Article successfully added.
BIKES ➜ Material: aluminium ✓ Colour: silver ✓ Weight: 14,10 kg ✓ Wheel size: 29" ✓ Brake system: hydraulic disc brake ✓ Gears: 12-speed ✓ ➤ Discover now
Product information
"MS 8.9 Hardtail "
With the CONWAY "MS 8.9", you are riding a thoroughly solid MTB hardtail with a ROCKSHOX "Judy TK" suspension fork and rigid rear. The 100 mm suspension travel and the 57 mm wide WTB Tires used on the "MS 8.9" bar any rooty trail and unpaved forest paths. The grippy lug profile also ensures optimum grip on loose ground.
Depending on the gradient and desired speed, you have a choice of 12 gears offered by the SHIMANO "Deore" when going uphill. The cassette with 11-51 teeth shines with its wide gear range. The hydraulic disc brakes, also from SHIMANO, are easy to modulate on long descents. When the going gets tough, they are always ready for action and provide a powerful grip.
Depending on the gradient and desired speed, you have a choice of 12 gears offered by the SHIMANO "Deore" when going uphill. The cassette with 11-51 teeth shines with its wide gear range. The hydraulic disc brakes, also from SHIMANO, are easy to modulate on long descents. When the going gets tough, they are always ready for action and provide a powerful grip.
Spezifikationen
| Frame: | Aluminum, diamond, 41 cm |
| Dropout: | CONWAY for MS / MC / ML 27.5", 29" from 2019 model onwards |
| Fork: | ROCKSHOX "Judy", 100 mm travel, TurnKey, QR |
| Headset: | FSA "Orbit 1.5B ZS", ZS44/28.6 / ZS56/40, reduction cone |
| Crank set: | SHIMANO "FC-MT510", 175 mm, 32 teeth |
| Bottom Bracket: | SHIMANO "BB-MT501", BSA, 68 mm / 73 mm housing width |
| Bremse V.R.: | SHIMANO "BL-MT200 / BR-MT200", Post Mount |
| Bremse H.R.: | SHIMANO "BL-MT200 / BR-MT200" |
| Front rotor: | SHIMANO "SM-RT10", Ø 180 mm, Center Lock |
| Rear rotor: | SHIMANO "SM-RT10", Ø 180 mm, Center Lock |
| Shifting lever: | SHIMANO "Deore SL-M6100" |
| Rear derailleur: | SHIMANO "Deore RD-M6100", long cage |
| Cassette / belt sprocket: | SHIMANO "Deore CS-M6100", 10-51 teeth |
| Chain / belt: | SHIMANO "Deore CN-M6100" |
| Rims: | RODI "Blackrock 23", 23-622, 32 holes, disc brake, easy eyelets, black |
| Spokes: | Stahl schwarz |
| Front hub: | SHIMANO "Tourney TX HB-TX505", Center Lock, QR |
| Rear hub: | SHIMANO "FH-MT401", Center Lock, QR |
| Front tires: | WTB "Ranger", 57-622, Reflex |
| Rear tires: | WTB "Ranger", 57-622, Reflex |
| Handle bar: | LEVELNINE Handlebar, 720 mm, Ø 31.8 mm, Rise 0.5 mm |
| Stem: | CONWAY, 1 1/8", 31,8mm handlebar clamp, 70mm long, angle 7°, black |
| Grips: | CONWAY "Sport", 130 mm, black |
| Saddle: | Selle Royal "Vivo", Athletic |
| Seat post: | CONWAY, Ø 31.6 mm, 300 mm long |
| Pedals: | WELLGO "C280DU" |
Technical data
| Category: | Hardtail |
| E-bike: | no |
| Sex: | gents |
| Frame shape: | Hardtail |
| Frame size: | S |
| Frame height: | 41 cm |
| Wheel size: | 29" |
| Shifting type: | derailleur |
| Gears: | 12-speed |
| Transmission: | 1x 12-fach |
| Circuit brand: | Shimano |
| Shifting model: | Deore |
| Brake system: | hydraulic disc brake |
| Travel: | 100 mm |
| Features: | suspension fork |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Material: | aluminium |
| Colour: | silver |
| Colour designation: | moos metallic matt / platin metallic matt |
| Weight: | 14,10 kg |
| EAN | 4251507977739 |
Geometry data
S
M
L
XL
| A - Seat tube: | 406 mm |
| B - Toptube: | 570 mm |
| C - Steering tube angle: | 70° |
| D - Stem length: | 70 mm |
| E - Seat angle: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 448 mm |
| G - Steering tube: | 120 mm |
| H - Reach: | 369 mm |
| I - Stack: | 634 mm |
| J - Standover height: | 771 mm |
| K - Wheel distance: | 1.069 mm |
| A - Seat tube: | 457 mm |
| B - Toptube: | 590 mm |
| C - Steering tube angle: | 70° |
| D - Stem length: | 70 mm |
| E - Seat angle: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 448 mm |
| G - Steering tube: | 120 mm |
| H - Reach: | 389 mm |
| I - Stack: | 634 mm |
| J - Standover height: | 800 mm |
| K - Wheel distance: | 1.089 mm |
| A - Seat tube: | 508 mm |
| B - Toptube: | 610 mm |
| C - Steering tube angle: | 70° |
| D - Stem length: | 90 mm |
| E - Seat angle: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 448 mm |
| G - Steering tube: | 120 mm |
| H - Reach: | 409 mm |
| I - Stack: | 634 mm |
| J - Standover height: | 829 mm |
| K - Wheel distance: | 1.104 mm |
| A - Seat tube: | 559 mm |
| B - Toptube: | 630 mm |
| C - Steering tube angle: | 70° |
| D - Stem length: | 110 mm |
| E - Seat angle: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 448 mm |
| G - Steering tube: | 140 mm |
| H - Reach: | 423 mm |
| I - Stack: | 652 mm |
| J - Standover height: | 865 mm |
| K - Wheel distance: | 1.124 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Seat tube: | 406 mm | 457 mm | 508 mm | 559 mm |
| B - Toptube: | 570 mm | 590 mm | 610 mm | 630 mm |
| C - Steering tube angle: | 70° | 70° | 70° | 70° |
| D - Stem length: | 70 mm | 70 mm | 90 mm | 110 mm |
| E - Seat angle: | 72° | 72° | 72° | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 448 mm | 448 mm | 448 mm | 448 mm |
| G - Steering tube: | 120 mm | 120 mm | 120 mm | 140 mm |
| H - Reach: | 369 mm | 389 mm | 409 mm | 423 mm |
| I - Stack: | 634 mm | 634 mm | 634 mm | 652 mm |
| J - Standover height: | 771 mm | 800 mm | 829 mm | 865 mm |
| K - Wheel distance: | 1.069 mm | 1.089 mm | 1.104 mm | 1.124 mm |