Article successfully added.
E-SUV ➜ Material: Aluminium ✓ Gewicht: 27,60 kg ✓ Laufradgröße: 27" ✓ Gänge: 8-Gang ✓ Antriebsvariante: Mittelmotor ✓ ➤ Jetzt entdecken
Product information
"Cairon C 1.0 B RBN 600 wave "
The "Cairon C 1.0 B RBN 600 / 800" is your reliable partner for everyday life and adventure - sporty, comfortable and fully equipped. The geometry puts you in an active but relaxed position: you sit slightly forward, with good control on the Handlebar and efficient power transfer to the Pedals. The frame architecture ensures stable handling, even on a brisk ride or with a loaded Carrier.
The Bosch engine with 600 / 800 Wh Battery provides powerful support up to 25 km/h - quiet, dynamic and low-maintenance thanks to the belt drive and Shimano Hub Nexus 8-speed hub. The integrated coaster provides additional safety and comfort. The 29" wheels and 120 mm Suspension Fork make bumps almost invisible.
Practical: the Battery can be easily removed from the top. With the HTM 2.0 front carrier mount, BCM module and Range Extender ready, you are flexible for everyday use, touring or commuting. This bike makes your life more active, more independent - and a good deal cooler.
The Bosch engine with 600 / 800 Wh Battery provides powerful support up to 25 km/h - quiet, dynamic and low-maintenance thanks to the belt drive and Shimano Hub Nexus 8-speed hub. The integrated coaster provides additional safety and comfort. The 29" wheels and 120 mm Suspension Fork make bumps almost invisible.
Practical: the Battery can be easily removed from the top. With the HTM 2.0 front carrier mount, BCM module and Range Extender ready, you are flexible for everyday use, touring or commuting. This bike makes your life more active, more independent - and a good deal cooler.
Spezifikationen
| Frame: | CONWAY Intube Bosch, Alu |
| Dropout: | 0347028/3 |
| Fork: | SUNTOUR "XCM32 LOR", Boost, 120 mm |
| Headset: | ACROS "ZS56-ZS56", Blocklock |
| Crank arm: | MIRANDA "Virage", Q12, 165mm |
| Chain ring / belt ring: | GATES "CDC w Guard", 46 Z. |
| Bottom Bracket: | BOSCH |
| Brakes: | TEKTRO "HD-M280" |
| Brake lever: | TEKTRO "HD-M280" |
| Front rotor: | TEKTRO "TR180-35", 180 mm |
| Rear rotor: | TEKTRO "TR180-35", 180 mm |
| Shifting lever: | SHIMANO "NexusSL-C6001-8" |
| Rear derailleur: | SHIMANO "NexusSG-C6001-8CD", 8-speed |
| Cassette / belt sprocket: | GATES "CDC Centertrack", 22 Z. |
| Chain / belt: | GATES "CDC Centertrack Belt", 120 Z. |
| Drive unit: | BOSCH Mittelmotor "Performance", 36 V, 250 W |
| Battery: | BOSCH "Powertube 600", Lithium-Ionen mit BMS, HOR w. SOP Pivot |
| Charger: | Bosch 2 A, BES3 |
| Remote: | BOSCH "Purion 200" |
| Display: | BOSCH "Purion 200" |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Rims: | CONWAY "TRYP 30" |
| Spokes: | Niro |
| Front hub: | SHIMANO "HB-TC500", 15 x 110 mm |
| Rear hub: | SHIMANO "NexusSG-C6001-8CD" |
| Front tires: | SCHWALBE "Smart Sam", 60-584 |
| Rear tires: | SCHWALBE "Smart Sam", 60-584 |
| Handle bar: | SATORI "Noir", 15° backsweep, 660 mm |
| Stem: | SATORI "Hatchback adjustable", 70mm |
| Grips: | CONTEC "Tour Wing" |
| Saddle: | SELLE ROYAL "Vivo Moderat Ergo" |
| Seat post: | JD "Two Piece Alloy", 31,6 mm, 350 mm |
| Mud Guards: | CURANA "Apollo 75" |
| Carrier: | MASSLOAD "MIK HD", inkl. Federklappe |
| Front light: | HERRMANS "MR5" |
| Tail light: | AXA "Juno E-Bike", Brake Light |
| Kickstand: | URSUS "MOOI Plus", 40 mm |
| Pedals: | VP "VPE-527" |
Technical data
| Category: | SUV |
| E-bike: | yes |
| Bosch Smart System: | yes |
| Drive system: | BOSCH Performance Line |
| Drive version: | middle motor |
| Battery capacity: | 600 Wh |
| Support: | till 25km/h |
| Sex: | ladies |
| Frame shape: | wave |
| Frame size: | S |
| Frame height: | 41 cm |
| Wheel size: | 27" |
| Shifting type: | hub gear |
| Gears: | 8-speed |
| Transmission: | 1x 8-fach |
| Circuit brand: | Shimano |
| Shifting model: | Nexus |
| Brake system: | hydraulic disc brake |
| Travel: | 120 mm |
| Features: | suspension fork, electronic sliding aid, fender |
| Zulässiges Systemgewicht: | 140 kg |
| Material: | aluminium |
| Colour: | red |
| Colour designation: | burgundy matt |
| Weight: | 27,60 kg |
| EAN | 4251971175334 |
Geometry data
S
M
L
XL
| A - Seat tube: | 410 mm |
| B - Toptube: | 585 mm |
| C - Steering tube angle: | 67° |
| D - Stem length: | 60 mm |
| E - Seat angle: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 466 mm |
| G - Steering tube: | 155 mm |
| H - Reach: | 400 mm |
| I - Stack: | 667 mm |
| J - Wheel distance: | 1.168 mm |
| A - Seat tube: | 450 mm |
| B - Toptube: | 600 mm |
| C - Steering tube angle: | 68° |
| D - Stem length: | 80 mm |
| E - Seat angle: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 466 mm |
| G - Steering tube: | 160 mm |
| H - Reach: | 413 mm |
| I - Stack: | 674 mm |
| J - Wheel distance: | 1.177 mm |
| A - Seat tube: | 490 mm |
| B - Toptube: | 620 mm |
| C - Steering tube angle: | 68° |
| D - Stem length: | 80 mm |
| E - Seat angle: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 466 mm |
| G - Steering tube: | 170 mm |
| H - Reach: | 429 mm |
| I - Stack: | 686 mm |
| J - Wheel distance: | 1.192 mm |
| A - Seat tube: | 530 mm |
| B - Toptube: | 640 mm |
| C - Steering tube angle: | 68° |
| D - Stem length: | 100 mm |
| E - Seat angle: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 466 mm |
| G - Steering tube: | 180 mm |
| H - Reach: | 447 mm |
| I - Stack: | 695 mm |
| J - Wheel distance: | 1.213 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Seat tube: | 410 mm | 450 mm | 490 mm | 530 mm |
| B - Toptube: | 585 mm | 600 mm | 620 mm | 640 mm |
| C - Steering tube angle: | 67° | 68° | 68° | 68° |
| D - Stem length: | 60 mm | 80 mm | 80 mm | 100 mm |
| E - Seat angle: | 75° | 75° | 75° | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 466 mm | 466 mm | 466 mm | 466 mm |
| G - Steering tube: | 155 mm | 160 mm | 170 mm | 180 mm |
| H - Reach: | 400 mm | 413 mm | 429 mm | 447 mm |
| I - Stack: | 667 mm | 674 mm | 686 mm | 695 mm |
| J - Wheel distance: | 1.168 mm | 1.177 mm | 1.192 mm | 1.213 mm |