Article successfully added.
BIKES ➜ Material: carbon ✓ Colour: black ✓ Weight: 11,00 kg ✓ Wheel size: 29" ✓ Brake system: hydraulic disc brake ✓ Gears: 12-speed ✓ E-bike: no ✓ ➤ Discover now
Product information
"RLC FS 9.9 Full Suspension "
Always on the hunt, whether for XC race titles or personal bests on home trails - with the new top model in the "RLC FS 9.9" series from CONWAY, you are well on the way to achieving all of this. The developers have enriched the entire chassis of the carbon race bike with DT SWISS components, resulting in a very high-quality and lightweight bike that can be used for both training and racing.
The DT SWISS suspension Suspension Fork with its 110 mm travel confidently paves the way on technically demanding trails or competitions with artificial obstacles. It is supported by the 60 mm wide "Racing Ray" tires from SCHWALBE (in Evolution quality with Addix compound and transparent sidewalls), which are mounted on the DT SWISS wheels at the front and rear.
The SRAM "Eagle AXS" groupset always offers you the right cadence, especially when every second counts. Electronically operated and installed here in the "XX1" version, it is specially designed for cross country, but will also get you ahead on an Alpine crossing. The hydraulic "Level Ultimate" disc brakes from SRAM (180/160 mm) will stop you reliably.
The DT SWISS suspension Suspension Fork with its 110 mm travel confidently paves the way on technically demanding trails or competitions with artificial obstacles. It is supported by the 60 mm wide "Racing Ray" tires from SCHWALBE (in Evolution quality with Addix compound and transparent sidewalls), which are mounted on the DT SWISS wheels at the front and rear.
The SRAM "Eagle AXS" groupset always offers you the right cadence, especially when every second counts. Electronically operated and installed here in the "XX1" version, it is specially designed for cross country, but will also get you ahead on an Alpine crossing. The hydraulic "Level Ultimate" disc brakes from SRAM (180/160 mm) will stop you reliably.
Spezifikationen
| Frame: | Carbon, full suspension, 43 cm |
| Dropout: | CONWAY for WME Carbon, Xyron, RLC FS, Cairon SUV FS, from mod. 2020 |
| Fork: | DT SWISS "F 232 ONE", 110 mm travel, LINEAIR, INCONTROL, Thru Axle |
| Headset: | ACROS ZS44/28.6 / ZS56/40 |
| Rear shock: | DT SWISS "R 232 One", 210 mm x 50 mm |
| Crank set: | SRAM "XX1 Eagle", 170 mm, 32 teeth |
| Bottom Bracket: | SRAM "DUB", Pressfit BB89/92, 89 mm / 92 mm housing width |
| Bremse V.R.: | SRAM "Level Ultimate" |
| Bremse H.R.: | SRAM "Level Ultimate" |
| Front rotor: | SRAM "HS2", Ø 180 mm, 6-hole, 2.00 mm thickness |
| Rear rotor: | SRAM "HS2", Ø 160 mm, 6-hole, 2.00 mm thickness |
| Shifting lever: | SRAM "Eagle AXS Rocker" |
| Rear derailleur: | SRAM "XX1 Eagle AXS" |
| Cassette / belt sprocket: | SRAM "XG-1299", 10-52 teeth |
| Chain / belt: | SRAM "XX1 Eagle" |
| Laufrad V.R.: | MAVIC "Crossmax SL R 29", 15 x 110 mm Boost, Thru Axle, 6-hole |
| Laufrad H.R.: | MAVIC "Crossmax SL R 29", 12 x 148 mm Boost, Thru Axle, 6-hole |
| Front tires: | SCHWALBE "Racing Ray" Tires, 60-622 |
| Rear tires: | SCHWALBE "Racing Ralph", 60-622 |
| Handle bar: | LEVELNINE "Pro Team Carbon Flat Bar", 760 mm, Ø 31.8 mm, Backsweep 8°, Rise 0 mm |
| Stem: | LEVELNINE "Race A-Head", 1 1/8", 31,8mm handlebar clamp, 60mm long, angle 6°, black |
| Grips: | SQlab "70X" |
| Saddle: | CONWAY "1489 super light" |
| Seat post: | LEVELNINE "Race", Ø 27.2 mm, 350 mm long, 12 mm offset, black |
Technical data
| Category: | Full Suspension |
| E-bike: | no |
| Sex: | gents |
| Frame shape: | full suspension |
| Frame size: | S |
| Frame height: | 43 cm |
| Wheel size: | 29" |
| Shifting type: | derailleur |
| Gears: | 12-speed |
| Transmission: | 1x 12-fach |
| Circuit brand: | SRAM |
| Shifting model: | XX1_AXS |
| Brake system: | hydraulic disc brake |
| Travel: | 110 mm |
| Frame travel: | 100 mm |
| Features: | suspension fork, damper |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Material: | carbon |
| Colour: | black |
| Colour designation: | carbon raw matt / black metallic |
| Weight: | 11,00 kg |
| EAN | 4251971103306 |
Geometry data
S
M
L
XL
| A - Seat tube: | 425 mm |
| B - Toptube: | 575 mm |
| C - Steering tube angle: | 70° |
| D - Stem length: | 60 mm |
| E - Seat angle: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 445 mm |
| G - Steering tube: | 95 mm |
| H - Reach: | 424 mm |
| I - Stack: | 586 mm |
| J - Wheel distance: | 1.119 mm |
| A - Seat tube: | 465 mm |
| B - Toptube: | 600 mm |
| C - Steering tube angle: | 70° |
| D - Stem length: | 75 mm |
| E - Seat angle: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 445 mm |
| G - Steering tube: | 105 mm |
| H - Reach: | 449 mm |
| I - Stack: | 595 mm |
| J - Wheel distance: | 1.147 mm |
| A - Seat tube: | 505 mm |
| B - Toptube: | 625 mm |
| C - Steering tube angle: | 70° |
| D - Stem length: | 90 mm |
| E - Seat angle: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 445 mm |
| G - Steering tube: | 115 mm |
| H - Reach: | 473 mm |
| I - Stack: | 604 mm |
| J - Wheel distance: | 1.175 mm |
| A - Seat tube: | 545 mm |
| B - Toptube: | 650 mm |
| C - Steering tube angle: | 70° |
| D - Stem length: | 90 mm |
| E - Seat angle: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 445 mm |
| G - Steering tube: | 130 mm |
| H - Reach: | 495 mm |
| I - Stack: | 618 mm |
| J - Wheel distance: | 1.203 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Seat tube: | 425 mm | 465 mm | 505 mm | 545 mm |
| B - Toptube: | 575 mm | 600 mm | 625 mm | 650 mm |
| C - Steering tube angle: | 70° | 70° | 70° | 70° |
| D - Stem length: | 60 mm | 75 mm | 90 mm | 90 mm |
| E - Seat angle: | 72° | 72° | 72° | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 445 mm | 445 mm | 445 mm | 445 mm |
| G - Steering tube: | 95 mm | 105 mm | 115 mm | 130 mm |
| H - Reach: | 424 mm | 449 mm | 473 mm | 495 mm |
| I - Stack: | 586 mm | 595 mm | 604 mm | 618 mm |
| J - Wheel distance: | 1.119 mm | 1.147 mm | 1.175 mm | 1.203 mm |
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_DE.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_DK.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_EN.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_ES.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_FR.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_IT.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_NL.pdf
- Z8_RLC_FS_Torque_and_Grease_2023.pdf
- Z8_RLC_FS_Kunstoff_und_Gummi_2023.pdf
- Z8_RLC_FS_Metall_2023.pdf
- BDA_MY24_BIOBIKE.pdf