Article successfully added.
BIKES ➜ Material: aluminium ✓ Colour: green ✓ Weight: 9,40 kg ✓ Wheel size: 20" ✓ Brake system: rim brake ✓ Frame height: 23 cm ✓ Gears: 7-speed ✓ ➤ Discover now
Product information
"MS 200 suspension children, diamond "
Safe & intuitive to use
Cycling should be fun for children, especially on their first MTBs excursions together. That's what the "MS 200 suspension" from CONWAY is made for. From the geometry to the adapted equipment.
In situations where it counts, the MTB is built in such a way that kids can quickly get their feet on the ground. Equally reliable are the easy-to-operate V-brakes, which still provide more than enough braking power for the necessary safety. The Brake Levers are specially designed for small children's hands.
The 7-speed derailleur gears from SHIMANO on the "MS 200 suspension" can be operated intuitively for the right cadence using the Twist Grip. A heavy and complicated version with three chainrings has been deliberately omitted on this CONWAY model.
The bike is available with wide, well-damping tires and a Suspension Fork, which makes riding over hill and dale particularly comfortable - and fun.
Cycling should be fun for children, especially on their first MTBs excursions together. That's what the "MS 200 suspension" from CONWAY is made for. From the geometry to the adapted equipment.
In situations where it counts, the MTB is built in such a way that kids can quickly get their feet on the ground. Equally reliable are the easy-to-operate V-brakes, which still provide more than enough braking power for the necessary safety. The Brake Levers are specially designed for small children's hands.
The 7-speed derailleur gears from SHIMANO on the "MS 200 suspension" can be operated intuitively for the right cadence using the Twist Grip. A heavy and complicated version with three chainrings has been deliberately omitted on this CONWAY model.
The bike is available with wide, well-damping tires and a Suspension Fork, which makes riding over hill and dale particularly comfortable - and fun.
Spezifikationen
| Frame: | Aluminum, diamond, 23 cm |
| Dropout: | CONWAY for MS / MC 20"/24"/26", from 2017 model |
| Fork: | SR SUNTOUR "SF14-M3010", 40 mm travel, QR |
| Headset: | ACCORD EC34/28.6 / EC34/30, 1 1/8" Ahead |
| Crank set: | square, 127 mm, 32 teeth |
| Bottom Bracket: | THUN "Topaz", BSA, 68 mm housing width |
| Brakes: | SACCON |
| Brake lever: | TEKTRO |
| Shifting lever: | SHIMANO "SL-RV200" |
| Rear derailleur: | SHIMANO "Tourney RD-FT35" |
| Cassette / belt sprocket: | SHIMANO "Acera CS-HG200", 12-28 teeth |
| Chain / belt: | KMC "Z8", 8-speed |
| Rims: | CONWAY "J19SZ", 20 hole |
| Spokes: | Stahl schwarz |
| Front hub: | QUANDO "KT-A55F", QR |
| Rear hub: | QUANDO "KT-AZER", QR |
| Front tires: | SCHWALBE "CX Comp", 47-406, Reflex |
| Rear tires: | SCHWALBE "CX Comp", 47-406, Reflex |
| Handle bar: | 500 mm, Ø 25.4 mm, backsweep 10° |
| Stem: | ahead 1 1/8", 25,4mm handlebar clamp, 60mm long, 10° angle, black |
| Grips: | CONWAY "Junior", 86/110 mm, black |
| Saddle: | CONWAY "Junior" |
| Seat post: | ONE SPORT, Ø 27.2 mm, 230 mm long |
| Pedals: | UNION "SP-202" |
Technical data
| Category: | Youth bike MTB / sport |
| E-bike: | no |
| Sex: | children |
| Frame shape: | diamond |
| Frame height: | 23 cm |
| Wheel size: | 20" |
| Shifting type: | derailleur |
| Gears: | 7-speed |
| Transmission: | 1x 7-fach |
| Circuit brand: | Shimano |
| Shifting model: | TX-35 |
| Brake system: | rim brake |
| Travel: | 40 mm |
| Zulässiges Systemgewicht: | 45 kg |
| Material: | aluminium |
| Colour: | green |
| Colour designation: | flip flop / acid metallic |
| Weight: | 9,40 kg |
| EAN | 4251507976664 |
Geometry data
23 cm
| A - Seat tube: | 230 mm |
| B - Toptube: | 430 mm |
| C - Steering tube angle: | 71° |
| D - Seat angle: | 73° |
| E - Kettenstrebe: | 350 mm |
| F - Steering tube: | 100 mm |
| G - Wheel distance: | 828 mm |
| 23 cm | |
|---|---|
| A - Seat tube: | 230 mm |
| B - Toptube: | 430 mm |
| C - Steering tube angle: | 71° |
| D - Seat angle: | 73° |
| E - Kettenstrebe: | 350 mm |
| F - Steering tube: | 100 mm |
| G - Wheel distance: | 828 mm |