Article successfully added.
BIKES ➜ Material: aluminium ✓ Colour: orange ✓ Weight: 10,70 kg ✓ Wheel size: 28" ✓ Brake system: hydraulic disc brake ✓ Gears: 20-speed ✓ ➤ Discover now
Product information
"GRV 6.0 Gravel Bike "
No other type of sporty bike is as versatile as gravel bikes - including the "GRV 6.0" from CONWAY. You can use it to commute to work every day in a moderately sporty riding position, go on a bikepacking tour in summer or use it as a training bike through mud and snow in winter.
The "GRV 6.0" with its aluminum frame and carbon forks offers a solid entry into this variety. Also because it can be fully equipped for everyday use. All threaded eyelets for Fenders and Carriers are already included.
The versatility is also reflected in the tires: CONTINENTAL's "Terra Trail" tires with their tread pattern are perfect for off-road riding. With a width of 40 mm, they also provide welcome cushioning comfort. But they also roll easily and quietly on asphalt.
The "GRX400" groupset from SHIMANO, on the "GRV 6.0" with 2 x 10 gears and hydraulic disc brakes with a diameter of 160 mm, is also designed for a wide range of applications: This ranges from sporty and fast to calm and enduring - for almost all trails and routes with a sporty riding style.
The "GRV 6.0" with its aluminum frame and carbon forks offers a solid entry into this variety. Also because it can be fully equipped for everyday use. All threaded eyelets for Fenders and Carriers are already included.
The versatility is also reflected in the tires: CONTINENTAL's "Terra Trail" tires with their tread pattern are perfect for off-road riding. With a width of 40 mm, they also provide welcome cushioning comfort. But they also roll easily and quietly on asphalt.
The "GRX400" groupset from SHIMANO, on the "GRV 6.0" with 2 x 10 gears and hydraulic disc brakes with a diameter of 160 mm, is also designed for a wide range of applications: This ranges from sporty and fast to calm and enduring - for almost all trails and routes with a sporty riding style.
Spezifikationen
| Frame: | Aluminum, diamond, 49 cm |
| Dropout: | CONWAY for GRV aluminum, from mod. 2021 |
| Fork: | 28", carbon, tapered 1 1/8" - 1.5", 300 mm stem, flat mount, black |
| Headset: | GLORY WHEEL IS42/28.6 / IS52/40 |
| Crank set: | MIRANDA "XMOD Delta Double", 170 mm, 30/46 teeth |
| Bottom Bracket: | SHIMANO "BSA" |
| Bremse V.R.: | SHIMANO "GRX ST-RX400 / BR-RX400", Flat Mount, 2x |
| Bremse H.R.: | SHIMANO "GRX ST-RX400 / BR-RX400" |
| Brake lever: | SHIMANO "GRX ST-RX400" |
| Front rotor: | SHIMANO "SM-RT56", Ø 160 mm, 6-hole |
| Rear rotor: | SHIMANO "SM-RT56", Ø 160 mm, 6-hole |
| Shifting lever: | SHIMANO "GRX ST-RX400 / BR-RX400", Flat Mount, 2x |
| Front derailleur: | SHIMANO "GRX FD-RX400", braze-on, down swing |
| Rear derailleur: | SHIMANO "GRX RD-RX400" |
| Cassette / belt sprocket: | SHIMANO "Tiagra CS-HG500", 11-32 teeth |
| Chain / belt: | SHIMANO "Deore CN-HG54" |
| Rims: | MACH1 "Gravel 19", 32 hole, tubeless ready |
| Spokes: | Niro, schwarz |
| Front hub: | FORMULA "RX512", 12 x 100 mm, Thru Axle |
| Rear hub: | FORMULA "RX300", 12 x 142 mm, Thru Axle, 6-hole |
| Front tires: | CONTINENTAL "Terra Trail", 40-622 |
| Rear tires: | CONTINENTAL "Terra Trail", 40-622 |
| Handle bar: | CONWAY "GRV Bar", 400 mm, Ø 31.8 mm, Reach 70 mm, Drop 125 mm, Flare 6° |
| Stem: | CONWAY "GRV A-Head", 1 1/8", 31,8mm handlebar clamp, 80mm long, angle 7°, black |
| Grips: | FIZIK "Tempo Microtex Bondcush Soft", black |
| Saddle: | Selle Royal "1220", Athletic |
| Seat post: | CONWAY, Ø 27.2 mm, 350 mm long |
Technical data
| Category: | Gravel Bike |
| E-bike: | no |
| Sex: | gents |
| Frame shape: | diamond |
| Frame size: | S |
| Frame height: | 49 cm |
| Wheel size: | 28" |
| Shifting type: | derailleur |
| Gears: | 20-speed |
| Transmission: | 2x 10-fach |
| Circuit brand: | Shimano |
| Shifting model: | GRX400 |
| Brake system: | hydraulic disc brake |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Material: | aluminium |
| Colour: | orange |
| Colour designation: | black metallic / fresh orange |
| Weight: | 10,70 kg |
| EAN | 4251507983426 |
Geometry data
S
M
L
XL
| A - Seat tube: | 490 mm |
| B - Toptube: | 535 mm |
| C - Steering tube angle: | 70° |
| D - Stem length: | 80 mm |
| E - Seat angle: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 435 mm |
| G - Steering tube: | 130 mm |
| H - Reach: | 377 mm |
| I - Stack: | 549 mm |
| J - Wheel distance: | 1.035 mm |
| A - Seat tube: | 510 mm |
| B - Toptube: | 555 mm |
| C - Steering tube angle: | 70° |
| D - Stem length: | 80 mm |
| E - Seat angle: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 435 mm |
| G - Steering tube: | 145 mm |
| H - Reach: | 393 mm |
| I - Stack: | 563 mm |
| J - Wheel distance: | 1.056 mm |
| A - Seat tube: | 530 mm |
| B - Toptube: | 575 mm |
| C - Steering tube angle: | 71° |
| D - Stem length: | 90 mm |
| E - Seat angle: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 435 mm |
| G - Steering tube: | 170 mm |
| H - Reach: | 406 mm |
| I - Stack: | 588 mm |
| J - Wheel distance: | 1.073 mm |
| A - Seat tube: | 550 mm |
| B - Toptube: | 595 mm |
| C - Steering tube angle: | 71° |
| D - Stem length: | 100 mm |
| E - Seat angle: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 435 mm |
| G - Steering tube: | 190 mm |
| H - Reach: | 420 mm |
| I - Stack: | 609 mm |
| J - Wheel distance: | 1.089 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Seat tube: | 490 mm | 510 mm | 530 mm | 550 mm |
| B - Toptube: | 535 mm | 555 mm | 575 mm | 595 mm |
| C - Steering tube angle: | 70° | 70° | 71° | 71° |
| D - Stem length: | 80 mm | 80 mm | 90 mm | 100 mm |
| E - Seat angle: | 74° | 74° | 74° | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 435 mm | 435 mm | 435 mm | 435 mm |
| G - Steering tube: | 130 mm | 145 mm | 170 mm | 190 mm |
| H - Reach: | 377 mm | 393 mm | 406 mm | 420 mm |
| I - Stack: | 549 mm | 563 mm | 588 mm | 609 mm |
| J - Wheel distance: | 1.035 mm | 1.056 mm | 1.073 mm | 1.089 mm |