Article successfully added.
KIDS & YOUTH ➜ Material: Aluminium ✓ Laufradgröße: 20" ✓ Bremssystem: Felgenbremse ✓ Rahmenhöhe: 23 cm ✓ Gänge: 7-Gang ✓ Rahmenform: Diamant ✓ ➤ Jetzt entdecken
Product information
"Razz C 2.0 children "
To school in the morning, to sports in the afternoon and on tour with family and friends at the weekend - the "Razz C 2.0" can do it all. The bike is light, stable and tailored to the needs of young riders. The riding position is comfortable and safe, the handling intuitive - perfect for everyday use and first off-road rides.
With Shimano 7-speed gears, Rim Brakes and 20" wheels, the bike is reliable and easy to use. Fenders are included to keep you dry even in the rain. Carrier and lights for safe riding on all roads.
With Shimano 7-speed gears, Rim Brakes and 20" wheels, the bike is reliable and easy to use. Fenders are included to keep you dry even in the rain. Carrier and lights for safe riding on all roads.
Spezifikationen
| Frame: | Aluminum, diamond, 23 cm |
| Dropout: | CONWAY für Razz 20" und 24" |
| Fork: | 20", aluminum, 1 1/8" Ahead, Rim Brake, white |
| Headset: | ZS44/28.6 / ZS44/30 |
| Crank set: | SAMOX "SAC13", 110 mm, 28 teeth |
| Bottom Bracket: | THUN "Goal", BSA, 68 mm housing width |
| Brakes: | TEKTRO "J310" |
| Bremse V.R.: | TEKTRO "J310" |
| Bremse H.R.: | TEKTRO "J310" |
| Brake lever: | TEKTRO "JL352 Kids" |
| Shifting lever: | SHIMANO "Tourney SL-RS36" |
| Rear derailleur: | SHIMANO "Altus RD-M310" |
| Cassette / belt sprocket: | SHIMANO "Acera CS-HG200", 12-32 teeth |
| Chain / belt: | KMC "Z7", 7-speed |
| Rims: | CONWAY "J19SZ", 32 hole |
| Spokes: | Stahl schwarz |
| Front hub: | SHIMANO "Nexus DH-C300-3N-QR" |
| Rear hub: | QUANDO "KT-AZER", QR |
| Front tires: | SCHWALBE "Big Apple", 50-406, Reflex |
| Rear tires: | SCHWALBE "Big Apple", 50-406, Reflex |
| Handle bar: | 520 mm, Ø 25.4 mm, Rise 20 mm |
| Stem: | CONWAY, 40 mm long, angle 7° |
| Grips: | 90/110 mm, black |
| Saddle: | CONWAY "Junior" |
| Seat post: | CONWAY, Ø 27.2 mm, 250 mm long |
| Mud Guards: | SUNNYWHEEL "SW-650F/R" |
| Carrier: | Aluminum |
| Dynamo: | SHIMANO "Nexus DH-C300-3N-QR" |
| Front light: | CONTEC "DLUX 30 N++", 30 lux |
| Tail light: | CONTEC "TL-135" |
| Kickstand: | black |
| Pedals: | "UL-224" |
Technical data
| Category: | Youth bike MTB / sport |
| E-bike: | no |
| Sex: | children |
| Frame shape: | diamond |
| Frame height: | 23 cm |
| Wheel size: | 20" |
| Shifting type: | derailleur |
| Gears: | 7-speed |
| Transmission: | 1x 7-fach |
| Circuit brand: | Shimano |
| Shifting model: | Altus |
| Brake system: | rim brake |
| Features: | hub dynamo, fender |
| Zulässiges Systemgewicht: | 45 kg |
| Material: | aluminium |
| Colour: | white |
| Colour designation: | seafoam / white |
| EAN | 4251971173712 |
Geometry data
23 cm
| A - Seat tube: | 240 mm |
| B - Toptube: | 426 mm |
| C - Steering tube angle: | 69° |
| D - Stem length: | 40 mm |
| E - Seat angle: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 325 mm |
| G - Steering tube: | 70 mm |
| 23 cm | |
|---|---|
| A - Seat tube: | 240 mm |
| B - Toptube: | 426 mm |
| C - Steering tube angle: | 69° |
| D - Stem length: | 40 mm |
| E - Seat angle: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 325 mm |
| G - Steering tube: | 70 mm |