Article successfully added.
BIKES ➜ Material: aluminium ✓ Weight: 11,00 kg ✓ Wheel size: 24" ✓ Brake system: rim brake ✓ Frame height: 28 cm ✓ Gears: 8-speed ✓ E-bike: no ✓ ➤ Discover now
Product information
"MC 240 rigid youth, diamond "
Suitable for everyday life & leisure
It should be sporty and safe - the bike for the next generation. With its "MC 240 Rigid", CONWAY has just the right model with a rigid fork in its portfolio to meet the requirements of both youngsters and parents.
With its 8-speed SHIMANO derailleur gears and 50 mm wide tires, it is the ideal bike for whizzing through the forest in the afternoon as well as riding to school in the morning. The StVZO-compliant equipment includes an LED Front Light plus Rear Light, Reflectors, a bell and Brakes. Fenders that keep out dirt and splash water make the bike suitable for everyday use. They can be removed for off-road riding.
It should be sporty and safe - the bike for the next generation. With its "MC 240 Rigid", CONWAY has just the right model with a rigid fork in its portfolio to meet the requirements of both youngsters and parents.
With its 8-speed SHIMANO derailleur gears and 50 mm wide tires, it is the ideal bike for whizzing through the forest in the afternoon as well as riding to school in the morning. The StVZO-compliant equipment includes an LED Front Light plus Rear Light, Reflectors, a bell and Brakes. Fenders that keep out dirt and splash water make the bike suitable for everyday use. They can be removed for off-road riding.
Spezifikationen
| Frame: | Aluminum, diamond, 28 cm |
| Dropout: | CONWAY for MS / MC 20"/24"/26", from 2017 model |
| Fork: | 24", aluminum, 1 1/8", 300 mm stem, Ahead, Rim Brake, black |
| Headset: | ACCORD EC34/28.6 / EC34/30, 1 1/8" Ahead |
| Crank set: | square, 140 mm, 32 teeth |
| Bottom Bracket: | THUN "Topaz", BSA, 68 mm housing width |
| Brakes: | SACCON |
| Brake lever: | TEKTRO |
| Shifting lever: | SHIMANO "Altus SL-M2010" |
| Rear derailleur: | SHIMANO "Altus RD-M310" |
| Cassette / belt sprocket: | SHIMANO "Altus CS-HG31", 11-34 teeth |
| Chain / belt: | KMC "Z8", 8-speed |
| Rims: | CONWAY "J19SZ", 32 hole |
| Spokes: | Stahl schwarz |
| Front hub: | SHIMANO "Nexus DH-C300-3N-QR" |
| Rear hub: | QUANDO "KT-AZER", QR |
| Front tires: | SCHWALBE "Big Apple", 50-507, Reflex |
| Rear tires: | SCHWALBE "Big Apple", 50-507, Reflex |
| Handle bar: | 540 mm, Ø 25.4 mm, backsweep 10° |
| Stem: | ahead 1 1/8", 25,4mm handlebar clamp, 60mm long, 10° angle, black |
| Grips: | CONWAY "Junior", 86/110 mm, black |
| Saddle: | CONWAY "Junior", black |
| Seat post: | ONE SPORT "15.SP", Ø 27.2 mm, 300 mm long |
| Mud Guards: | SUNNYWHEEL "SW-650F/R" |
| Dynamo: | SHIMANO Nabendynamo "DHC3000" QR |
| Front light: | AXA "Ecoline 15", 15 lux |
| Tail light: | SPANNINGA "Pixeo XDvS" |
| Kickstand: | atranvelo "CS4", black |
| Pedals: | UNION "SP-400" |
Technical data
| Category: | Youth bike MTB / sport |
| E-bike: | no |
| Sex: | youth |
| Frame shape: | diamond |
| Frame height: | 28 cm |
| Wheel size: | 24" |
| Shifting type: | derailleur |
| Gears: | 8-speed |
| Transmission: | 1x 8-fach |
| Circuit brand: | Shimano |
| Shifting model: | Altus |
| Brake system: | rim brake |
| Features: | hub dynamo, fender |
| Zulässiges Systemgewicht: | 60 kg |
| Material: | aluminium |
| Colour: | red |
| Colour designation: | dark petrol metallic / red |
| Weight: | 11,00 kg |
| EAN | 4251507976527 |
Geometry data
28 cm
| A - Seat tube: | 280 mm |
| B - Toptube: | 480 mm |
| C - Steering tube angle: | 71° |
| D - Seat angle: | 73° |
| E - Kettenstrebe: | 410 mm |
| F - Steering tube: | 100 mm |
| G - Wheel distance: | 934 mm |
| 28 cm | |
|---|---|
| A - Seat tube: | 280 mm |
| B - Toptube: | 480 mm |
| C - Steering tube angle: | 71° |
| D - Seat angle: | 73° |
| E - Kettenstrebe: | 410 mm |
| F - Steering tube: | 100 mm |
| G - Wheel distance: | 934 mm |