Article successfully added.
GRAVEL ➜ Material: Carbon ✓ Gewicht: 9,90 kg ✓ Laufradgröße: 28" ✓ Gänge: 12-Gang ✓ Rahmenform: Diamant ✓ Schaltungsart: Kettenschaltung ✓ ➤ Jetzt entdecken
Product information
"Nyvo 10.0 diamond "
Do you love speed on gravel, but also want to cruise relaxed through the city? Our "Nyvo 10.0" brings both together. The geometry ensures a sporty and comfortable riding position: the balanced stack and reach give you an active position with a good overview, while the head tube angle, stem length and compact Chain Stay ensure precise handling and efficient propulsion - ideal for fast gravel passages and urban trails.
With the Shimano "GRX" 12-speed drivetrain, hydraulic Disc Brakes and 28" wheels, you are technically well equipped. The lightweight carbon frame comes with fully integrated cables, plenty of mounting points and space for wide tires. The hidden neoprene bag in the frame compartment is a clever detail.
With the Shimano "GRX" 12-speed drivetrain, hydraulic Disc Brakes and 28" wheels, you are technically well equipped. The lightweight carbon frame comes with fully integrated cables, plenty of mounting points and space for wide tires. The hidden neoprene bag in the frame compartment is a clever detail.
Spezifikationen
| Frame: | CONWAY Gravel, Carbon/Carbon |
| Dropout: | 0347028/3 |
| Fork: | Gravel "Carbon/Carbon" |
| Headset: | ACROS "IS52 / IS52 ICR" |
| Crank set: | SHIMANO "GRX FC-610-1", 40T, 165 mm |
| Bottom Bracket: | SHIMANO "PF SM-BB71" |
| Brakes: | SHIMANO "GRX" |
| Brake lever: | SHIMANO "GRX" |
| Front rotor: | SHIMANO "SM-RT64", 160 mm |
| Rear rotor: | SHIMANO "SM-RT64", 160 mm |
| Shifting lever: | SHIMANO "GRX" |
| Rear derailleur: | SHIMANO "GRX RD-RX822", 12speed |
| Cassette / belt sprocket: | SHIMANO "CS-M6100-12", 10-51 Z. |
| Chain / belt: | SHIMANO "CN-M6100" |
| Rims: | RODI "Sniper" |
| Spokes: | Niro |
| Front hub: | SHIMANO "HB-TC500", 12 x 100 mm |
| Rear hub: | SHIMANO "FH-TC500", 12 x 142 mm |
| Front tires: | SCHWALBE "G-One Allround Perf.", 40-622 |
| Rear tires: | SCHWALBE "G-One Allround Perf.", 40-622 |
| Handle bar: | SATORI "X-Race Aero", 400mm |
| Stem: | SATORI "Viper", ICR, 80mm |
| Grips: | VELO "VLT-1051 black" |
| Saddle: | SELLE ROYAL "SRX" |
| Seat post: | SATORI "Trident", 27,2 mm, 350 mm |
Technical data
| Category: | Gravel Bike |
| E-bike: | no |
| Sex: | gents |
| Frame shape: | diamond |
| Frame size: | S |
| Frame height: | 45 cm |
| Wheel size: | 28" |
| Shifting type: | derailleur |
| Gears: | 12-speed |
| Transmission: | 1x 12-fach |
| Circuit brand: | Shimano |
| Shifting model: | GRX |
| Brake system: | hydraulic disc brake |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Material: | carbon |
| Colour: | purple |
| Colour designation: | lavender matt |
| Weight: | 9,90 kg |
| EAN | 4251971177413 |
Geometry data
S
M
L
XL
| A - Seat tube: | 450 mm |
| B - Toptube: | 535 mm |
| C - Steering tube angle: | 71° |
| D - Stem length: | 80 mm |
| E - Seat angle: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 428 mm |
| G - Steering tube: | 115 mm |
| H - Reach: | 380 mm |
| I - Stack: | 560 mm |
| J - Wheel distance: | 1.222 mm |
| A - Seat tube: | 470 mm |
| B - Toptube: | 555 mm |
| C - Steering tube angle: | 72° |
| D - Stem length: | 90 mm |
| E - Seat angle: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 428 mm |
| G - Steering tube: | 145 mm |
| H - Reach: | 390 mm |
| I - Stack: | 576 mm |
| J - Wheel distance: | 1.032 mm |
| A - Seat tube: | 490 mm |
| B - Toptube: | 575 mm |
| C - Steering tube angle: | 72° |
| D - Stem length: | 90 mm |
| E - Seat angle: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 428 mm |
| G - Steering tube: | 160 mm |
| H - Reach: | 400 mm |
| I - Stack: | 592 mm |
| J - Wheel distance: | 1.042 mm |
| A - Seat tube: | 505 mm |
| B - Toptube: | 595 mm |
| C - Steering tube angle: | 72° |
| D - Stem length: | 100 mm |
| E - Seat angle: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 428 mm |
| G - Steering tube: | 160 mm |
| H - Reach: | 415 mm |
| I - Stack: | 606 mm |
| J - Wheel distance: | 1.062 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Seat tube: | 450 mm | 470 mm | 490 mm | 505 mm |
| B - Toptube: | 535 mm | 555 mm | 575 mm | 595 mm |
| C - Steering tube angle: | 71° | 72° | 72° | 72° |
| D - Stem length: | 80 mm | 90 mm | 90 mm | 100 mm |
| E - Seat angle: | 75° | 74° | 74° | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 428 mm | 428 mm | 428 mm | 428 mm |
| G - Steering tube: | 115 mm | 145 mm | 160 mm | 160 mm |
| H - Reach: | 380 mm | 390 mm | 400 mm | 415 mm |
| I - Stack: | 560 mm | 576 mm | 592 mm | 606 mm |
| J - Wheel distance: | 1.222 mm | 1.032 mm | 1.042 mm | 1.062 mm |