Article successfully added.
BIKES ➜ Material: carbon ✓ Colour: gold ✓ Weight: 14,30 kg ✓ Wheel size: 29" ✓ Brake system: hydraulic disc brake ✓ Gears: 12-speed ✓ E-bike: no ✓ ➤ Discover now
Product information
"WME 8.9 Full Suspension "
Whether high alpine or low mountain range - with the top model of the "We Make Enduro" series, the "WME 8.9", you can climb any mountain. The trail bike is fully clad in carbon and, with additional details and the right equipment, ensures exciting tours on your home trails or takes you forward in races.
The FOX suspension, consisting of a "Factory 36 Float" Suspension Fork with 150 mm travel and a "Float Factory DPX 2" Damper, makes the bike completely suitable for downhill riding. The 29er DT SWISS "XMC1501" wheels are fitted with SCHWALBE "Magic Mary" tyres at the front and "Big Betty" 62 mm wide tyres at the rear. The "WME 8.9" with its 820 mm wide carbon Handlebar from CONWAY is a perfect match for downhill riding.
With its 12 gears, the SHIMANO "XTR" rear derailleurs always offer the right cadence uphill and downhill. The brakes from the same groupset ensure reliable deceleration and optimum control of the bike when you're going downhill at high speed.
Our "WME 8.9" impresses with its perfect kinematics - the Full Floater rear triangle with floating Damper reacts sensitively and has enough progression to keep you well in the travel and provide the appropriate damping on big Star Nut Installers. When pedaling, the rear triangle offers a good platform and gets you to your destination quickly and efficiently.
A dropper seatpost on the "WME 8.9" is a matter of course for the CONWAY developers. The Fox "Transfer" can be operated from the cockpit at the touch of a button, and the cables are routed through the frame - just like all the other cables - for a clean look. Just like the hooded bearing points, which are also better protected from dust and dirt.
The FOX suspension, consisting of a "Factory 36 Float" Suspension Fork with 150 mm travel and a "Float Factory DPX 2" Damper, makes the bike completely suitable for downhill riding. The 29er DT SWISS "XMC1501" wheels are fitted with SCHWALBE "Magic Mary" tyres at the front and "Big Betty" 62 mm wide tyres at the rear. The "WME 8.9" with its 820 mm wide carbon Handlebar from CONWAY is a perfect match for downhill riding.
With its 12 gears, the SHIMANO "XTR" rear derailleurs always offer the right cadence uphill and downhill. The brakes from the same groupset ensure reliable deceleration and optimum control of the bike when you're going downhill at high speed.
Our "WME 8.9" impresses with its perfect kinematics - the Full Floater rear triangle with floating Damper reacts sensitively and has enough progression to keep you well in the travel and provide the appropriate damping on big Star Nut Installers. When pedaling, the rear triangle offers a good platform and gets you to your destination quickly and efficiently.
A dropper seatpost on the "WME 8.9" is a matter of course for the CONWAY developers. The Fox "Transfer" can be operated from the cockpit at the touch of a button, and the cables are routed through the frame - just like all the other cables - for a clean look. Just like the hooded bearing points, which are also better protected from dust and dirt.
Spezifikationen
| Frame: | Carbon, full suspension, 40 cm |
| Dropout: | CONWAY for WME Carbon, Xyron, RLC FS, Cairon SUV FS, from mod. 2020 |
| Fork: | FOX "36 Float Factory", 150 mm travel, Float Glidecore, Grip X, Thru Axle, Kashima |
| Headset: | ACROS ZS44/28.6 / ZS56/40 |
| Rear shock: | FOX "Factory Float X", 230 mm x 57.5 mm |
| Crank set: | SRAM "X01 Eagle", 170 mm, 32 teeth |
| Bottom Bracket: | SRAM "DUB", Pressfit BB89/92, 89 mm / 92 mm housing width |
| Bremse V.R.: | TRP "DH-R EVO HD-M846", Post Mount |
| Bremse H.R.: | TRP "DH-R EVO HD-M846" |
| Front rotor: | TRP "RS01E", Ø 203 mm, 6-hole, 2.3 mm thickness |
| Rear rotor: | TRP "RS01E", Ø 180 mm, 6-hole, 2.3 mm thick |
| Shifting lever: | SRAM "Eagle AXS Rocker" |
| Rear derailleur: | SRAM "X01 Eagle AXS" |
| Cassette / belt sprocket: | SRAM "XG-1299", 10-52 teeth |
| Chain / belt: | SRAM "XX1 Eagle" |
| Laufrad V.R.: | MAVIC "Crossmax XL R 29", 15 x 110 mm Boost, Thru Axle, 6-hole |
| Laufrad H.R.: | MAVIC "Crossmax XL R 29", 12 x 148 mm Boost, Thru Axle, 6-hole |
| Front tires: | SCHWALBE "Magic Marry", 62-622 |
| Rear tires: | SCHWALBE "Big Betty ", 62-622 |
| Handle bar: | RACEFACE "Next R 35", 800 mm, carbon, Ø 35 mm, backsweep 8°, upsweep 5°, rise 20 mm |
| Stem: | RACEFACE "Turbine R", 1 1/8", 35mm handlebar clamp, 32mm long, angle 0°, stack 42mm, black |
| Grips: | SQlab "70X" |
| Saddle: | FIZIK "Terra Alpaca X5" |
| Seat post: | ROCKSHOX "Reverb AXS", Ø 31.6 mm, 100 mm adjustment range |
Technical data
| Category: | Full Suspension |
| E-bike: | no |
| Sex: | gents |
| Frame shape: | full suspension |
| Frame size: | S |
| Frame height: | 40 cm |
| Wheel size: | 29" |
| Shifting type: | derailleur |
| Gears: | 12-speed |
| Transmission: | 1x 12-fach |
| Circuit brand: | SRAM |
| Shifting model: | X0 AXS |
| Brake system: | hydraulic disc brake |
| Travel: | 150 mm |
| Frame travel: | 150 mm |
| Features: | suspension fork, damper |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Material: | carbon |
| Colour: | gold |
| Colour designation: | graphite fade / gold matt |
| Weight: | 14,30 kg |
| EAN | 4251971103627 |
Geometry data
S
M
L
XL
| A - Seat tube: | 400 mm |
| B - Toptube: | 569 mm |
| C - Steering tube angle: | 65° |
| D - Stem length: | 32 mm |
| E - Seat angle: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm |
| G - Steering tube: | 100 mm |
| H - Reach: | 421 mm |
| I - Stack: | 608 mm |
| J - Wheel distance: | 1.177 mm |
| A - Seat tube: | 430 mm |
| B - Toptube: | 594 mm |
| C - Steering tube angle: | 65° |
| D - Stem length: | 32 mm |
| E - Seat angle: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm |
| G - Steering tube: | 100 mm |
| H - Reach: | 445 mm |
| I - Stack: | 609 mm |
| J - Wheel distance: | 1.202 mm |
| A - Seat tube: | 460 mm |
| B - Toptube: | 619 mm |
| C - Steering tube angle: | 65° |
| D - Stem length: | 32 mm |
| E - Seat angle: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm |
| G - Steering tube: | 110 mm |
| H - Reach: | 467 mm |
| I - Stack: | 617 mm |
| J - Wheel distance: | 1.227 mm |
| A - Seat tube: | 500 mm |
| B - Toptube: | 644 mm |
| C - Steering tube angle: | 65° |
| D - Stem length: | 32 mm |
| E - Seat angle: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm |
| G - Steering tube: | 125 mm |
| H - Reach: | 487 mm |
| I - Stack: | 631 mm |
| J - Wheel distance: | 1.253 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Seat tube: | 400 mm | 430 mm | 460 mm | 500 mm |
| B - Toptube: | 569 mm | 594 mm | 619 mm | 644 mm |
| C - Steering tube angle: | 65° | 65° | 65° | 65° |
| D - Stem length: | 32 mm | 32 mm | 32 mm | 32 mm |
| E - Seat angle: | 75° | 75° | 75° | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm | 440 mm | 440 mm | 440 mm |
| G - Steering tube: | 100 mm | 100 mm | 110 mm | 125 mm |
| H - Reach: | 421 mm | 445 mm | 467 mm | 487 mm |
| I - Stack: | 608 mm | 609 mm | 617 mm | 631 mm |
| J - Wheel distance: | 1.177 mm | 1.202 mm | 1.227 mm | 1.253 mm |
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_DE.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_DK.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_EN.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_ES.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_FR.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_IT.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_NL.pdf
- Z7_WME_Kunstoff_Gummi_2023.pdf
- Z7_WME_Metall_2023.pdf
- Z7_WME_Torque_Grease_2023.pdf
- BDA_MY24_BIOBIKE.pdf