✓ Farbe: schwarz ✓ Gewicht: 28,70 kg ✓ Laufradgröße: 28" ✓ Gänge: 11-Gang ✓ Antriebsvariante: Mittelmotor ✓ ➤ Jetzt entdecken
Product information
"Cairon T 6.0 trekking bike "
Wide roads, gentle curves, changing surfaces - this bike is designed for comfort and endurance on the most beautiful bike tours and for everyday use. The wave frame shape makes it easy to get on and off the bike, while the sophisticated geometry ensures a stable and comfortable ride. The 28" wheels roll confidently over asphalt and gravel, supported by a suspension Suspension Fork with 100 mm travel and a suspension seatpost that absorbs shocks.
The Bosch "Performance Line CX" mid-motor and the long-lasting 750 Wh Battery provide energy for long stages, while the 11-speed derailleur ensures precise shifting. Hydraulic Disc Brakes offer maximum control, even in wet conditions or on slopes. Practical features such as frame locks, chain guards, Fenders and the electronic Pushing Help make the bike suitable for everyday use and touring.
The Bosch "Performance Line CX" mid-motor and the long-lasting 750 Wh Battery provide energy for long stages, while the 11-speed derailleur ensures precise shifting. Hydraulic Disc Brakes offer maximum control, even in wet conditions or on slopes. Practical features such as frame locks, chain guards, Fenders and the electronic Pushing Help make the bike suitable for everyday use and touring.
Spezifikationen
| Frame: | CONWAY Intube Bosch, Alu |
| Dropout: | 0281180/0 |
| Fork: | ROCKSHOX "Recon Silver RL", 100 mm |
| Headset: | ZS56 / ZS56, Block Lock |
| Crank arm: | MIRANDA "Classic Gen. 4", 165 mm |
| Chain ring / belt ring: | MIRANDA "Gen4 Boost", 36 Z., w/o CG |
| Bottom Bracket: | BOSCH |
| Brakes: | SHIMANO "Deore BR-M6100" |
| Brake lever: | SHIMANO "Deore BL-M6100" |
| Front rotor: | SHIMANO "SM-RT64", 203 mm |
| Rear rotor: | SHIMANO "SM-RT64", 180 mm |
| Shifting lever: | SHIMANO "Deore XT SL-M8130" |
| Rear derailleur: | SHIMANO "Deore XT RD-M8130", 11-speed |
| Cassette / belt sprocket: | SHIMANO "CS-LG600", 11-50 Z. |
| Chain / belt: | SHIMANO "CN-LG500" |
| Drive unit: | BOSCH Mittelmotor Gen.4 "Performance CX", 36 V, 250 W |
| Battery: | BOSCH "Powertube 750", Lithium-Ionen mit BMS, 750 Wh |
| Charger: | Bosch 4 Ah |
| Remote: | BOSCH "BRC3600" |
| Display: | BOSCH, "Kiox 300", 4-Stufen, Remote Control, Schiebehilfe |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Rims: | MACH1 "MAXX" |
| Spokes: | Niro |
| Front hub: | SHIMANO "HB-MT400", 15 x 110 mm |
| Rear hub: | SHIMANO "FH-MT400", 12 x 148mm |
| Front tires: | CONTINENTAL "Contact Cruiser", 50-622, Reflex |
| Rear tires: | CONTINENTAL "Contact Cruiser", 50-622, Reflex |
| Handle bar: | LEVEL 9 "Trekking", 31,8, 660 mm |
| Stem: | LEVEL 9 "Adjustable", 65 mm |
| Grips: | CONTEC "MERGE Mountain Comfort" |
| Saddle: | SELLE ROYAL "Vivo Moderat Ergo", Da |
| Seat post: | CONWAY "Patent"/ HUMPERT "Ergotec SP10" |
| Chain guard: | HESLING "Move" |
| Mud Guards: | CURANA "Apollo 65" |
| Carrier: | ATRAN "Cummute Pro", inkl. Federklappe |
| Front light: | CONTEC "DLUX 120 E+" |
| Tail light: | B&M "XELTEC", integriert |
| Kickstand: | URSUS "Wave", 40mm |
| Pedals: | VP "VPE-506" |
Technical data
| Category: | trekking bike |
| E-bike: | yes |
| Bosch Smart System: | yes |
| Drive system: | BOSCH Performance Line CX |
| Drive version: | middle motor |
| Battery capacity: | 750 Wh |
| Support: | till 25km/h |
| Sex: | ladies |
| Frame shape: | wave |
| Frame size: | S |
| Frame height: | 42 cm |
| Wheel size: | 28" |
| Shifting type: | derailleur |
| Gears: | 11-speed |
| Transmission: | 1x 11-fach |
| Circuit brand: | Shimano |
| Shifting model: | XT |
| Brake system: | hydraulic disc brake |
| Travel: | 100 mm |
| Features: | suspension fork, suspensed seat post, frame lock, chain guard, electronic sliding aid, fender |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Material: | aluminium |
| Colour: | black |
| Colour designation: | dark teal / black |
| Weight: | 28,70 kg |
| EAN | 4251971178908 |
Geometry data
S
M
L
XL
| A - Seat tube: | 420 mm |
| B - Toptube: | 580 mm |
| C - Steering tube angle: | 68° |
| D - Stem length: | 65 mm |
| E - Seat angle: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 455 mm |
| G - Steering tube: | 165 mm |
| H - Reach: | 396 mm |
| I - Stack: | 671 mm |
| J - Wheel distance: | 1.139 mm |
| A - Seat tube: | 460 mm |
| B - Toptube: | 600 mm |
| C - Steering tube angle: | 68° |
| D - Stem length: | 65 mm |
| E - Seat angle: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 455 mm |
| G - Steering tube: | 150 mm |
| H - Reach: | 415 mm |
| I - Stack: | 675 mm |
| J - Wheel distance: | 1.159 mm |
| A - Seat tube: | 500 mm |
| B - Toptube: | 620 mm |
| C - Steering tube angle: | 68° |
| D - Stem length: | 65 mm |
| E - Seat angle: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 455 mm |
| G - Steering tube: | 160 mm |
| H - Reach: | 432 mm |
| I - Stack: | 685 mm |
| J - Wheel distance: | 1.180 mm |
| A - Seat tube: | 540 mm |
| B - Toptube: | 640 mm |
| C - Steering tube angle: | 68° |
| D - Stem length: | 65 mm |
| E - Seat angle: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 455 mm |
| G - Steering tube: | 160 mm |
| H - Reach: | 452 mm |
| I - Stack: | 685 mm |
| J - Wheel distance: | 1.200 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Seat tube: | 420 mm | 460 mm | 500 mm | 540 mm |
| B - Toptube: | 580 mm | 600 mm | 620 mm | 640 mm |
| C - Steering tube angle: | 68° | 68° | 68° | 68° |
| D - Stem length: | 65 mm | 65 mm | 65 mm | 65 mm |
| E - Seat angle: | 75° | 75° | 75° | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 455 mm | 455 mm | 455 mm | 455 mm |
| G - Steering tube: | 165 mm | 150 mm | 160 mm | 160 mm |
| H - Reach: | 396 mm | 415 mm | 432 mm | 452 mm |
| I - Stack: | 671 mm | 675 mm | 685 mm | 685 mm |
| J - Wheel distance: | 1.139 mm | 1.159 mm | 1.180 mm | 1.200 mm |