Article successfully added.
BIKES ➜ Material: aluminium ✓ Colour: silver ✓ Weight: 10,50 kg ✓ Wheel size: 28" ✓ Brake system: hydraulic disc brake ✓ Gears: 22-speed ✓ ➤ Discover now
Product information
"GRV 8.0 Gravel Bike "
At any time of year and on almost any route - with the CONWAY "GRV 8.0" you are always well on your way. The lightweight and robust aluminum frame with carbon Fork provides a moderate, sporty riding position, as well as directional stability and safe steering, which you can use on your daily commute as well as on snowy gravel roads and muddy forest trails.
For bikepacking, the new frame has all the threaded eyelets and attachment points for luggage and equipment. A Carrier can also be retrofitted if you want to go on a longer tour. With the CONTINENTAL "Terra Trail" tires, this is no problem at all, as they run smoothly on asphalt and forest floors, provide good grip and welcome cushioning comfort.
And let's not forget the cyclocross genes, which the frame undoubtedly has and which the other components fulfill with equal aplomb. SHIMANO has enriched its "GRX" groupset with sporty drive components and powerful hydraulic Disc Brakes. These are available on the "GRV 8.0" in the high-quality, sporty version with 2 x 11 gears.
For bikepacking, the new frame has all the threaded eyelets and attachment points for luggage and equipment. A Carrier can also be retrofitted if you want to go on a longer tour. With the CONTINENTAL "Terra Trail" tires, this is no problem at all, as they run smoothly on asphalt and forest floors, provide good grip and welcome cushioning comfort.
And let's not forget the cyclocross genes, which the frame undoubtedly has and which the other components fulfill with equal aplomb. SHIMANO has enriched its "GRX" groupset with sporty drive components and powerful hydraulic Disc Brakes. These are available on the "GRV 8.0" in the high-quality, sporty version with 2 x 11 gears.
Spezifikationen
| Frame: | Aluminum, diamond, 49 cm |
| Dropout: | CONWAY for GRV aluminum, from mod. 2021 |
| Fork: | 28", carbon, tapered 1 1/8" - 1.5", 300 mm stem, flat mount, black |
| Headset: | GLORY WHEEL IS42/28.6 / IS52/40 |
| Crank set: | SHIMANO "GRX FC-RX600", 165 mm, 30/46 teeth |
| Bottom Bracket: | SHIMANO "BB-RS501", BSA, 68 mm / 70 mm housing width |
| Bremse V.R.: | SHIMANO "GRX ST-RX600 / BR-RX400", flat mount, 2x |
| Bremse H.R.: | SHIMANO "GRX ST-RX600 / BR-RX400" |
| Front rotor: | SHIMANO "SM-RT54", Ø 160 mm, Center Lock |
| Rear rotor: | SHIMANO "SM-RT54", Ø 160 mm, Center Lock |
| Shifting lever: | SHIMANO "GRX ST-RX600 / BR-RX400", flat mount, 2x |
| Front derailleur: | SHIMANO "GRX FD-RX810", braze-on, down swing |
| Rear derailleur: | SHIMANO "GRX RD-RX810" |
| Cassette / belt sprocket: | SHIMANO "105 CS-HG700", 11-34 teeth |
| Chain / belt: | SHIMANO "105 CN-HG601" |
| Rims: | MACH1 "Gravel 19", 32 hole, tubeless ready |
| Spokes: | Niro, schwarz |
| Front hub: | SHIMANO "Tiagra HB-RS470", 12 x 100 mm, Thru Axle, Center Lock |
| Rear hub: | SHIMANO "FH-RS470", 12 x 142 mm, Center Lock, Thru Axle |
| Front tires: | CONTINENTAL "Terra Trail", 40-622 |
| Rear tires: | CONTINENTAL "Terra Trail", 40-622 |
| Handle bar: | CONWAY "GRV Bar", 400 mm, Ø 31.8 mm, Reach 70 mm, Drop 125 mm, Flare 6° |
| Stem: | CONWAY "GRV A-Head", 1 1/8", 31,8mm handlebar clamp, 80mm long, angle 7°, black |
| Grips: | FIZIK "Tempo Microtex Bondcush Soft", black |
| Saddle: | Selle Royal "1220", Athletic |
| Seat post: | CONWAY, Ø 27.2 mm, 350 mm long |
Technical data
| Category: | Gravel Bike |
| E-bike: | no |
| Sex: | gents |
| Frame shape: | diamond |
| Frame size: | S |
| Frame height: | 49 cm |
| Wheel size: | 28" |
| Shifting type: | derailleur |
| Gears: | 22-speed |
| Transmission: | 2x 11-fach |
| Circuit brand: | Shimano |
| Shifting model: | GRX810 |
| Brake system: | hydraulic disc brake |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Material: | aluminium |
| Colour: | silver |
| Colour designation: | moss metallic matt / platin matt |
| Weight: | 10,50 kg |
| EAN | 4251507983464 |
Geometry data
S
M
L
XL
| A - Seat tube: | 490 mm |
| B - Toptube: | 535 mm |
| C - Steering tube angle: | 70° |
| D - Stem length: | 80 mm |
| E - Seat angle: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 435 mm |
| G - Steering tube: | 130 mm |
| H - Reach: | 377 mm |
| I - Stack: | 549 mm |
| J - Wheel distance: | 1.035 mm |
| A - Seat tube: | 510 mm |
| B - Toptube: | 555 mm |
| C - Steering tube angle: | 70° |
| D - Stem length: | 80 mm |
| E - Seat angle: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 435 mm |
| G - Steering tube: | 145 mm |
| H - Reach: | 393 mm |
| I - Stack: | 563 mm |
| J - Wheel distance: | 1.056 mm |
| A - Seat tube: | 530 mm |
| B - Toptube: | 575 mm |
| C - Steering tube angle: | 71° |
| D - Stem length: | 90 mm |
| E - Seat angle: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 435 mm |
| G - Steering tube: | 170 mm |
| H - Reach: | 406 mm |
| I - Stack: | 588 mm |
| J - Wheel distance: | 1.073 mm |
| A - Seat tube: | 550 mm |
| B - Toptube: | 595 mm |
| C - Steering tube angle: | 71° |
| D - Stem length: | 100 mm |
| E - Seat angle: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 435 mm |
| G - Steering tube: | 190 mm |
| H - Reach: | 420 mm |
| I - Stack: | 609 mm |
| J - Wheel distance: | 1.089 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Seat tube: | 490 mm | 510 mm | 530 mm | 550 mm |
| B - Toptube: | 535 mm | 555 mm | 575 mm | 595 mm |
| C - Steering tube angle: | 70° | 70° | 71° | 71° |
| D - Stem length: | 80 mm | 80 mm | 90 mm | 100 mm |
| E - Seat angle: | 74° | 74° | 74° | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 435 mm | 435 mm | 435 mm | 435 mm |
| G - Steering tube: | 130 mm | 145 mm | 170 mm | 190 mm |
| H - Reach: | 377 mm | 393 mm | 406 mm | 420 mm |
| I - Stack: | 549 mm | 563 mm | 588 mm | 609 mm |
| J - Wheel distance: | 1.035 mm | 1.056 mm | 1.073 mm | 1.089 mm |