Article successfully added.
E-BIKES ➜ Material: aluminium ✓ Weight: 23,90 kg ✓ Wheel size: 29" ✓ Brake system: hydraulic disc brake ✓ Gears: 12-speed ✓ E-bike: yes ✓ ➤ Discover now
Product information
"Cairon S 4.0 Hardtail, trapeze "
What makes our new "Cairon S 4.0" so special? The proven construction of a robust aluminum frame with balanced geometry and a powerful engine remains the same. What is new, however, is the smart system from Bosch, which means your bike is completely digitally connected. This unique ecosystem includes the engine and Battery, the Display, the remote unit and the heart of the whole thing - the E-Bike Flow app. All of these components can communicate with each other and provide you with all of your tour information.
The powerful Bosch Performance CX engine also drives you forward with its four support levels. In its fourth generation, as found here on the "Cairon S 4.0", it is one of the most powerful and sophisticated drives for MTBSs. We have upgraded the e-bike with the most powerful 750 Wh Battery. It sits completely in the down tube and also ensures a clean appearance.
With its all-round qualities, the e-hardtail is at home on all MTBs tours that are not too extreme, with as much singletrack as you want. On tour, the bike scores points with its stable straight-line stability, the 120 mm travel of the RST Fork and the 60 mm wide "Tough Tom" Schwalbe tires. To keep the thrust in check, the "Cairon S 4.0" is equipped with Tektro hydraulic disc brakes, whose power can also be finely dosed on long descents. The disc diameter is 180 mm at the front and rear.
Our developers have provided the frame of the "Cairon" series with many fine details that ensure a balanced and natural riding style. One more reason to extend all your tours beyond the usual horizon - with the "Cairon S 4.0".
The powerful Bosch Performance CX engine also drives you forward with its four support levels. In its fourth generation, as found here on the "Cairon S 4.0", it is one of the most powerful and sophisticated drives for MTBSs. We have upgraded the e-bike with the most powerful 750 Wh Battery. It sits completely in the down tube and also ensures a clean appearance.
With its all-round qualities, the e-hardtail is at home on all MTBs tours that are not too extreme, with as much singletrack as you want. On tour, the bike scores points with its stable straight-line stability, the 120 mm travel of the RST Fork and the 60 mm wide "Tough Tom" Schwalbe tires. To keep the thrust in check, the "Cairon S 4.0" is equipped with Tektro hydraulic disc brakes, whose power can also be finely dosed on long descents. The disc diameter is 180 mm at the front and rear.
Our developers have provided the frame of the "Cairon" series with many fine details that ensure a balanced and natural riding style. One more reason to extend all your tours beyond the usual horizon - with the "Cairon S 4.0".
Spezifikationen
| Frame: | Intube Bosch, Gen. 4, BES3, aluminum, trapeze, 41 cm |
| Dropout: | CONWAY for WME Carbon, Xyron, RLC FS, Cairon SUV FS, from mod. 2020 |
| Fork: | RST "Blade Air TNL", 120 mm travel, Thru Axle |
| Headset: | ACROS ZS56/28.6 / ZS56/40, 120° blocklock |
| Crank arm: | MIRANDA "Classic", 165 mm, for Bosch Gen. 4, ISIS, Q:12, black |
| Chain ring / belt ring: | SRAM "X-Sync 2 Eagle", 36 teeth |
| Bremse V.R.: | TEKTRO "HD-T390", Post Mount |
| Bremse H.R.: | TEKTRO Disc Brake "HD-T390", hydraulic, 2 pistons, for 2.3 mm brake rotors |
| Front rotor: | TEKTRO "TR203-17", Ø 203 mm, 6-hole, 2.3 mm thick |
| Rear rotor: | TEKTRO "TR180-17", Ø 180 mm, 2.3 mm thick |
| Shifting lever: | SRAM "SX Eagle" |
| Rear derailleur: | SRAM "SX Eagle" |
| Cassette / belt sprocket: | SRAM "PG-1210", 11-50 teeth |
| Chain / belt: | SRAM "SX Eagle" |
| Drive unit: | BOSCH "Performance Line CX", max. 85 Nm |
| Battery: | BOSCH "PowerTube 750", 750 Wh |
| Charger: | BOSCH 4 A |
| Remote: | BOSCH "BRC3300", Mini Remote |
| Display: | BOSCH "Kiox 300", 4-stages, remote control, push aid |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Rims: | RODI "Ready 30", 30-622, 32 holes, disc brake, easy eyelets, black |
| Spokes: | Niro, schwarz |
| Front hub: | FORMULA "DC-511", 15 x 110 mm, Thru Axle |
| Rear hub: | FORMULA "EHL-148S", 12 x 148 mm Boost, Thru Axle, 6-hole |
| Front tires: | SCHWALBE "Tough Tom", 60-622 |
| Rear tires: | SCHWALBE "Tough Tom", 60-622 |
| Handle bar: | LEVELNINE "Low Riser", 720 mm, Ø 31.8 mm, backsweep 9°, upsweep 5° |
| Stem: | CONWAY, 1 1/8", 31,8mm handlebar clamp, 75mm long, angle 7°, black |
| Grips: | CONWAY "Sport", 130 mm, black |
| Saddle: | Selle Royal "Vivo", Athletic |
| Seat post: | CONWAY, Ø 31.6 mm, 350 mm long, 15 mm offset |
| Battery Lock: | AXA "New Lock" |
| Pedals: | VP COMPONENTS "VPE-506" |
Technical data
| Category: | Hardtail |
| E-bike: | yes |
| Bosch Smart System: | yes |
| Drive system: | BOSCH Performance Line CX |
| Drive version: | middle motor |
| Battery capacity: | 750 Wh |
| Support: | till 25km/h |
| Sex: | ladies |
| Frame shape: | trapeze |
| Frame size: | S |
| Frame height: | 41 cm |
| Wheel size: | 29" |
| Shifting type: | derailleur |
| Gears: | 12-speed |
| Transmission: | 1x 12-fach |
| Circuit brand: | SRAM |
| Shifting model: | SX |
| Brake system: | hydraulic disc brake |
| Travel: | 120 mm |
| Features: | suspension fork, electronic sliding aid |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Material: | aluminium |
| Colour: | orange |
| Colour designation: | blue metallic / orange metallic |
| Weight: | 23,90 kg |
| EAN | 4251971118935 |
Geometry data
S
M
L
XL
| A - Seat tube: | 410 mm |
| B - Toptube: | 585 mm |
| C - Steering tube angle: | 67° |
| D - Stem length: | 75 mm |
| E - Seat angle: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 455 mm |
| G - Steering tube: | 120 mm |
| H - Reach: | 409 mm |
| I - Stack: | 647 mm |
| J - Wheel distance: | 1.162 mm |
| A - Seat tube: | 450 mm |
| B - Toptube: | 600 mm |
| C - Steering tube angle: | 67° |
| D - Stem length: | 75 mm |
| E - Seat angle: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 455 mm |
| G - Steering tube: | 120 mm |
| H - Reach: | 426 mm |
| I - Stack: | 649 mm |
| J - Wheel distance: | 1.174 mm |
| A - Seat tube: | 490 mm |
| B - Toptube: | 620 mm |
| C - Steering tube angle: | 67° |
| D - Stem length: | 90 mm |
| E - Seat angle: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 455 mm |
| G - Steering tube: | 130 mm |
| H - Reach: | 445 mm |
| I - Stack: | 658 mm |
| J - Wheel distance: | 1.197 mm |
| A - Seat tube: | 530 mm |
| B - Toptube: | 640 mm |
| C - Steering tube angle: | 67° |
| D - Stem length: | 90 mm |
| E - Seat angle: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 455 mm |
| G - Steering tube: | 130 mm |
| H - Reach: | 468 mm |
| I - Stack: | 658 mm |
| J - Wheel distance: | 1.220 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Seat tube: | 410 mm | 450 mm | 490 mm | 530 mm |
| B - Toptube: | 585 mm | 600 mm | 620 mm | 640 mm |
| C - Steering tube angle: | 67° | 67° | 67° | 67° |
| D - Stem length: | 75 mm | 75 mm | 90 mm | 90 mm |
| E - Seat angle: | 75° | 75° | 75° | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 455 mm | 455 mm | 455 mm | 455 mm |
| G - Steering tube: | 120 mm | 120 mm | 130 mm | 130 mm |
| H - Reach: | 409 mm | 426 mm | 445 mm | 468 mm |
| I - Stack: | 647 mm | 649 mm | 658 mm | 658 mm |
| J - Wheel distance: | 1.162 mm | 1.174 mm | 1.197 mm | 1.220 mm |
- BDA_CONWAY_23_E-RAD_BOSCH_BES3_DE.pdf
- BDA_CONWAY_23_E-RAD_BOSCH_BES3_DK.pdf
- BDA_CONWAY_23_E-RAD_BOSCH_BES3_EN.pdf
- BDA_CONWAY_23_E-RAD_BOSCH_BES3_FR.pdf
- BDA_CONWAY_23_E-RAD_BOSCH_BES3_NL.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_DE.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_DK.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_EN.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_ES.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_FR.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_IT.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_NL.pdf
- Z11_Cairon_Gen4_HE_TRPZ_Metall_2023.pdf
- Z11_Cairon_Gen4_HE_TRPZ_Kunststoff_und_Gummi_2023.pdf
- BDA_MY24_E_BIKE.pdf
- KE_CONWAY_2024_DE.pdf
- KE_CONWAY_2024_DK.pdf
- KE_CONWAY_2024_EN.pdf
- KE_CONWAY_2024_ES.pdf
- KE_CONWAY_2024_FR.pdf
- KE_CONWAY_2024_IT.pdf
- KE_CONWAY_2024_NL.pdf