Article successfully added.
BIKES ➜ Material: aluminium ✓ Colour: blue ✓ Weight: 14,50 kg ✓ Wheel size: 27,5" ✓ Brake system: hydraulic disc brake ✓ Gears: 27-speed ✓ ➤ Discover now
Product information
"ML 5.7 Hardtail "
Do you want to go on sporty tours through forests and meadows? The CONWAY "ML 5.7" has everything you need and also scores points with its design specifically for women. This is reflected in the compressed and slightly shorter top tube of the robust aluminum frame. The saddle also promises a high level of comfort, as it takes pressure off sensitive areas of the body thanks to its central channel.
However, the RST "Blaze RLO" Suspension Fork with 100 mm travel is far more important for sporty tours. In combination with the 57 mm wide and profiled tires, it dampens and absorbs most bumps. In size 27.5'', the wheels accelerate quickly and, like the entire "ML 5.7", are agile and maneuverable.
The 9-speed SHIMANO "Alivio" drivetrain offers a total of 27 gears and a wide range of gear ratios for sprints and demanding drives. When you're going down the other side of the mountain at high speed, the hydraulic disc brakes from TEKTRO reliably keep the "ML 5.7" in check.
However, the RST "Blaze RLO" Suspension Fork with 100 mm travel is far more important for sporty tours. In combination with the 57 mm wide and profiled tires, it dampens and absorbs most bumps. In size 27.5'', the wheels accelerate quickly and, like the entire "ML 5.7", are agile and maneuverable.
The 9-speed SHIMANO "Alivio" drivetrain offers a total of 27 gears and a wide range of gear ratios for sprints and demanding drives. When you're going down the other side of the mountain at high speed, the hydraulic disc brakes from TEKTRO reliably keep the "ML 5.7" in check.
Spezifikationen
| Frame: | Aluminum, Lady, 36 cm |
| Dropout: | CONWAY for MS / MC / ML 27.5", 29" from 2019 model onwards |
| Fork: | RST "Blaze RLO", 100 mm travel, QR |
| Headset: | FSA "Orbit 1.5B ZS", ZS44/28.6 / ZS56/40, reduction cone |
| Crank set: | SHIMANO "Alivio FC-MT101", 170 mm, 22/30/40 teeth |
| Bottom Bracket: | SHIMANO "BB-UN101", BSA, 68 mm / 70 mm housing width |
| Bremse V.R.: | TEKTRO "HD-M280", Post Mount |
| Bremse H.R.: | TEKTRO Disc Brake "HD-M280", hydraulic, 2 pistons, for 1.8 mm brake rotors |
| Front rotor: | TEKTRO "TR160-24", Ø 160 mm, 6-hole |
| Rear rotor: | TEKTRO "TR160-24", Ø 160 mm, 6-hole |
| Shifting lever: | SHIMANO "Altus SL-M2010-L/SL-M2010-9R" |
| Front derailleur: | SHIMANO "Altus FD-M2000", Down Swing |
| Rear derailleur: | SHIMANO "Alivio RD-M3100" |
| Cassette / belt sprocket: | SHIMANO "Acera CS-HG200", 11-34 teeth |
| Chain / belt: | KMC "Z99", 9-speed |
| Rims: | RODI "Blackrock 23", 23-584, 32 holes, disc brake, easy eyelets, black |
| Spokes: | Stahl schwarz |
| Front hub: | QUANDO "KT-K68F", QR |
| Rear hub: | QUANDO "KT-K68R", 6-hole, QR |
| Front tires: | WTB "Ranger", 57-584 |
| Rear tires: | WTB "Ranger", 57-584 |
| Handle bar: | LEVELNINE Handlebar, 720 mm, Ø 31.8 mm, Rise 0.5 mm |
| Stem: | CONWAY, 1 1/8", 31,8mm handlebar clamp, 50mm long, angle 7°, black |
| Grips: | CONWAY "Sport", 130 mm, black |
| Saddle: | Selle Royal "Vivo", Athletic |
| Seat post: | CONWAY, Ø 31.6 mm, 300 mm long |
| Pedals: | WELLGO "C280DU" |
Technical data
| Category: | Hardtail |
| E-bike: | no |
| Sex: | ladies |
| Frame shape: | lady |
| Frame size: | XS |
| Frame height: | 36 cm |
| Wheel size: | 27,5" |
| Shifting type: | derailleur |
| Gears: | 27-speed |
| Transmission: | 3x 9-fach |
| Circuit brand: | Shimano |
| Shifting model: | Alivio |
| Brake system: | hydraulic disc brake |
| Travel: | 100 mm |
| Features: | suspension fork |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Material: | aluminium |
| Colour: | blue |
| Colour designation: | black metallic / turquoise metallic |
| Weight: | 14,50 kg |
| EAN | 4251507977982 |
Geometry data
XS
S
M
| A - Seat tube: | 355 mm |
| B - Toptube: | 550 mm |
| C - Steering tube angle: | 70° |
| D - Stem length: | 50 mm |
| E - Seat angle: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 435 mm |
| G - Steering tube: | 110 mm |
| H - Reach: | 383 mm |
| I - Stack: | 589 mm |
| J - Standover height: | 664 mm |
| K - Wheel distance: | 1.059 mm |
| A - Seat tube: | 406 mm |
| B - Toptube: | 570 mm |
| C - Steering tube angle: | 71° |
| D - Stem length: | 70 mm |
| E - Seat angle: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 435 mm |
| G - Steering tube: | 120 mm |
| H - Reach: | 394 mm |
| I - Stack: | 600 mm |
| J - Standover height: | 695 mm |
| K - Wheel distance: | 1.068 mm |
| A - Seat tube: | 457 mm |
| B - Toptube: | 590 mm |
| C - Steering tube angle: | 71° |
| D - Stem length: | 70 mm |
| E - Seat angle: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 435 mm |
| G - Steering tube: | 130 mm |
| H - Reach: | 408 mm |
| I - Stack: | 612 mm |
| J - Standover height: | 727 mm |
| K - Wheel distance: | 1.077 mm |
| XS | S | M | |
|---|---|---|---|
| A - Seat tube: | 355 mm | 406 mm | 457 mm |
| B - Toptube: | 550 mm | 570 mm | 590 mm |
| C - Steering tube angle: | 70° | 71° | 71° |
| D - Stem length: | 50 mm | 70 mm | 70 mm |
| E - Seat angle: | 74° | 74° | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 435 mm | 435 mm | 435 mm |
| G - Steering tube: | 110 mm | 120 mm | 130 mm |
| H - Reach: | 383 mm | 394 mm | 408 mm |
| I - Stack: | 589 mm | 600 mm | 612 mm |
| J - Standover height: | 664 mm | 695 mm | 727 mm |
| K - Wheel distance: | 1.059 mm | 1.068 mm | 1.077 mm |