Article successfully added.
E-BIKES ➜ Material: aluminium ✓ Weight: 26,30 kg ✓ Wheel size: 27,5" ✓ Brake system: hydraulic disc brake ✓ Frame height: 41 cm ✓ Gears: 8-speed ✓ ➤ Discover now
Product information
"Cairon C 1.0 diamond "
E-MTB with great features at an entry-level price
Do you want to go on extensive tours through forests and meadows, over mountains and through valleys without sacrificing suitability for everyday use? Then take a closer look at the "Cairon C 1.0". At an entry-level price, it paves your way into the world of electric SUVs from CONWAY.
The BOSCH "Performance" mid-motor always provides the right support and drives you forward harmoniously. It is powered by the 500 Wh "PowerPack", which offers sufficient capacity for overland tours. The SHIMANO "Altus" 8-speed derailleur gear system offers a solid range of gears for sporty riding, even off the beaten track.
The energy-saving CONTI "Ruban" tires with their 58 mm width provide the necessary comfort when potholes and tree roots line the path. The SUV all-rounder is suitable for both city and country riding and really comes into its own in combination with the RST Fork with 120 mm suspension travel.
The CONTEC LED lighting system rounds off the bike for a safe ride home at dusk. Fenders and a Carrier make the "Cairon C 1.0" fit for short errands through the city or for use as a commuter.
Do you want to go on extensive tours through forests and meadows, over mountains and through valleys without sacrificing suitability for everyday use? Then take a closer look at the "Cairon C 1.0". At an entry-level price, it paves your way into the world of electric SUVs from CONWAY.
The BOSCH "Performance" mid-motor always provides the right support and drives you forward harmoniously. It is powered by the 500 Wh "PowerPack", which offers sufficient capacity for overland tours. The SHIMANO "Altus" 8-speed derailleur gear system offers a solid range of gears for sporty riding, even off the beaten track.
The energy-saving CONTI "Ruban" tires with their 58 mm width provide the necessary comfort when potholes and tree roots line the path. The SUV all-rounder is suitable for both city and country riding and really comes into its own in combination with the RST Fork with 120 mm suspension travel.
The CONTEC LED lighting system rounds off the bike for a safe ride home at dusk. Fenders and a Carrier make the "Cairon C 1.0" fit for short errands through the city or for use as a commuter.
Spezifikationen
| Frame: | Bosch Gen. 3, BES2, aluminum, diamond, 41 cm |
| Dropout: | CONWAY "V2" for Cairon QR |
| Fork: | RST "Blaze ML", 120 mm travel, QR |
| Headset: | GLORY WHEEL "Strummer", ZS44/28.6 / ZS56/40, reducing cone |
| Crank arm: | FSA "CK-200", 170 mm |
| Chain ring / belt ring: | FSA, 38 teeth |
| Bremse V.R.: | SHIMANO "BL-MT200 / BR-MT200", Post Mount |
| Bremse H.R.: | SHIMANO Disc Brakes "BL-MT200 / BR-MT200", hydraulic, Adapter for 180 mm |
| Front rotor: | SHIMANO "SM-RT30", Ø 180 mm, Center Lock |
| Rear rotor: | SHIMANO "SM-RT30", Ø 180 mm, Center Lock |
| Shifting lever: | SHIMANO "Altus SL-M2010" |
| Rear derailleur: | SHIMANO "Altus RD-M2000" |
| Cassette / belt sprocket: | SHIMANO "Acera CS-HG201", 11-36 teeth |
| Chain / belt: | KMC "X9 EPT", 9-speed |
| Drive unit: | BOSCH "Performance Line", max. 65 Nm |
| Battery: | BOSCH "PowerPack 500", 500 Wh |
| Charger: | BOSCH 2 A |
| Display: | BOSCH "Purion", 4 levels, push aid |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Rims: | RODI "Tryp 30 EVO", 30-584, 32 holes, disc brake, easy eyelets, black |
| Spokes: | Niro, schwarz |
| Front hub: | SHIMANO "Tourney TX HB-TX505", Center Lock, QR |
| Rear hub: | SHIMANO "Tourney TX FH-TX505", Center Lock, QR |
| Front tires: | CONTINENTAL "Ruban", 58-584, Reflex |
| Rear tires: | CONTINENTAL "Ruban", 58-584, Reflex |
| Handle bar: | LEVELNINE "Low Riser", 720 mm, Ø 31.8 mm, backsweep 9°, upsweep 5° |
| Stem: | LEVELNINE "Adjustable", 1 1/8", 31,8mm handlebar clamp, 90mm long, black |
| Grips: | CONWAY "Sport", 130 mm, black |
| Saddle: | Selle Royal "Vivo", Athletic |
| Seat post: | CONWAY, Ø 27.2 mm, 350 mm long, 10 mm offset |
| Mud Guards: | SKS "A 65 R" |
| Carrier: | atranvelo "Commute Pro" |
| Front light: | CONTEC "DLUX 50 E+", 50 lux |
| Tail light: | CONTEC "TL-335 E-Stop", stop light |
| Kickstand: | URSUS "R81 - Wave Rear" |
| Pedals: | VP COMPONENTS "VPE-506" |
Technical data
| Category: | SUV |
| E-bike: | yes |
| Bosch Smart System: | no |
| Drive system: | BOSCH Performance Line |
| Drive version: | middle motor |
| Battery capacity: | 500 Wh |
| Support: | till 25km/h |
| Sex: | gents |
| Frame shape: | diamond |
| Frame size: | S |
| Frame height: | 41 cm |
| Wheel size: | 27,5" |
| Shifting type: | derailleur |
| Gears: | 8-speed |
| Transmission: | 1x 8-fach |
| Shifting model: | Tektro |
| Brake system: | hydraulic disc brake |
| Travel: | 120 mm |
| Features: | suspension fork, electronic sliding aid, fender |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Material: | aluminium |
| Colour: | silver |
| Colour designation: | shadowgrey metallic / silver |
| Weight: | 26,30 kg |
| EAN | 4251507978866 |
Geometry data
S
| A - Seat tube: | 410 mm |
| B - Toptube: | 575 mm |
| C - Steering tube angle: | 67° |
| D - Stem length: | 75 mm |
| E - Seat angle: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 470 mm |
| G - Steering tube: | 130 mm |
| H - Reach: | 402 mm |
| I - Stack: | 616 mm |
| J - Wheel distance: | 1.164 mm |
| S | |
|---|---|
| A - Seat tube: | 410 mm |
| B - Toptube: | 575 mm |
| C - Steering tube angle: | 67° |
| D - Stem length: | 75 mm |
| E - Seat angle: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 470 mm |
| G - Steering tube: | 130 mm |
| H - Reach: | 402 mm |
| I - Stack: | 616 mm |
| J - Wheel distance: | 1.164 mm |
- Z6_GEN3_HE_TRPZ_PP_QR_Kunstoff_Gummi_2022.pdf
- Z6_GEN3_HE_TRPZ_PP_QR_Metall_2022.pdf
- Anleitung_CONWAY_E-RAD_BOSCH_BES2_DE.pdf
- Anleitung_CONWAY_BioRad_DE.pdf
- BDA_MY24_E_BIKE.pdf
- KE_CONWAY_2024_DE.pdf
- KE_CONWAY_2024_DK.pdf
- KE_CONWAY_2024_EN.pdf
- KE_CONWAY_2024_ES.pdf
- KE_CONWAY_2024_FR.pdf
- KE_CONWAY_2024_IT.pdf
- KE_CONWAY_2024_NL.pdf