Article successfully added.
BIKES ➜ Colour: black ✓ Weight: 9,60 kg ✓ Wheel size: 28" ✓ Brake system: hydraulic disc brake ✓ Gears: 11-speed ✓ E-bike: no ✓ ➤ Discover now
Product information
"GRV 9.0 Gravel Bike "
Our developers have given the GRV 9.0's full carbon frame a fresh overhaul for a sporty, clean look. The now deeper Seat Stays provide a little more flexibility and damping without sacrificing stiffness when pedaling. The sporty, touring geometry makes the "GRV 9.0" your faithful companion, whether you're bikepacking in summer or even competing in the next cyclocross race.
SCHWALBE's "G-One Allround Classic" tires support the versatile idea. Its balanced riding characteristics shine on both asphalt and forest trails, and its 40 mm width absorbs bumps. When it comes to the drives, it is SHIMANO with its "GRX" groupset with sporty components such as the 11-speed gear mix and the powerful hydraulic Disc Brakes that round off the versatile character of the bike.
SCHWALBE's "G-One Allround Classic" tires support the versatile idea. Its balanced riding characteristics shine on both asphalt and forest trails, and its 40 mm width absorbs bumps. When it comes to the drives, it is SHIMANO with its "GRX" groupset with sporty components such as the 11-speed gear mix and the powerful hydraulic Disc Brakes that round off the versatile character of the bike.
Spezifikationen
| Frame: | Carbon, diamond, 45 cm |
| Dropout: | CONWAY for GRV Carbon, from 2019 model |
| Fork: | 28", carbon, tapered 1 1/8"- 1.5", 300 mm stem, flat mount, sulphur matt / black metallic |
| Headset: | GLORY WHEEL IS42/28.6 / IS52/40 |
| Crank set: | SHIMANO "GRX FC-RX600", LINKGLIDE, 165 mm, 40 teeth |
| Bottom Bracket: | SHIMANO "SM-BB71", Pressfit BB86, 86.5 mm housing width |
| Bremse V.R.: | SHIMANO "GRX BL-RX600 / BR-RX400", Flat Mount |
| Bremse H.R.: | SHIMANO "GRX ST-RX600 / BR-RX400" |
| Front rotor: | SHIMANO "SM-RT70", Ø 160 mm, Center Lock |
| Rear rotor: | SHIMANO "SM-RT70", Ø 160 mm, Center Lock |
| Shifting lever: | SHIMANO "GRX ST-RX600 / BR-RX400" |
| Rear derailleur: | SHIMANO "GRX RD-RX812" |
| Cassette / belt sprocket: | SHIMANO "Deore XT CS-M8000", 11-42 teeth |
| Chain / belt: | SHIMANO "105 CN-HG601" |
| Rims: | RODI BLACKJACK "Ready GR", 21-622, 32 holes, disc brake, easy eyelets, Tubeless Ready, black |
| Spokes: | Niro |
| Front hub: | SHIMANO "Tiagra HB-RS470", 12 x 100 mm, Thru Axle, Center Lock |
| Rear hub: | SHIMANO "FH-RS470", 12 x 142 mm, Center Lock, Thru Axle |
| Front tires: | SCHWALBE "G-One Allround", 40-622 |
| Rear tires: | SCHWALBE "G-One Allround", 40-622 |
| Handle bar: | EASTON "EA50 AX", 400 mm, Ø 31.8 mm, Reach 80 mm, Drop 120 mm, Flare 16° |
| Stem: | EASTON "EA50", 1 1/8", 31,8mm handlebar clamp, 80mm long, angle 7°, black |
| Grips: | FIZIK "Tempo Microtex Bondcush Soft", black |
| Saddle: | FIZIK "Terra Argo X5" |
| Seat post: | EASTON "EA50", Ø 27.2 mm, 350 mm long, 10 mm offset |
Technical data
| Category: | Gravel Bike |
| E-bike: | no |
| Sex: | gents |
| Frame shape: | diamond |
| Frame size: | S |
| Frame height: | 45 cm |
| Wheel size: | 28" |
| Shifting type: | derailleur |
| Gears: | 11-speed |
| Transmission: | 1x 11-fach |
| Circuit brand: | Shimano |
| Shifting model: | GRX810 |
| Brake system: | hydraulic disc brake |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Colour: | black |
| Colour designation: | sulphur matt / black metallic |
| Weight: | 9,60 kg |
| EAN | 4251507983549 |
Geometry data
S
M
L
XL
| A - Seat tube: | 448 mm |
| B - Toptube: | 528 mm |
| C - Steering tube angle: | 71° |
| D - Stem length: | 80 mm |
| E - Seat angle: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 420 mm |
| G - Steering tube: | 140 mm |
| H - Reach: | 361 mm |
| I - Stack: | 564 mm |
| J - Wheel distance: | 998 mm |
| A - Seat tube: | 471 mm |
| B - Toptube: | 545 mm |
| C - Steering tube angle: | 72° |
| D - Stem length: | 80 mm |
| E - Seat angle: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 420 mm |
| G - Steering tube: | 150 mm |
| H - Reach: | 374 mm |
| I - Stack: | 576 mm |
| J - Wheel distance: | 1.011 mm |
| A - Seat tube: | 493 mm |
| B - Toptube: | 570 mm |
| C - Steering tube angle: | 72° |
| D - Stem length: | 90 mm |
| E - Seat angle: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 420 mm |
| G - Steering tube: | 170 mm |
| H - Reach: | 388 mm |
| I - Stack: | 597 mm |
| J - Wheel distance: | 1.026 mm |
| A - Seat tube: | 504 mm |
| B - Toptube: | 590 mm |
| C - Steering tube angle: | 72° |
| D - Stem length: | 100 mm |
| E - Seat angle: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 420 mm |
| G - Steering tube: | 190 mm |
| H - Reach: | 402 mm |
| I - Stack: | 616 mm |
| J - Wheel distance: | 1.046 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Seat tube: | 448 mm | 471 mm | 493 mm | 504 mm |
| B - Toptube: | 528 mm | 545 mm | 570 mm | 590 mm |
| C - Steering tube angle: | 71° | 72° | 72° | 72° |
| D - Stem length: | 80 mm | 80 mm | 90 mm | 100 mm |
| E - Seat angle: | 74° | 74° | 73° | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 420 mm | 420 mm | 420 mm | 420 mm |
| G - Steering tube: | 140 mm | 150 mm | 170 mm | 190 mm |
| H - Reach: | 361 mm | 374 mm | 388 mm | 402 mm |
| I - Stack: | 564 mm | 576 mm | 597 mm | 616 mm |
| J - Wheel distance: | 998 mm | 1.011 mm | 1.026 mm | 1.046 mm |