Article successfully added.
E-GRAVEL & COMMUTE ➜ Material: Carbon ✓ Farbe: grau ✓ Gewicht: 14,00 kg ✓ Laufradgröße: 28" ✓ Gänge: 13-Gang ✓ Antriebsvariante: Mittelmotor ✓ ➤ Jetzt entdecken
Product information
"Nyvon 12.0 diamond "
Do you want a bike that flies through the city in the morning and is still in the mood for speed in the evening? The "Nyvon 12.0" is the top model in the "Nyvon" commuter category - built for urban dynamics and sporty freedom. The geometry puts you in a compact, slightly stretched riding position with direct pedaling and precise handling. Reach, stack and seat angle are tuned for efficiency and comfort, while the wheelbase and Chain Stay ensure smooth running and maneuverability.
The electronic SRAM "Rival AXS T-Type" drivetrain brings high-end performance to your E-Gravel. Wireless, precise and robust - it changes gears at lightning speed and reliably, even under load. Together with the hydraulic disc brakes and 28" wheels, the result is a setup designed for sporty riding and maximum control.
The Bosch mid-motor delivers the right amount of power with 60 Nm of torque in eMTB+ mode. And thanks to compatibility with the range extender, you are also ideally equipped for longer tours.
The electronic SRAM "Rival AXS T-Type" drivetrain brings high-end performance to your E-Gravel. Wireless, precise and robust - it changes gears at lightning speed and reliably, even under load. Together with the hydraulic disc brakes and 28" wheels, the result is a setup designed for sporty riding and maximum control.
The Bosch mid-motor delivers the right amount of power with 60 Nm of torque in eMTB+ mode. And thanks to compatibility with the range extender, you are also ideally equipped for longer tours.
Spezifikationen
| Frame: | CONWAY E-Gravel Intube Bosch, Carbon/Carbon |
| Dropout: | 0347028/3 |
| Fork: | Carbon/Carbon "Gravel Disc" |
| Headset: | ACROS "IS52 / IS52 ICR" |
| Crank arm: | FSA "CK-703", 165 mm |
| Chain ring / belt ring: | MIRANDA "Alloy One Piece", 42 Z. with Chainguard |
| Bottom Bracket: | BOSCH |
| Brakes: | SRAM "Rival AXS" |
| Brake lever: | SRAM "Rival AXS" |
| Front rotor: | SRAM "Centerline", 160 mm, Centerlock |
| Rear rotor: | SRAM "Centerline", 160 mm, Centerlock |
| Shifting lever: | SRAM "Rival AXS" |
| Rear derailleur: | SRAM "Rival AXS XPLR T-Type", 13speed |
| Cassette / belt sprocket: | SRAM "XG 1351", 10-46 Z. |
| Chain / belt: | SRAM "Rival" |
| Drive unit: | BOSCH Mittelmotor "Performance SX", 36 V, 250 W |
| Battery: | BOSCH "Compacttube 400", Lithium-Ionen mit BMS, 400 Wh |
| Charger: | Bosch 2 Ah |
| Remote: | BOSCH "BRC3310" |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Rims: | NEWMEN "Performance 25" |
| Spokes: | NEWMEN |
| Front hub: | NEWMEN "Performance 25", 12 x 100 |
| Rear hub: | NEWMEN "Performance 25", 12 x 142 |
| Front tires: | CONTINENTAL "Terra Adventure", 50-622 |
| Rear tires: | CONTINENTAL "Terra Adventure", 50-622 |
| Handle bar: | SATORI "X-Race Aero", 400mm |
| Stem: | SATORI "Viper", ICR, 90mm |
| Grips: | VELO "VLT-1051 black" |
| Saddle: | SELLE ROYAL "SRX" |
| Seat post: | SATORI "Trident", 27,2 mm, 350 mm |
| Front light: | SUPERNOVA "Mini2" |
Technical data
| Category: | allroad |
| E-bike: | yes |
| Bosch Smart System: | yes |
| Drive system: | BOSCH Performance Line SX |
| Drive version: | middle motor |
| Battery capacity: | 400 Wh |
| Support: | till 25km/h |
| Sex: | gents |
| Frame shape: | diamond |
| Frame size: | S |
| Frame height: | 45 cm |
| Wheel size: | 28" |
| Shifting type: | derailleur |
| Transmission: | 1x_13-fach |
| Circuit brand: | SRAM |
| Shifting model: | Rival_AXS_T-Type |
| Brake system: | hydraulic disc brake |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Material: | carbon |
| Colour: | grey |
| Colour designation: | metallic grey matt |
| Weight: | 14,00 kg |
| EAN | 4251971177055 |
Geometry data
S
M
L
XL
| A - Seat tube: | 450 mm |
| B - Toptube: | 530 mm |
| C - Steering tube angle: | 71° |
| D - Stem length: | 90 mm |
| E - Seat angle: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm |
| G - Steering tube: | 115 mm |
| H - Reach: | 375 mm |
| I - Stack: | 561 mm |
| J - Standover height: | 777 mm |
| K - Wheel distance: | 1.033 mm |
| A - Seat tube: | 480 mm |
| B - Toptube: | 550 mm |
| C - Steering tube angle: | 71° |
| D - Stem length: | 100 mm |
| E - Seat angle: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm |
| G - Steering tube: | 135 mm |
| H - Reach: | 389 mm |
| I - Stack: | 582 mm |
| J - Standover height: | 800 mm |
| K - Wheel distance: | 1.050 mm |
| A - Seat tube: | 510 mm |
| B - Toptube: | 570 mm |
| C - Steering tube angle: | 72° |
| D - Stem length: | 100 mm |
| E - Seat angle: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm |
| G - Steering tube: | 155 mm |
| H - Reach: | 397 mm |
| I - Stack: | 603 mm |
| J - Standover height: | 825 mm |
| K - Wheel distance: | 1.060 mm |
| A - Seat tube: | 540 mm |
| B - Toptube: | 590 mm |
| C - Steering tube angle: | 72° |
| D - Stem length: | 110 mm |
| E - Seat angle: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm |
| G - Steering tube: | 175 mm |
| H - Reach: | 412 mm |
| I - Stack: | 622 mm |
| J - Standover height: | 848 mm |
| K - Wheel distance: | 1.081 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Seat tube: | 450 mm | 480 mm | 510 mm | 540 mm |
| B - Toptube: | 530 mm | 550 mm | 570 mm | 590 mm |
| C - Steering tube angle: | 71° | 71° | 72° | 72° |
| D - Stem length: | 90 mm | 100 mm | 100 mm | 110 mm |
| E - Seat angle: | 75° | 75° | 74° | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm | 440 mm | 440 mm | 440 mm |
| G - Steering tube: | 115 mm | 135 mm | 155 mm | 175 mm |
| H - Reach: | 375 mm | 389 mm | 397 mm | 412 mm |
| I - Stack: | 561 mm | 582 mm | 603 mm | 622 mm |
| J - Standover height: | 777 mm | 800 mm | 825 mm | 848 mm |
| K - Wheel distance: | 1.033 mm | 1.050 mm | 1.060 mm | 1.081 mm |