Article successfully added.
BIKES ➜ Material: carbon ✓ Colour: gold ✓ Weight: 7,80 kg ✓ Wheel size: 28" ✓ Brake system: hydraulic disc brake ✓ Gears: 22-speed ✓ E-bike: no ✓ ➤ Discover now
Product information
"RR 12.0 road bike "
Are high speeds and hours of pedaling your thing? Do you also want your road bike to be nice and light and have high-quality equipment? CONWAY's "RR 12.0" is just such a bike. With complete SHIMANO "Ultegra" equipment and a full carbon frame, the top model in CONWAY's new road bike range is starting the new model year.
With its 22 gears and gear ratio, the 2x11-speed drivetrain in the high-quality version always has the right gear for setting a good pace on smooth trails and climbing steep mountains in hilly terrain. The hydraulic Disc Brakes, also from the "Ultegra" group, provide plenty of reserves for precise braking.
The ultra-light yet robust "Ksyrium SL" wheels from MAVIC offer high rigidity. They are suitable for tires with a width of up to 28 mm. The tried and tested "Grand Prix 5000 S" from CONTINENTAL in 25 mm are fitted to this model.
The "RR 12.0" is your bike for many training kilometers and competitions. The modern geometry gives you a sporty riding position, but thanks to the endurance character, this won't be a problem even on long tours.
With its 22 gears and gear ratio, the 2x11-speed drivetrain in the high-quality version always has the right gear for setting a good pace on smooth trails and climbing steep mountains in hilly terrain. The hydraulic Disc Brakes, also from the "Ultegra" group, provide plenty of reserves for precise braking.
The ultra-light yet robust "Ksyrium SL" wheels from MAVIC offer high rigidity. They are suitable for tires with a width of up to 28 mm. The tried and tested "Grand Prix 5000 S" from CONTINENTAL in 25 mm are fitted to this model.
The "RR 12.0" is your bike for many training kilometers and competitions. The modern geometry gives you a sporty riding position, but thanks to the endurance character, this won't be a problem even on long tours.
Spezifikationen
| Frame: | Carbon, diamond, 44 cm |
| Dropout: | CONWAY for RR Carbon |
| Fork: | 28", carbon, tapered 1 1/8 - 1 1/4", 300 mm stem, flat mount, black metallic / gold metallic |
| Headset: | GLORY WHEEL IS42/28.6 / IS47/33 |
| Crank set: | SHIMANO "Ultegra FC-R8000", 165 mm, 34/50 teeth |
| Bottom Bracket: | SHIMANO "SM-BB72", Pressfit BB86, 86.5 mm housing width |
| Bremse V.R.: | SHIMANO "Ultegra ST-R8020 / BR-R8070", Flat Mount, 2x |
| Bremse H.R.: | SHIMANO "Ultegra ST-R8020 / BR-R8070" |
| Front rotor: | SHIMANO "RT-MT800", Ø 160 mm, Center Lock |
| Rear rotor: | SHIMANO "RT-MT800", Ø 160 mm, Center Lock |
| Shifting lever: | SHIMANO "Ultegra ST-R8020" |
| Front derailleur: | SHIMANO "Ultegra FD-R8000", braze-on base, Down Swing |
| Rear derailleur: | SHIMANO "Ultegra RD-R8000" |
| Cassette / belt sprocket: | SHIMANO "105 CS-R7000", 11-32 teeth |
| Chain / belt: | SHIMANO "105 CN-HG601" |
| Laufrad V.R.: | MAVIC "Ksyrium SL Disc", 12 x 100 mm, Thru Axle, Center Lock |
| Laufrad H.R.: | MAVIC "Ksyrium SL Disc", 12 x 142 mm, Thru Axle, Center Lock |
| Rims: | MAVIC "Ksyrium SL Disc CL" |
| Front tires: | CONTINENTAL "Grand Prix 5000 S TR", 25-622 |
| Rear tires: | CONTINENTAL "Grand Prix 5000 S TR", 25-622 |
| Handle bar: | EASTON "EA50", 400 mm, Ø 31.8 mm, Reach 80 mm, Drop 125 mm, Flare 6° |
| Stem: | EASTON "EA70", 1 1/8", 31,8mm handlebar clamp, 90mm long, angle 7°, black |
| Grips: | FIZIK "Tempo Microtex Bondcush Soft", black |
| Saddle: | FIZIK "Tempo Argo R5" |
| Seat post: | EASTON "EA50", Ø 27.2 mm, 350 mm long, 10 mm offset |
Technical data
| Category: | road bike |
| E-bike: | no |
| Sex: | gents |
| Frame shape: | diamond |
| Frame size: | XS |
| Frame height: | 44 cm |
| Wheel size: | 28" |
| Shifting type: | derailleur |
| Gears: | 22-speed |
| Transmission: | 2x 11-fach |
| Circuit brand: | Shimano |
| Shifting model: | Ultegra |
| Brake system: | hydraulic disc brake |
| Material: | carbon |
| Colour: | gold |
| Colour designation: | black metallic / gold metallic |
| Weight: | 7,80 kg |
| EAN | 4251507983679 |
Geometry data
XS
S
M
L
XL
| A - Seat tube: | 442 mm |
| B - Toptube: | 518 mm |
| C - Steering tube angle: | 71° |
| D - Stem length: | 90 mm |
| E - Seat angle: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 410 mm |
| G - Steering tube: | 110 mm |
| H - Reach: | 368 mm |
| I - Stack: | 506 mm |
| J - Wheel distance: | 973 mm |
| A - Seat tube: | 459 mm |
| B - Toptube: | 530 mm |
| C - Steering tube angle: | 72° |
| D - Stem length: | 100 mm |
| E - Seat angle: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 410 mm |
| G - Steering tube: | 130 mm |
| H - Reach: | 373 mm |
| I - Stack: | 530 mm |
| J - Wheel distance: | 974 mm |
| A - Seat tube: | 496 mm |
| B - Toptube: | 547 mm |
| C - Steering tube angle: | 73° |
| D - Stem length: | 100 mm |
| E - Seat angle: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 410 mm |
| G - Steering tube: | 150 mm |
| H - Reach: | 378 mm |
| I - Stack: | 552 mm |
| J - Wheel distance: | 975 mm |
| A - Seat tube: | 516 mm |
| B - Toptube: | 559 mm |
| C - Steering tube angle: | 73° |
| D - Stem length: | 110 mm |
| E - Seat angle: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 410 mm |
| G - Steering tube: | 170 mm |
| H - Reach: | 385 mm |
| I - Stack: | 570 mm |
| J - Wheel distance: | 983 mm |
| A - Seat tube: | 530 mm |
| B - Toptube: | 575 mm |
| C - Steering tube angle: | 74° |
| D - Stem length: | 120 mm |
| E - Seat angle: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 410 mm |
| G - Steering tube: | 185 mm |
| H - Reach: | 390 mm |
| I - Stack: | 588 mm |
| J - Wheel distance: | 992 mm |
| XS | S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|---|
| A - Seat tube: | 442 mm | 459 mm | 496 mm | 516 mm | 530 mm |
| B - Toptube: | 518 mm | 530 mm | 547 mm | 559 mm | 575 mm |
| C - Steering tube angle: | 71° | 72° | 73° | 73° | 74° |
| D - Stem length: | 90 mm | 100 mm | 100 mm | 110 mm | 120 mm |
| E - Seat angle: | 74° | 74° | 73° | 73° | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 410 mm | 410 mm | 410 mm | 410 mm | 410 mm |
| G - Steering tube: | 110 mm | 130 mm | 150 mm | 170 mm | 185 mm |
| H - Reach: | 368 mm | 373 mm | 378 mm | 385 mm | 390 mm |
| I - Stack: | 506 mm | 530 mm | 552 mm | 570 mm | 588 mm |
| J - Wheel distance: | 973 mm | 974 mm | 975 mm | 983 mm | 992 mm |