Article successfully added.
E-BIKES ➜ Material: aluminium ✓ Weight: 28,30 kg ✓ Wheel size: 27,5" ✓ Brake system: hydraulic disc brake ✓ Gears: 12-speed ✓ E-bike: yes ✓ ➤ Discover now
Product information
"Cairon SUV FS 5.7 wave "
Fully networked in any terrain: CONWAY has equipped its "Cairon SUV FS 5.7" from top to bottom with the Bosch Smart System. All components can now communicate with each other, provide you with tour information and are easy to configure.
The technical highlight of the "Cairon SUV FS 5.7" is the frame, which is fully suspended despite the low and comfortable step-through, i.e. in addition to the Suspension Fork, it is also equipped with a Damper that fully supports the rear triangle. This provides even more comfort on uneven paths and in the forest.
The 60 mm wide Schwalbe "Johnny Watts" tires with their tread pattern offer smooth running on hardeners and are also quiet when riding on asphalt. Ultimately, it impresses with high puncture protection on any terrain - a reliable tire for all trails.
In addition to the four support levels of the Bosch "Performance CX" mid-motor, there is also the 12-speed Sram "SX" derailleur, which allows the desired cadence to be set at any time. With their four pistons, the powerful Tektro brakes can be finely adjusted.
Ultimately, the "Cairon SUV FS 5.7" is a comfortable and sporty all-rounder that can also be ridden safely where the road ends. The LED lighting system increases your safety in city traffic. The daylight-bright 80 lux Front Light illuminates the road safely. The rear lights impress with their stop light function.
The technical highlight of the "Cairon SUV FS 5.7" is the frame, which is fully suspended despite the low and comfortable step-through, i.e. in addition to the Suspension Fork, it is also equipped with a Damper that fully supports the rear triangle. This provides even more comfort on uneven paths and in the forest.
The 60 mm wide Schwalbe "Johnny Watts" tires with their tread pattern offer smooth running on hardeners and are also quiet when riding on asphalt. Ultimately, it impresses with high puncture protection on any terrain - a reliable tire for all trails.
In addition to the four support levels of the Bosch "Performance CX" mid-motor, there is also the 12-speed Sram "SX" derailleur, which allows the desired cadence to be set at any time. With their four pistons, the powerful Tektro brakes can be finely adjusted.
Ultimately, the "Cairon SUV FS 5.7" is a comfortable and sporty all-rounder that can also be ridden safely where the road ends. The LED lighting system increases your safety in city traffic. The daylight-bright 80 lux Front Light illuminates the road safely. The rear lights impress with their stop light function.
Spezifikationen
| Frame: | Intube Bosch, Gen. 4, BES3, aluminum, Wave Fullsuspension, 42 cm |
| Dropout: | CONWAY for WME Carbon, Xyron, RLC FS, Cairon SUV FS, from mod. 2020 |
| Fork: | ROCKSHOX "Recon Silver RL", 120 mm travel, SoloAir, Motion Control, Maxle Lite Thru Axle |
| Headset: | ACROS ZS56/28.6 / ZS56/40, 120° blocklock |
| Rear shock: | FOX "Float DPS", 165 mm x 38 mm |
| Crank arm: | MIRANDA "Classic", 165 mm, for Bosch Gen. 4, ISIS, Q:12, black |
| Chain ring / belt ring: | SRAM "X-Sync 2 Eagle", 36 teeth |
| Bremse V.R.: | TEKTRO Disc Brakes "HD-M530", Post Mount |
| Bremse H.R.: | TEKTRO Disc Brake "HD-M530", hydraulic, 2 pistons, for 2.3 mm brake rotors |
| Front rotor: | TEKTRO "TR203-17", Ø 203 mm, 6-hole, 2.3 mm thick |
| Rear rotor: | TEKTRO "TR180-17", Ø 180 mm, 2.3 mm thick |
| Shifting lever: | SRAM "SX Eagle" |
| Rear derailleur: | SRAM "SX Eagle" |
| Cassette / belt sprocket: | SRAM "PG-1210", 11-50 teeth |
| Chain / belt: | SRAM "SX Eagle" |
| Drive unit: | BOSCH "Performance Line CX", max. 85 Nm |
| Battery: | BOSCH "PowerTube 625", 625 Wh, BES3, horizontal |
| Charger: | BOSCH 4 A |
| Remote: | BOSCH "BRC3600", LED Remote |
| Display: | BOSCH "Kiox 300", 4-stages, remote control, push aid |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Rims: | RODI "Ready 30", 30-584, 32 holes, disc brake, easy eyelets, black |
| Spokes: | Niro, schwarz |
| Front hub: | FORMULA "DC-711", 15 x 110 mm, Thru Axle |
| Rear hub: | FORMULA "DCL-360", 12 x 142 mm, Thru Axle, 6-hole |
| Front tires: | SCHWALBE "Johnny Watts", 60-584, Reflex |
| Rear tires: | SCHWALBE "Johnny Watts", 60-584, Reflex |
| Handle bar: | LEVELNINE "Low Riser", 720 mm, Ø 31.8 mm, backsweep 9°, upsweep 5° |
| Stem: | LEVELNINE "Adjustable", 1 1/8", 31,8mm handlebar clamp, 65mm long, black |
| Grips: | CONTEC "MERGE Mountain Comfort", 140 mm, G-Link, black / gray |
| Saddle: | Selle Royal "Vivo", Athletic |
| Seat post: | CONWAY "Dropper Post", Ø 30.9 mm, 295 mm long, 75 mm adjustment range |
| Mud Guards: | SKS "A 75 R" |
| Carrier: | atranvelo "Commute Pro" |
| Front light: | CONTEC "DLUX 80 E+", 80 lux |
| Tail light: | CONTEC "TL-335 E-Stop", stop light |
| Battery Lock: | AXA "New Lock" |
| Kickstand: | URSUS "R81 - Wave Rear" |
| Pedals: | VP COMPONENTS "VPE-506" |
Technical data
| Category: | SUV |
| E-bike: | yes |
| Bosch Smart System: | yes |
| Drive system: | BOSCH Performance Line CX |
| Drive version: | middle motor |
| Battery capacity: | 625 Wh |
| Support: | till 25km/h |
| Sex: | ladies |
| Frame shape: | wave |
| Frame size: | S |
| Frame height: | 42 cm |
| Wheel size: | 27,5" |
| Shifting type: | derailleur |
| Gears: | 12-speed |
| Transmission: | 1x 12-fach |
| Circuit brand: | SRAM |
| Shifting model: | SX |
| Brake system: | hydraulic disc brake |
| Travel: | 120 mm |
| Frame travel: | 100 mm |
| Features: | suspension fork, damper, electronic sliding aid, fender |
| Zulässiges Systemgewicht: | 140 kg |
| Material: | aluminium |
| Colour: | red |
| Colour designation: | shadowgrey metallic / red metallic |
| Weight: | 28,30 kg |
| EAN | 4251971116979 |
Geometry data
S
S
M
M
L
L
XL
XL
| A - Seat tube: | 420 mm |
| B - Toptube: | 580 mm |
| C - Steering tube angle: | 68° |
| D - Stem length: | 65 mm |
| E - Seat angle: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 500 mm |
| G - Steering tube: | 150 mm |
| H - Reach: | 391 mm |
| I - Stack: | 634 mm |
| J - Wheel distance: | 1.176 mm |
| A - Seat tube: | 420 mm |
| B - Toptube: | 580 mm |
| C - Steering tube angle: | 68° |
| D - Stem length: | 65 mm |
| E - Seat angle: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 500 mm |
| G - Steering tube: | 150 mm |
| H - Reach: | 391 mm |
| I - Stack: | 634 mm |
| A - Seat tube: | 460 mm |
| B - Toptube: | 600 mm |
| C - Steering tube angle: | 68° |
| D - Stem length: | 65 mm |
| E - Seat angle: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 500 mm |
| G - Steering tube: | 150 mm |
| H - Reach: | 411 mm |
| I - Stack: | 634 mm |
| J - Wheel distance: | 1.196 mm |
| A - Seat tube: | 460 mm |
| B - Toptube: | 600 mm |
| C - Steering tube angle: | 68° |
| D - Stem length: | 65 mm |
| E - Seat angle: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 500 mm |
| G - Steering tube: | 150 mm |
| H - Reach: | 411 mm |
| I - Stack: | 634 mm |
| A - Seat tube: | 500 mm |
| B - Toptube: | 620 mm |
| C - Steering tube angle: | 68° |
| D - Stem length: | 90 mm |
| E - Seat angle: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 500 mm |
| G - Steering tube: | 170 mm |
| H - Reach: | 424 mm |
| I - Stack: | 653 mm |
| J - Wheel distance: | 1.217 mm |
| A - Seat tube: | 500 mm |
| B - Toptube: | 620 mm |
| C - Steering tube angle: | 68° |
| D - Stem length: | 90 mm |
| E - Seat angle: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 500 mm |
| G - Steering tube: | 170 mm |
| H - Reach: | 424 mm |
| I - Stack: | 653 mm |
| A - Seat tube: | 540 mm |
| B - Toptube: | 640 mm |
| C - Steering tube angle: | 68° |
| D - Stem length: | 90 mm |
| E - Seat angle: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 500 mm |
| G - Steering tube: | 170 mm |
| H - Reach: | 444 mm |
| I - Stack: | 653 mm |
| J - Wheel distance: | 1.237 mm |
| A - Seat tube: | 540 mm |
| B - Toptube: | 640 mm |
| C - Steering tube angle: | 68° |
| D - Stem length: | 90 mm |
| E - Seat angle: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 500 mm |
| G - Steering tube: | 170 mm |
| H - Reach: | 444 mm |
| I - Stack: | 653 mm |
| S | S | M | M | L | L | XL | XL | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| A - Seat tube: | 420 mm | 420 mm | 460 mm | 460 mm | 500 mm | 500 mm | 540 mm | 540 mm |
| B - Toptube: | 580 mm | 580 mm | 600 mm | 600 mm | 620 mm | 620 mm | 640 mm | 640 mm |
| C - Steering tube angle: | 68° | 68° | 68° | 68° | 68° | 68° | 68° | 68° |
| D - Stem length: | 65 mm | 65 mm | 65 mm | 65 mm | 90 mm | 90 mm | 90 mm | 90 mm |
| E - Seat angle: | 73° | 73° | 73° | 73° | 73° | 73° | 73° | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 500 mm | 500 mm | 500 mm | 500 mm | 500 mm | 500 mm | 500 mm | 500 mm |
| G - Steering tube: | 150 mm | 150 mm | 150 mm | 150 mm | 170 mm | 170 mm | 170 mm | 170 mm |
| H - Reach: | 391 mm | 391 mm | 411 mm | 411 mm | 424 mm | 424 mm | 444 mm | 444 mm |
| I - Stack: | 634 mm | 634 mm | 634 mm | 634 mm | 653 mm | 653 mm | 653 mm | 653 mm |
| J - Wheel distance: | 1.176 mm | 1.196 mm | 1.217 mm | 1.237 mm |
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_DE.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_DK.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_EN.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_ES.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_FR.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_IT.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_NL.pdf
- BDA_CONWAY_23_E-RAD_BOSCH_BES3_DE.pdf
- BDA_CONWAY_23_E-RAD_BOSCH_BES3_DK.pdf
- BDA_CONWAY_23_E-RAD_BOSCH_BES3_EN.pdf
- BDA_CONWAY_23_E-RAD_BOSCH_BES3_FR.pdf
- BDA_CONWAY_23_E-RAD_BOSCH_BES3_NL.pdf
- Z14_CaironSUV_FS_Gen4_BES3_Metall_2023.pdf
- Z14_Cairon_SUV_FS_Gen4_BES3_torque_2023.pdf
- Z14_Cairon_SUV_FS_Gen4_BES3_grease_2023.pdf
- Z14_Cairon_SUV_FS_Gen4_BES3_Kunststoff_und_Gummi_2023.pdf
- BDA_MY24_E_BIKE.pdf
- KE_CONWAY_2024_DE.pdf
- KE_CONWAY_2024_DK.pdf
- KE_CONWAY_2024_EN.pdf
- KE_CONWAY_2024_ES.pdf
- KE_CONWAY_2024_FR.pdf
- KE_CONWAY_2024_IT.pdf
- KE_CONWAY_2024_NL.pdf