Article successfully added.
BIKES ➜ Material: aluminium ✓ Colour: pink ✓ Weight: 15,70 kg ✓ Wheel size: 27,5" ✓ Brake system: hydraulic disc brake ✓ Gears: 21-speed ✓ ➤ Discover now
Product information
"MCL 3.7 Hardtail "
The "MCL 3.7" from CONWAY is a successful mix of MTBs and trekking bikes. With its robust, lightweight aluminum frame and Suspension Fork, it is ideal for off-road use. Fenders and LED Light make the sports bike quickly fit for city traffic. The "L" in the model name stands for "Lady", as both the contact points such as the Saddle and Grips, as well as the lowered Frame are tailored to female demands and needs.
The wide tires and new brakes show that the "MCL 3.7" manages the balancing act between city and off-road. The IMPAC "Smartpac" tires with their fine lug profile grip well off-road, but also provide cushioning on cobblestones and are also equipped with Reflective Stripes for road safety.
The hydraulic Disc Brakes from TEKTRO ensure the necessary safety both off-road and in the city. The braking force can always be precisely controlled with ease, but if necessary, it also packs a punch. The LED Rear Light with parking light function ensures that you are seen, and the LED Front Light makes sure that you can see well.
The wide tires and new brakes show that the "MCL 3.7" manages the balancing act between city and off-road. The IMPAC "Smartpac" tires with their fine lug profile grip well off-road, but also provide cushioning on cobblestones and are also equipped with Reflective Stripes for road safety.
The hydraulic Disc Brakes from TEKTRO ensure the necessary safety both off-road and in the city. The braking force can always be precisely controlled with ease, but if necessary, it also packs a punch. The LED Rear Light with parking light function ensures that you are seen, and the LED Front Light makes sure that you can see well.
Spezifikationen
| Frame: | Aluminum, Lady, 36 cm |
| Dropout: | CONWAY for MS / MC / ML 27.5", 29" from 2019 model onwards |
| Fork: | RST "Gila T", 100 mm travel, QR |
| Headset: | FSA "Orbit 1.5B ZS", ZS44/28.6 / ZS56/40, reduction cone |
| Crank set: | SHIMANO "Tourney FC-TY301", 170 mm, 24/34/42 teeth |
| Bottom Bracket: | SHIMANO "BB-UN101", BSA, 68 mm / 70 mm housing width |
| Brakes: | TEKTRO "HD-M275" |
| Bremse V.R.: | TEKTRO "HD-M275", Post Mount |
| Bremse H.R.: | TEKTRO Disc Brake "HD-M275", hydraulic, 2 pistons, for 1.8 mm brake rotors |
| Brake lever: | TEKTRO "HD-M275" |
| Front rotor: | TEKTRO "TR160-35", Ø 160 mm, Center Lock |
| Rear rotor: | TEKTRO "TR160-35", Ø 160 mm, Center Lock |
| Shifting lever: | SHIMANO "Altus SL-M315-L/SL-M315-7R" |
| Front derailleur: | SHIMANO "Altus FD-M313", Down Swing |
| Rear derailleur: | SHIMANO "Tourney TX RD-TX800" |
| Cassette / belt sprocket: | SHIMANO "Acera CS-HG200", 12-32 teeth |
| Chain / belt: | KMC "Z7", 7-speed |
| Rims: | CONWAY "35 Bar", 32 hole |
| Spokes: | Stahl schwarz |
| Front hub: | SHIMANO "DH-3D37-QR" |
| Rear hub: | SHIMANO "FH-TY505", Center Lock, QR |
| Front tires: | IMPAC "Smartpac", 54-584, Reflex |
| Rear tires: | IMPAC "Smartpac", 54-584, Reflex |
| Handle bar: | LEVELNINE Handlebar, 720 mm, Ø 31.8 mm, Rise 0.5 mm |
| Stem: | CONWAY, 1 1/8", 31,8mm handlebar clamp, 50mm long, angle 7°, black |
| Grips: | CONWAY "Sport", 130 mm, black |
| Saddle: | Selle Royal "Vivo", Athletic |
| Seat post: | CONWAY, Ø 31.6 mm, 350 mm long |
| Mud Guards: | SKS "Velo 65 Mountain" |
| Dynamo: | SHIMANO "DH-3D37-QR" |
| Front light: | HERRMANS "H-Black MR4 Dynamo" |
| Tail light: | HERRMANS "H-Trace Mini Dynamo" |
| Kickstand: | URSUS "R90 - Mooi Rear" |
| Pedals: | WELLGO "C280DU" |
Technical data
| Category: | Hardtail |
| E-bike: | no |
| Sex: | ladies |
| Frame shape: | lady |
| Frame size: | XS |
| Frame height: | 36 cm |
| Wheel size: | 27,5" |
| Shifting type: | derailleur |
| Gears: | 21-speed |
| Transmission: | 3x 7-fach |
| Circuit brand: | Shimano |
| Shifting model: | TX800 |
| Brake system: | hydraulic disc brake |
| Travel: | 100 mm |
| Features: | suspension fork, hub dynamo, fender |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Material: | aluminium |
| Colour: | pink |
| Colour designation: | pearl white / pink metallic |
| Weight: | 15,70 kg |
| EAN | 4251507978019 |
Geometry data
XS
S
M
| A - Seat tube: | 355 mm |
| B - Toptube: | 550 mm |
| C - Steering tube angle: | 70° |
| D - Stem length: | 50 mm |
| E - Seat angle: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 435 mm |
| G - Steering tube: | 110 mm |
| H - Reach: | 383 mm |
| I - Stack: | 589 mm |
| J - Standover height: | 664 mm |
| K - Wheel distance: | 1.059 mm |
| A - Seat tube: | 406 mm |
| B - Toptube: | 570 mm |
| C - Steering tube angle: | 71° |
| D - Stem length: | 70 mm |
| E - Seat angle: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 435 mm |
| G - Steering tube: | 120 mm |
| H - Reach: | 394 mm |
| I - Stack: | 600 mm |
| J - Standover height: | 695 mm |
| K - Wheel distance: | 1.068 mm |
| A - Seat tube: | 457 mm |
| B - Toptube: | 590 mm |
| C - Steering tube angle: | 71° |
| D - Stem length: | 70 mm |
| E - Seat angle: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 435 mm |
| G - Steering tube: | 130 mm |
| H - Reach: | 408 mm |
| I - Stack: | 612 mm |
| J - Standover height: | 727 mm |
| K - Wheel distance: | 1.077 mm |
| XS | S | M | |
|---|---|---|---|
| A - Seat tube: | 355 mm | 406 mm | 457 mm |
| B - Toptube: | 550 mm | 570 mm | 590 mm |
| C - Steering tube angle: | 70° | 71° | 71° |
| D - Stem length: | 50 mm | 70 mm | 70 mm |
| E - Seat angle: | 74° | 74° | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 435 mm | 435 mm | 435 mm |
| G - Steering tube: | 110 mm | 120 mm | 130 mm |
| H - Reach: | 383 mm | 394 mm | 408 mm |
| I - Stack: | 589 mm | 600 mm | 612 mm |
| J - Standover height: | 664 mm | 695 mm | 727 mm |
| K - Wheel distance: | 1.059 mm | 1.068 mm | 1.077 mm |