Article successfully added.
BIKES ➜ Material: carbon ✓ Colour: gold ✓ Weight: 8,90 kg ✓ Wheel size: 28" ✓ Brake system: hydraulic disc brake ✓ Gears: 22-speed ✓ E-bike: no ✓ ➤ Discover now
Product information
"GRV 12.0 Gravel Bike "
Sprinting off, turning corners, sprinting up the steep slope, mastering deep sand and mud passages, jumping off and shouldering the bike, running, jumping over obstacles and back on again, accelerating and starting all over again: cyclocross is the ideal winter cycling sport for technical and endurance training. The "GRV 12.0" from CONWAY is the ideal partner on the trails in the forest and ready for the starting line at cyclocross races.
The "GRV 12.0" starts the new model year with a sporty, clean exterior. The now deeper Seat Stays provide a little more flexibility and damping, without sacrificing stiffness when pedaling. The carbon frame is still light and robust, and still determines the sporty riding style.
Clever details such as the removable Fender Bridge between the Chain Stays for mounting Fenders or the flat shoulder rest on the top tube make the bike a versatile all-rounder. With the 40 mm wide SCHWALBE "G-One Allround classic" tires on the DT SWISS wheels, you'll be well equipped when things get bumpy.
In terms of propulsion, CONWAY relies on the technical pinnacle of the segment: SHIMANO's "GRX" groupset. The highest quality version with 31/48 teeth on the chainring and an 11-34 graded 2x11-speed cassette can be found on the "GRV 12.0". The groupset's hydraulic Disc Brakes are also at the cutting edge of technology and round off the high-end package perfectly.
The "GRV 12.0" starts the new model year with a sporty, clean exterior. The now deeper Seat Stays provide a little more flexibility and damping, without sacrificing stiffness when pedaling. The carbon frame is still light and robust, and still determines the sporty riding style.
Clever details such as the removable Fender Bridge between the Chain Stays for mounting Fenders or the flat shoulder rest on the top tube make the bike a versatile all-rounder. With the 40 mm wide SCHWALBE "G-One Allround classic" tires on the DT SWISS wheels, you'll be well equipped when things get bumpy.
In terms of propulsion, CONWAY relies on the technical pinnacle of the segment: SHIMANO's "GRX" groupset. The highest quality version with 31/48 teeth on the chainring and an 11-34 graded 2x11-speed cassette can be found on the "GRV 12.0". The groupset's hydraulic Disc Brakes are also at the cutting edge of technology and round off the high-end package perfectly.
Spezifikationen
| Frame: | Carbon, diamond, 45 cm |
| Dropout: | CONWAY for GRV Carbon, from 2019 model |
| Fork: | 28", carbon, tapered 1 1/8"- 1.5", 300 mm stem, flat mount, black metallic / gold metallic |
| Headset: | GLORY WHEEL IS42/28.6 / IS52/40 |
| Crank set: | SHIMANO "GRX FC-RX810-2", 170 mm, 31/48 teeth |
| Bottom Bracket: | SHIMANO "SM-BB71", Pressfit BB86, 86.5 mm housing width |
| Bremse V.R.: | SHIMANO "GRX ST-RX810 / BR-RX810", Flat Mount, 2x |
| Bremse H.R.: | SHIMANO "GRX ST-RX810 / BR-RX810" |
| Front rotor: | SHIMANO "RT-MT800", Ø 160 mm, Center Lock |
| Rear rotor: | SHIMANO "RT-MT800", Ø 160 mm, Center Lock |
| Shifting lever: | SHIMANO "GRX ST-RX810 / BR-RX810", Flat Mount, 2x |
| Front derailleur: | SHIMANO "GRX FD-RX810", braze-on, down swing |
| Rear derailleur: | SHIMANO "GRX RD-RX810" |
| Cassette / belt sprocket: | SHIMANO "105 CS-HG700", 11-34 teeth |
| Chain / belt: | SHIMANO "105 CN-HG601" |
| Laufrad V.R.: | MAVIC "Allroad S Disc", 12 x 100 mm, Thru Axle, Center Lock |
| Laufrad H.R.: | MAVIC "Allroad S Disc", 12 x 142 mm, Thru Axle, Center Lock |
| Front tires: | SCHWALBE "G-One Allround", 40-622 |
| Rear tires: | SCHWALBE "G-One Allround", 40-622 |
| Handle bar: | EASTON "EA70 AX", 400 mm, Ø 31.8 mm, Reach 80 mm, Drop 120 mm, Flare 16° |
| Stem: | EASTON "EA70", 1 1/8", 31,8mm handlebar clamp, 80mm long, angle 7°, black |
| Grips: | FIZIK "Tempo Microtex Bondcush Soft", black |
| Saddle: | FIZIK "Terra Argo X5" |
| Seat post: | EASTON "EA50", Ø 27.2 mm, 350 mm long, 10 mm offset |
Technical data
| Category: | Gravel Bike |
| E-bike: | no |
| Sex: | gents |
| Frame shape: | diamond |
| Frame size: | S |
| Frame height: | 45 cm |
| Wheel size: | 28" |
| Shifting type: | derailleur |
| Gears: | 22-speed |
| Transmission: | 2x 11-fach |
| Circuit brand: | Shimano |
| Shifting model: | GRX810 |
| Brake system: | hydraulic disc brake |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Material: | carbon |
| Colour: | gold |
| Colour designation: | black metallic / gold matt |
| Weight: | 8,90 kg |
| EAN | 4251971108660 |
Geometry data
S
M
L
XL
| A - Seat tube: | 448 mm |
| B - Toptube: | 528 mm |
| C - Steering tube angle: | 71° |
| D - Stem length: | 80 mm |
| E - Seat angle: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 420 mm |
| G - Steering tube: | 140 mm |
| H - Reach: | 361 mm |
| I - Stack: | 564 mm |
| J - Wheel distance: | 998 mm |
| A - Seat tube: | 471 mm |
| B - Toptube: | 545 mm |
| C - Steering tube angle: | 72° |
| D - Stem length: | 80 mm |
| E - Seat angle: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 420 mm |
| G - Steering tube: | 150 mm |
| H - Reach: | 374 mm |
| I - Stack: | 576 mm |
| J - Wheel distance: | 1.011 mm |
| A - Seat tube: | 493 mm |
| B - Toptube: | 570 mm |
| C - Steering tube angle: | 72° |
| D - Stem length: | 90 mm |
| E - Seat angle: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 420 mm |
| G - Steering tube: | 170 mm |
| H - Reach: | 388 mm |
| I - Stack: | 597 mm |
| J - Wheel distance: | 1.026 mm |
| A - Seat tube: | 504 mm |
| B - Toptube: | 590 mm |
| C - Steering tube angle: | 72° |
| D - Stem length: | 100 mm |
| E - Seat angle: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 420 mm |
| G - Steering tube: | 190 mm |
| H - Reach: | 402 mm |
| I - Stack: | 616 mm |
| J - Wheel distance: | 1.046 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Seat tube: | 448 mm | 471 mm | 493 mm | 504 mm |
| B - Toptube: | 528 mm | 545 mm | 570 mm | 590 mm |
| C - Steering tube angle: | 71° | 72° | 72° | 72° |
| D - Stem length: | 80 mm | 80 mm | 90 mm | 100 mm |
| E - Seat angle: | 74° | 74° | 73° | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 420 mm | 420 mm | 420 mm | 420 mm |
| G - Steering tube: | 140 mm | 150 mm | 170 mm | 190 mm |
| H - Reach: | 361 mm | 374 mm | 388 mm | 402 mm |
| I - Stack: | 564 mm | 576 mm | 597 mm | 616 mm |
| J - Wheel distance: | 998 mm | 1.011 mm | 1.026 mm | 1.046 mm |