Article successfully added.
GRAVEL ➜ Material: carbon ✓ Colour: black ✓ Weight: 9,30 kg ✓ Wheel size: 28" ✓ Brake system: hydraulic disc brake ✓ Gears: 22-speed ✓ E-bike: no ✓ ➤ Discover now
Product information
"GRV 10.0 Gravel Bike "
With the new CONWAY "GRV 10.0" you have all the options: Whether you use it as a winter training bike, ride cyclocross races or go on a long-distance bikepacking tour in summer - the "GRV 10.0" is like a best friend who goes through thick and thin with you, only through deep mud and fast straight ahead on smooth asphalt.
The now deeper Seat Stays provide a little more flexibility and damping, without sacrificing stiffness when pedaling. The lightweight, robust and torsion-resistant carbon frame with integrated Saddle Clamp gives you a sporty riding position and riding style as usual. It is pleasantly compact and maneuverable, but always has the smoothness to confidently stay on track over long distances.
The carbon frame offers plenty of tire clearance: the 40 mm wide "G-One Allround Classic" from SCHWALBE are mounted on the DT SWISS "1800 Spline" wheels. On tour, the tires give you welcome damping comfort. The high-quality version of the new SHIMANO "GRX" drivetrain with 30/46 teeth on the chainring and an 11-speed cassette with 11-34 gearing provides support for propulsion.
The now deeper Seat Stays provide a little more flexibility and damping, without sacrificing stiffness when pedaling. The lightweight, robust and torsion-resistant carbon frame with integrated Saddle Clamp gives you a sporty riding position and riding style as usual. It is pleasantly compact and maneuverable, but always has the smoothness to confidently stay on track over long distances.
The carbon frame offers plenty of tire clearance: the 40 mm wide "G-One Allround Classic" from SCHWALBE are mounted on the DT SWISS "1800 Spline" wheels. On tour, the tires give you welcome damping comfort. The high-quality version of the new SHIMANO "GRX" drivetrain with 30/46 teeth on the chainring and an 11-speed cassette with 11-34 gearing provides support for propulsion.
Spezifikationen
| Frame: | Carbon, diamond, 45 cm |
| Dropout: | CONWAY for GRV Carbon, from 2019 model |
| Fork: | 28", carbon, tapered 1 1/8"- 1.5", 300 mm stem, flat mount, red metallic / black metallic |
| Headset: | GLORY WHEEL IS42/28.6 / IS52/40 |
| Crank set: | SHIMANO "GRX FC-RX600", 165 mm, 30/46 teeth |
| Bottom Bracket: | SHIMANO "SM-BB71", Pressfit BB86, 86.5 mm housing width |
| Bremse V.R.: | SHIMANO "GRX ST-RX600 / BR-RX400", flat mount, 2x |
| Bremse H.R.: | SHIMANO "GRX ST-RX600 / BR-RX400" |
| Front rotor: | SHIMANO "SM-RT70", Ø 160 mm, Center Lock |
| Rear rotor: | SHIMANO "SM-RT70", Ø 160 mm, Center Lock |
| Shifting lever: | SHIMANO "GRX ST-RX600 / BR-RX400", flat mount, 2x |
| Front derailleur: | SHIMANO "GRX FD-RX810", braze-on, down swing |
| Rear derailleur: | SHIMANO "GRX RD-RX810" |
| Cassette / belt sprocket: | SHIMANO "105 CS-HG700", 11-34 teeth |
| Chain / belt: | SHIMANO "105 CN-HG601" |
| Laufrad V.R.: | MAVIC "Allroad Disc", 12 x 100 mm, Thru Axle, Center Lock |
| Laufrad H.R.: | MAVIC "Allroad Disc", 12 x 142 mm, Thru Axle, Center Lock |
| Front tires: | SCHWALBE "G-One Allround", 40-622 |
| Rear tires: | SCHWALBE "G-One Allround", 40-622 |
| Handle bar: | EASTON "EA50 AX", 400 mm, Ø 31.8 mm, Reach 80 mm, Drop 120 mm, Flare 16° |
| Stem: | EASTON "EA50", 1 1/8", 31,8mm handlebar clamp, 80mm long, angle 7°, black |
| Grips: | FIZIK "Tempo Microtex Bondcush Soft", black |
| Saddle: | FIZIK "Terra Argo X5" |
| Seat post: | EASTON "EA50", Ø 27.2 mm, 350 mm long, 10 mm offset |
Technical data
| Category: | Gravel Bike |
| E-bike: | no |
| Sex: | gents |
| Frame shape: | diamond |
| Frame size: | S |
| Frame height: | 45 cm |
| Wheel size: | 28" |
| Shifting type: | derailleur |
| Gears: | 22-speed |
| Transmission: | 2x 11-fach |
| Circuit brand: | Shimano |
| Shifting model: | GRX810 |
| Brake system: | hydraulic disc brake |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Material: | carbon |
| Colour: | black |
| Colour designation: | red metallic / black metallic |
| Weight: | 9,30 kg |
| EAN | 4251971108622 |
Geometry data
S
M
L
XL
| A - Seat tube: | 448 mm |
| B - Toptube: | 528 mm |
| C - Steering tube angle: | 71° |
| D - Stem length: | 80 mm |
| E - Seat angle: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 420 mm |
| G - Steering tube: | 140 mm |
| H - Reach: | 361 mm |
| I - Stack: | 564 mm |
| J - Wheel distance: | 998 mm |
| A - Seat tube: | 471 mm |
| B - Toptube: | 545 mm |
| C - Steering tube angle: | 72° |
| D - Stem length: | 80 mm |
| E - Seat angle: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 420 mm |
| G - Steering tube: | 150 mm |
| H - Reach: | 374 mm |
| I - Stack: | 576 mm |
| J - Wheel distance: | 1.011 mm |
| A - Seat tube: | 493 mm |
| B - Toptube: | 570 mm |
| C - Steering tube angle: | 72° |
| D - Stem length: | 90 mm |
| E - Seat angle: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 420 mm |
| G - Steering tube: | 170 mm |
| H - Reach: | 388 mm |
| I - Stack: | 597 mm |
| J - Wheel distance: | 1.026 mm |
| A - Seat tube: | 504 mm |
| B - Toptube: | 590 mm |
| C - Steering tube angle: | 72° |
| D - Stem length: | 100 mm |
| E - Seat angle: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 420 mm |
| G - Steering tube: | 190 mm |
| H - Reach: | 402 mm |
| I - Stack: | 616 mm |
| J - Wheel distance: | 1.046 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Seat tube: | 448 mm | 471 mm | 493 mm | 504 mm |
| B - Toptube: | 528 mm | 545 mm | 570 mm | 590 mm |
| C - Steering tube angle: | 71° | 72° | 72° | 72° |
| D - Stem length: | 80 mm | 80 mm | 90 mm | 100 mm |
| E - Seat angle: | 74° | 74° | 73° | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 420 mm | 420 mm | 420 mm | 420 mm |
| G - Steering tube: | 140 mm | 150 mm | 170 mm | 190 mm |
| H - Reach: | 361 mm | 374 mm | 388 mm | 402 mm |
| I - Stack: | 564 mm | 576 mm | 597 mm | 616 mm |
| J - Wheel distance: | 998 mm | 1.011 mm | 1.026 mm | 1.046 mm |