Article successfully added.
E-MOUNTAINBIKE ➜ Material: Aluminium ✓ Farbe: schwarz ✓ Gewicht: 24,60 kg ✓ Laufradgröße: 29" ✓ Gänge: 9-Gang ✓ Antriebsvariante: Mittelmotor ✓ ➤ Jetzt entdecken
Product information
"Cairon S 2.0 600 Hardtail "
With the "Cairon S 2.0 600 / 800", you can experience e-bike riding fun on a new level - direct, comfortable and confident. The balanced geometry ensures safe handling and an active riding position that carries you equally well on forest paths, gravel tracks and through urban landscapes.
Thanks to 29" wheels and 120 mm fork travel, you can roll smoothly over bumps, while the high-quality aluminum frame combines stability and lightness. The Bosch mid-motor with Smart System provides you with reliable power, complemented by a 600 Wh / 800 Wh Battery and the eMTB+ mode for an extra boost on the mountain. The Shimano 9-speed derailleur ensures precise gear changes, while hydraulic Disc Brakes provide safe braking performance.
Thanks to Bosch PowerMore 250 compatibility, the basic framework for reliability and endurance is set - whether on commutes, spontaneously extended tours or sporty excursions into the countryside.
Thanks to 29" wheels and 120 mm fork travel, you can roll smoothly over bumps, while the high-quality aluminum frame combines stability and lightness. The Bosch mid-motor with Smart System provides you with reliable power, complemented by a 600 Wh / 800 Wh Battery and the eMTB+ mode for an extra boost on the mountain. The Shimano 9-speed derailleur ensures precise gear changes, while hydraulic Disc Brakes provide safe braking performance.
Thanks to Bosch PowerMore 250 compatibility, the basic framework for reliability and endurance is set - whether on commutes, spontaneously extended tours or sporty excursions into the countryside.
Spezifikationen
| Frame: | CONWAY Intube Bosch, Alu |
| Dropout: | 0347028/3 |
| Fork: | SUNTOUR "XCM34 LOR", Boost, 120 mm |
| Headset: | ACROS "ZS56-ZS56", Blocklock |
| Crank arm: | FSA "CK-747", 165 mm |
| Chain ring / belt ring: | E13 "Helix Core e*spec", 34 Z. |
| Bottom Bracket: | BOSCH |
| Brakes: | SHIMANO "MT200" |
| Brake lever: | SHIMANO "MT200" |
| Front rotor: | SHIMANO "SM-RT30", 180 mm |
| Rear rotor: | SHIMANO "SM-RT30", 180 mm |
| Shifting lever: | SHIMANO "CUES SL-U4010-9R" |
| Rear derailleur: | SHIMANO "Cues RD-U4000", 9-speed |
| Cassette / belt sprocket: | SHIMANO "CS-LG300-9", 11-46 Z. |
| Chain / belt: | SHIMANO "CN-LG500" |
| Drive unit: | BOSCH Mittelmotor "Performance PX", 36 V, 250 W |
| Battery: | BOSCH "Powertube 600", Lithium-Ionen mit BMS, HOR w. SOP Pivot |
| Charger: | Bosch 2 A, BES3 |
| Remote: | BOSCH "Purion 200" |
| Display: | BOSCH "Purion 200" |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Rims: | RODI "Tryp 30 Evo", 30-622 |
| Spokes: | Niro |
| Front hub: | SHIMANO "HB-TC500", 15 x 110 mm |
| Rear hub: | SHIMANO "FH-TC500", 12 x 148mm, HG |
| Front tires: | SCHWALBE "Smart Sam", black / bronze |
| Rear tires: | SCHWALBE "Smart Sam", black / bronze |
| Handle bar: | KALLOY "HB-RB11", Rise 15mm, 740mm |
| Stem: | KALLOY "AS-DC1N", 60mm |
| Grips: | SQLAB "70X" |
| Saddle: | SELLE ROYAL "SRX+", 145mm |
| Seat post: | JD "Two piece alloy", 31,6 mm, 350 mm |
Technical data
| Category: | Hardtail |
| E-bike: | yes |
| Drive system: | BOSCH Performance Line PX |
| Drive version: | middle motor |
| Battery capacity: | 600 Wh |
| Support: | till 25km/h |
| Sex: | gents |
| Frame shape: | diamond |
| Frame size: | S |
| Frame height: | 41 cm |
| Wheel size: | 29" |
| Shifting type: | derailleur |
| Gears: | 9-speed |
| Transmission: | 1x 9-fach |
| Circuit brand: | Shimano |
| Shifting model: | Cues |
| Brake system: | hydraulic disc brake |
| Travel: | 120 mm |
| Features: | suspension fork, electronic sliding aid |
| Zulässiges Systemgewicht: | 140 kg |
| Material: | aluminium |
| Colour: | black |
| Colour designation: | anthracite matt |
| Weight: | 24,60 kg |
| EAN | 4251971182462 |
Geometry data
S
M
L
XL
| A - Seat tube: | 410 mm |
| B - Toptube: | 585 mm |
| C - Steering tube angle: | 66° |
| D - Stem length: | 60 mm |
| E - Seat angle: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 466 mm |
| G - Steering tube: | 120 mm |
| H - Reach: | 413 mm |
| I - Stack: | 651 mm |
| J - Wheel distance: | 1.186 mm |
| A - Seat tube: | 450 mm |
| B - Toptube: | 600 mm |
| C - Steering tube angle: | 66° |
| D - Stem length: | 60 mm |
| E - Seat angle: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 466 mm |
| G - Steering tube: | 120 mm |
| H - Reach: | 430 mm |
| I - Stack: | 651 mm |
| J - Wheel distance: | 1.202 mm |
| A - Seat tube: | 490 mm |
| B - Toptube: | 620 mm |
| C - Steering tube angle: | 66° |
| D - Stem length: | 60 mm |
| E - Seat angle: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 466 mm |
| G - Steering tube: | 130 mm |
| H - Reach: | 449 mm |
| I - Stack: | 660 mm |
| J - Wheel distance: | 1.225 mm |
| A - Seat tube: | 530 mm |
| B - Toptube: | 640 mm |
| C - Steering tube angle: | 66° |
| D - Stem length: | 60 mm |
| E - Seat angle: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 466 mm |
| G - Steering tube: | 130 mm |
| H - Reach: | 470 mm |
| I - Stack: | 660 mm |
| J - Wheel distance: | 1.246 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Seat tube: | 410 mm | 450 mm | 490 mm | 530 mm |
| B - Toptube: | 585 mm | 600 mm | 620 mm | 640 mm |
| C - Steering tube angle: | 66° | 66° | 66° | 66° |
| D - Stem length: | 60 mm | 60 mm | 60 mm | 60 mm |
| E - Seat angle: | 75° | 75° | 75° | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 466 mm | 466 mm | 466 mm | 466 mm |
| G - Steering tube: | 120 mm | 120 mm | 130 mm | 130 mm |
| H - Reach: | 413 mm | 430 mm | 449 mm | 470 mm |
| I - Stack: | 651 mm | 651 mm | 660 mm | 660 mm |
| J - Wheel distance: | 1.186 mm | 1.202 mm | 1.225 mm | 1.246 mm |