Article successfully added.
MOUNTAINBIKE ➜ Material: aluminium ✓ Weight: 13,90 kg ✓ Wheel size: 29" ✓ Brake system: hydraulic disc brake ✓ Gears: 12-speed ✓ E-bike: no ✓ ➤ Discover now
Product information
"MS 9.9 Hardtail "
Anyone who rides the CONWAY "MS 9.9" quickly realizes that this hardtail is a real all-rounder. Whether cross-country, on gravel tracks or playful trails - the all-round MTB feels at home everywhere.
In addition to the sporty, balanced riding style, the "Judy TK Solo Air" from ROCKSHOX with its 100 mm suspension travel is primarily responsible for this. This means the bike is equipped for sporty use and scores points for comfort.
The 29er SCHWALBE "Rapid Rob" tires provide the best rollover performance over rocks and roots. With a tire circumference and a width of 57 mm, the contact surface of the profiled tires is also high, which explains the secure grip on gravel and forest soil.
With the 12-speed SRAM "NX Eagle" drivetrain, you can cranks up long climbs and short, steep and steep ramps - the wide gradation of the cassette with 11-51 teeth makes it possible, as does the sprint to the finish on the after-work lap. The drives also do away with the Front Derailleur and a Shift Lever, making shifting fun in the truest sense of the word.
On the downhill, on the other hand, the Suspension Fork and the grippy Tires on the "MS 9.9" score points, allowing you to really let the hardtail run. The SHIMANO "BR-MT200" hydraulic disc brakes keep the bike in check. With disc diameters of 180 mm at the front and 160 mm at the rear, they offer decent reserves for sensitive distribution of the high braking forces on all cross-country and marathon courses and all tours through the countryside.
In addition to the sporty, balanced riding style, the "Judy TK Solo Air" from ROCKSHOX with its 100 mm suspension travel is primarily responsible for this. This means the bike is equipped for sporty use and scores points for comfort.
The 29er SCHWALBE "Rapid Rob" tires provide the best rollover performance over rocks and roots. With a tire circumference and a width of 57 mm, the contact surface of the profiled tires is also high, which explains the secure grip on gravel and forest soil.
With the 12-speed SRAM "NX Eagle" drivetrain, you can cranks up long climbs and short, steep and steep ramps - the wide gradation of the cassette with 11-51 teeth makes it possible, as does the sprint to the finish on the after-work lap. The drives also do away with the Front Derailleur and a Shift Lever, making shifting fun in the truest sense of the word.
On the downhill, on the other hand, the Suspension Fork and the grippy Tires on the "MS 9.9" score points, allowing you to really let the hardtail run. The SHIMANO "BR-MT200" hydraulic disc brakes keep the bike in check. With disc diameters of 180 mm at the front and 160 mm at the rear, they offer decent reserves for sensitive distribution of the high braking forces on all cross-country and marathon courses and all tours through the countryside.
Spezifikationen
| Frame: | Aluminum, diamond, 41 cm |
| Dropout: | CONWAY for MS / MC / ML 27.5", 29" from 2019 model onwards |
| Fork: | ROCKSHOX "Judy Silver TK", 100 mm travel, SoloAir, TurnKey, QR |
| Headset: | FSA "Orbit 1.5B ZS", ZS44/28.6 / ZS56/40, reduction cone |
| Crank set: | SRAM "SX Eagle", 175 mm, 32 teeth |
| Bottom Bracket: | TRUVATIV "PowerSpline", BSA, 68 mm / 73 mm housing width |
| Bremse V.R.: | SHIMANO "BL-MT200 / BR-MT200", Post Mount |
| Bremse H.R.: | SHIMANO "BL-MT200 / BR-MT200" |
| Front rotor: | SHIMANO "SM-RT10", Ø 180 mm, Center Lock |
| Rear rotor: | SHIMANO "SM-RT10", Ø 180 mm, Center Lock |
| Shifting lever: | SRAM "NX Eagle" |
| Rear derailleur: | SRAM "NX Eagle" |
| Cassette / belt sprocket: | SRAM "PG-1210", 11-50 teeth |
| Chain / belt: | SRAM "SX Eagle" |
| Rims: | RODI "Blackrock 23", 23-622, 32 holes, disc brake, easy eyelets, black |
| Spokes: | Stahl schwarz |
| Front hub: | SHIMANO "Alivio HB-M4050", Center Lock, QR |
| Rear hub: | SHIMANO "Alivio FH-M4050", Center Lock, QR |
| Front tires: | SCHWALBE "Rapid Rob", 57-622 |
| Rear tires: | SCHWALBE "Rapid Rob", 57-622 |
| Handle bar: | LEVELNINE Handlebar, 720 mm, Ø 31.8 mm, Rise 0.5 mm |
| Stem: | CONWAY, 1 1/8", 31,8mm handlebar clamp, 70mm long, angle 7°, black |
| Grips: | CONWAY "Sport", 130 mm, black |
| Saddle: | Selle Royal "Vivo", Athletic |
| Seat post: | CONWAY, Ø 31.6 mm, 300 mm long |
| Pedals: | WELLGO "C280DU" |
Technical data
| Category: | Hardtail |
| E-bike: | no |
| Sex: | gents |
| Frame shape: | Hardtail |
| Frame size: | S |
| Frame height: | 41 cm |
| Wheel size: | 29" |
| Shifting type: | derailleur |
| Gears: | 12-speed |
| Transmission: | 1x 12-fach |
| Circuit brand: | SRAM |
| Shifting model: | NX |
| Brake system: | hydraulic disc brake |
| Travel: | 100 mm |
| Features: | suspension fork |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Material: | aluminium |
| Colour: | gold |
| Colour designation: | black metallic / gold matt |
| Weight: | 13,90 kg |
| EAN | 4251507977814 |
Geometry data
S
M
L
XL
| A - Seat tube: | 406 mm |
| B - Toptube: | 570 mm |
| C - Steering tube angle: | 70° |
| D - Stem length: | 70 mm |
| E - Seat angle: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 448 mm |
| G - Steering tube: | 120 mm |
| H - Reach: | 369 mm |
| I - Stack: | 634 mm |
| J - Standover height: | 771 mm |
| K - Wheel distance: | 1.069 mm |
| A - Seat tube: | 457 mm |
| B - Toptube: | 590 mm |
| C - Steering tube angle: | 70° |
| D - Stem length: | 70 mm |
| E - Seat angle: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 448 mm |
| G - Steering tube: | 120 mm |
| H - Reach: | 389 mm |
| I - Stack: | 634 mm |
| J - Standover height: | 800 mm |
| K - Wheel distance: | 1.089 mm |
| A - Seat tube: | 508 mm |
| B - Toptube: | 610 mm |
| C - Steering tube angle: | 70° |
| D - Stem length: | 90 mm |
| E - Seat angle: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 448 mm |
| G - Steering tube: | 120 mm |
| H - Reach: | 409 mm |
| I - Stack: | 634 mm |
| J - Standover height: | 829 mm |
| K - Wheel distance: | 1.104 mm |
| A - Seat tube: | 559 mm |
| B - Toptube: | 630 mm |
| C - Steering tube angle: | 70° |
| D - Stem length: | 110 mm |
| E - Seat angle: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 448 mm |
| G - Steering tube: | 140 mm |
| H - Reach: | 423 mm |
| I - Stack: | 652 mm |
| J - Standover height: | 865 mm |
| K - Wheel distance: | 1.124 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Seat tube: | 406 mm | 457 mm | 508 mm | 559 mm |
| B - Toptube: | 570 mm | 590 mm | 610 mm | 630 mm |
| C - Steering tube angle: | 70° | 70° | 70° | 70° |
| D - Stem length: | 70 mm | 70 mm | 90 mm | 110 mm |
| E - Seat angle: | 72° | 72° | 72° | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 448 mm | 448 mm | 448 mm | 448 mm |
| G - Steering tube: | 120 mm | 120 mm | 120 mm | 140 mm |
| H - Reach: | 369 mm | 389 mm | 409 mm | 423 mm |
| I - Stack: | 634 mm | 634 mm | 634 mm | 652 mm |
| J - Standover height: | 771 mm | 800 mm | 829 mm | 865 mm |
| K - Wheel distance: | 1.069 mm | 1.089 mm | 1.104 mm | 1.124 mm |