Article successfully added.
E-BIKES ➜ Material: Aluminium ✓ Gewicht: 26,90 kg ✓ Laufradgröße: 27,5" ✓ Gänge: 12-Gang ✓ Antriebsvariante: Mittelmotor ✓ ➤ Jetzt entdecken
Product information
"Cairon C 3.0 wave "
Versatile and impressively easy to handle - that's our "Cairon C 3.0". From the easy entry to the balanced riding style - all features that are advantageous for touring with our SUV e-bike through changing terrain.
For a clean look and to better protect the Battery from dust and dirt, it is fully integrated into the down tube of the E-SUV. It supports your tours with 625 Wh and can be recharged in the evening via a socket, or you can remove it at the bottom. With the four support levels of the powerful Bosch "Performance CX" engine and the fine gradations of the Sram derailleur gears, the Mittelmoto can support speeds of up to 25 km/h.
The tires are finely profiled to ensure the best riding performance and comfort even on unpaved roads. Together with the 100 mm Suspension Fork, they dampen the surface of field and forest paths as well as cobblestones well. To keep the E-SUV in check at speed, they allow the braking forces of the large hydraulic disc brakes to be precisely controlled.
However, the bike is only suitable for riding through the city thanks to the Fenders, the solid Contec LED lighting system and the Carrier with Spring Clamp.
For a clean look and to better protect the Battery from dust and dirt, it is fully integrated into the down tube of the E-SUV. It supports your tours with 625 Wh and can be recharged in the evening via a socket, or you can remove it at the bottom. With the four support levels of the powerful Bosch "Performance CX" engine and the fine gradations of the Sram derailleur gears, the Mittelmoto can support speeds of up to 25 km/h.
The tires are finely profiled to ensure the best riding performance and comfort even on unpaved roads. Together with the 100 mm Suspension Fork, they dampen the surface of field and forest paths as well as cobblestones well. To keep the E-SUV in check at speed, they allow the braking forces of the large hydraulic disc brakes to be precisely controlled.
However, the bike is only suitable for riding through the city thanks to the Fenders, the solid Contec LED lighting system and the Carrier with Spring Clamp.
Spezifikationen
| Frame: | Intube Bosch, Gen. 4, BES3, aluminum, Wave, 38 cm |
| Dropout: | CONWAY "V2" for Cairon QR |
| Fork: | SR SUNTOUR "SF19-XCM34-BOOST LOR",120 mm travel, Thru Axle |
| Headset: | ACROS ZS56/28.6 / ZS56/40, 120° blocklock |
| Crank arm: | MIRANDA "Classic", 165 mm, for Bosch Gen. 4, ISIS, Q:12, black |
| Chain ring / belt ring: | MIRANDA, 36 teeth |
| Bremse V.R.: | TEKTRO "HD-T390", Post Mount |
| Bremse H.R.: | TEKTRO Disc Brake "HD-T390", hydraulic, 2 pistons, for 2.3 mm brake rotors |
| Front rotor: | TEKTRO "TR180-17", Ø 180 mm, 2.3 mm thick |
| Rear rotor: | TEKTRO "TR180-17", Ø 180 mm, 2.3 mm thick |
| Shifting lever: | SRAM "SX Eagle" |
| Rear derailleur: | SRAM "SX Eagle" |
| Cassette / belt sprocket: | SRAM "PG-1210", 11-50 teeth |
| Chain / belt: | SRAM "SX Eagle" |
| Drive unit: | BOSCH "Performance Line CX", max. 85 Nm |
| Battery: | BOSCH "PowerTube 625", 625 Wh, BES3, horizontal |
| Charger: | BOSCH 4 A |
| Remote: | BOSCH "BRC3600", LED Remote |
| Display: | BOSCH "Kiox 300", 4-stages, remote control, push aid |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Rims: | MACH1 "MAXX", 32 hole, eyeleted |
| Spokes: | Niro, schwarz |
| Front hub: | FORMULA "DC-511", 15 x 110 mm, Thru Axle |
| Rear hub: | FORMULA "EHL-135S", 6-hole, QR |
| Front tires: | SCHWALBE "Johnny Watts", 60-584, Reflex |
| Rear tires: | SCHWALBE "Johnny Watts", 60-584, Reflex |
| Handle bar: | LEVELNINE "Low Riser", 720 mm, Ø 31.8 mm, backsweep 9°, upsweep 5° |
| Stem: | LEVELNINE "Adjustable", 1 1/8", 31,8mm handlebar clamp, 65mm long, black |
| Grips: | CONTEC "MERGE Mountain Comfort", 140 mm, G-Link, black / gray |
| Saddle: | Selle Royal "Vivo", Athletic |
| Seat post: | CONWAY, Ø 31.6 mm, 350 mm long, 15 mm offset |
| Mud Guards: | curana "Apollo 75" |
| Carrier: | atranvelo "Commute Pro" |
| Front light: | CONTEC "DLUX 80 E+", 80 lux |
| Tail light: | CONTEC "TL-335 E-Stop", stop light |
| Battery Lock: | AXA "New Lock" |
| Kickstand: | URSUS "R81 - Wave Rear" |
| Pedals: | VP COMPONENTS "VPE-506" |
Technical data
| Category: | SUV |
| E-bike: | yes |
| Bosch Smart System: | yes |
| Drive system: | BOSCH Performance Line CX |
| Drive version: | middle motor |
| Battery capacity: | 625 Wh |
| Support: | till 25km/h |
| Sex: | ladies |
| Frame shape: | wave |
| Frame size: | XS |
| Frame height: | 38 cm |
| Wheel size: | 27,5" |
| Shifting type: | derailleur |
| Gears: | 12-speed |
| Transmission: | 1x 12-fach |
| Circuit brand: | SRAM |
| Shifting model: | SX |
| Brake system: | hydraulic disc brake |
| Travel: | 120 mm |
| Features: | suspension fork, electronic sliding aid, fender |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Material: | aluminium |
| Colour: | beige |
| Colour designation: | black metallic / desert matt |
| Weight: | 26,90 kg |
| EAN | 4251971117594 |
Geometry data
XS
S
M
L
XL
| A - Seat tube: | 385 mm |
| B - Toptube: | 560 mm |
| C - Steering tube angle: | 66° |
| D - Stem length: | 65 mm |
| E - Seat angle: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 460 mm |
| G - Steering tube: | 150 mm |
| H - Reach: | 359 mm |
| I - Stack: | 650 mm |
| J - Wheel distance: | 1.115 mm |
| A - Seat tube: | 420 mm |
| B - Toptube: | 580 mm |
| C - Steering tube angle: | 67° |
| D - Stem length: | 65 mm |
| E - Seat angle: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 460 mm |
| G - Steering tube: | 150 mm |
| H - Reach: | 381 mm |
| I - Stack: | 655 mm |
| J - Wheel distance: | 1.136 mm |
| A - Seat tube: | 460 mm |
| B - Toptube: | 600 mm |
| C - Steering tube angle: | 67° |
| D - Stem length: | 90 mm |
| E - Seat angle: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 460 mm |
| G - Steering tube: | 150 mm |
| H - Reach: | 402 mm |
| I - Stack: | 655 mm |
| J - Wheel distance: | 1.157 mm |
| A - Seat tube: | 500 mm |
| B - Toptube: | 620 mm |
| C - Steering tube angle: | 67° |
| D - Stem length: | 90 mm |
| E - Seat angle: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 460 mm |
| G - Steering tube: | 170 mm |
| H - Reach: | 417 mm |
| I - Stack: | 674 mm |
| J - Wheel distance: | 1.180 mm |
| A - Seat tube: | 540 mm |
| B - Toptube: | 640 mm |
| C - Steering tube angle: | 67° |
| D - Stem length: | 90 mm |
| E - Seat angle: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 460 mm |
| G - Steering tube: | 170 mm |
| H - Reach: | 437 mm |
| I - Stack: | 674 mm |
| J - Wheel distance: | 1.202 mm |
| XS | S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|---|
| A - Seat tube: | 385 mm | 420 mm | 460 mm | 500 mm | 540 mm |
| B - Toptube: | 560 mm | 580 mm | 600 mm | 620 mm | 640 mm |
| C - Steering tube angle: | 66° | 67° | 67° | 67° | 67° |
| D - Stem length: | 65 mm | 65 mm | 90 mm | 90 mm | 90 mm |
| E - Seat angle: | 73° | 73° | 73° | 73° | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 460 mm | 460 mm | 460 mm | 460 mm | 460 mm |
| G - Steering tube: | 150 mm | 150 mm | 150 mm | 170 mm | 170 mm |
| H - Reach: | 359 mm | 381 mm | 402 mm | 417 mm | 437 mm |
| I - Stack: | 650 mm | 655 mm | 655 mm | 674 mm | 674 mm |
| J - Wheel distance: | 1.115 mm | 1.136 mm | 1.157 mm | 1.180 mm | 1.202 mm |
- BDA_CONWAY_23_E-RAD_BOSCH_BES3_DE.pdf
- BDA_CONWAY_23_E-RAD_BOSCH_BES3_DK.pdf
- BDA_CONWAY_23_E-RAD_BOSCH_BES3_EN.pdf
- BDA_CONWAY_23_E-RAD_BOSCH_BES3_FR.pdf
- BDA_CONWAY_23_E-RAD_BOSCH_BES3_NL.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_DE.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_DK.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_EN.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_ES.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_FR.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_IT.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_NL.pdf
- Z12_Cairon_Gen4_MTB_WAVE_Metall_2023.pdf
- Z12_Cairon_Gen4_MTB_WAVE_Kunststoff_und_Gummi_2023.pdf
- KE_CONWAY_2024_DE.pdf
- KE_CONWAY_2024_DK.pdf
- KE_CONWAY_2024_EN.pdf
- KE_CONWAY_2024_ES.pdf
- KE_CONWAY_2024_FR.pdf
- KE_CONWAY_2024_IT.pdf
- KE_CONWAY_2024_NL.pdf