Article successfully added.
E-BIKES ➜ Material: carbon ✓ Colour: black ✓ Weight: 24,70 kg ✓ Wheel size: 29" ✓ Brake system: hydraulic disc brake ✓ Gears: 12-speed ✓ E-bike: yes ✓ ➤ Discover now
Product information
"Xyron S 9.9 MX Carbon Full Suspension "
Sensible down to the smallest detail
It shines with a complete carbon frame and sensible system integration down to the smallest detail - we're talking about the "Xyron 9.9", the top model in CONWAY's E-All-Mountain series. Upgraded with a 750 Wh Battery, this fully can be ridden well into the evening hours.
Only the brake lines for the rear TRP hydraulic Disc Brake are completely routed in the Frame. The radio-controlled SRAM "X01 Eagle AXS" 12-speed drivetrain receives its commands directly from the Handlebar at the touch of a button. The same goes for the ROCKSHOX "Reverb AXS" lowerable seatpost.
The BOSCH "Performance CX" engine supports the drive, which is also elegantly seamlessly integrated into the bottom bracket area of the frame and is therefore hardly noticeable. It will get you up almost any hill with a balanced, sporty riding style.
The "Xyron S 9.9 Carbon" skillfully demonstrates its all-round strengths both uphill and downhill. Also thanks to the ROCKSHOX suspension with "ZEB Ultimate" fork with a full 160 mm of travel and "Super Deluxe Ultimate" Damper with full ground traction. The tire combination of SCHWALBE "Magic Mary" at the front (62 mm) and "Big Betty" at the rear (65 mm) in combination with the ultra-light CRANKBROTHERS carbon wheels also contribute to this.
High-quality CONWAY add-on parts and clever solutions round off the overall high-end package. These include the bearings, which are invisible from the outside, and the super-wide 820 mm carbon Handlebars. This allows you to control the "Xyron S 9.9 Carbon" with precision - on any trail.
It shines with a complete carbon frame and sensible system integration down to the smallest detail - we're talking about the "Xyron 9.9", the top model in CONWAY's E-All-Mountain series. Upgraded with a 750 Wh Battery, this fully can be ridden well into the evening hours.
Only the brake lines for the rear TRP hydraulic Disc Brake are completely routed in the Frame. The radio-controlled SRAM "X01 Eagle AXS" 12-speed drivetrain receives its commands directly from the Handlebar at the touch of a button. The same goes for the ROCKSHOX "Reverb AXS" lowerable seatpost.
The BOSCH "Performance CX" engine supports the drive, which is also elegantly seamlessly integrated into the bottom bracket area of the frame and is therefore hardly noticeable. It will get you up almost any hill with a balanced, sporty riding style.
The "Xyron S 9.9 Carbon" skillfully demonstrates its all-round strengths both uphill and downhill. Also thanks to the ROCKSHOX suspension with "ZEB Ultimate" fork with a full 160 mm of travel and "Super Deluxe Ultimate" Damper with full ground traction. The tire combination of SCHWALBE "Magic Mary" at the front (62 mm) and "Big Betty" at the rear (65 mm) in combination with the ultra-light CRANKBROTHERS carbon wheels also contribute to this.
High-quality CONWAY add-on parts and clever solutions round off the overall high-end package. These include the bearings, which are invisible from the outside, and the super-wide 820 mm carbon Handlebars. This allows you to control the "Xyron S 9.9 Carbon" with precision - on any trail.
Spezifikationen
| Frame: | CONWAY Fully Intube Bosch, Carbon |
| Dropout: | 0281180/0 |
| Fork: | ROCKSHOX "ZEB Ultimate", 160 mm, w Fender |
| Headset: | ZS56 / ZS56, ICR, Blocklock |
| Rear shock: | ROCKSHOX "Super Deluxe Ultimate" |
| Crank arm: | MIRANDA "Epsilon", 165 mm |
| Chain ring / belt ring: | SRAM "Gen4 Eagle DM B", 36 Z., w CG |
| Bottom Bracket: | BOSCH |
| Brakes: | TRP "DH-R EVO HD-M846", 4-Kolben |
| Brake lever: | TRP "DH-R EVO HD-M846" |
| Front rotor: | TRP "RS01E 203 2,3", 220 mm |
| Rear rotor: | TRP "RS01E 203 2,3", 203 mm |
| Shifting lever: | SRAM "AXS Rocker" |
| Rear derailleur: | SRAM "X01 Eagle AXS", 12speed |
| Cassette / belt sprocket: | SRAM "XG 1299 Eagle", 10-52 Z., Rainbow |
| Chain / belt: | SRAM "XX1 Eagle", Rainbow |
| Drive unit: | BOSCH Mittelmotor Gen.4 "Performance CX", 36 V, 250 W |
| Battery: | BOSCH "Powertube 750", Lithium-Ionen mit BMS, 750 Wh |
| Charger: | Bosch 4 Ah |
| Remote: | BOSCH "BRC3600" |
| Display: | BOSCH, "Kiox 300", 4-Stufen, Remote Control, Schiebehilfe |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Rims: | CRANKBROTHERS "Synthesis E-MTB Carbon" |
| Spokes: | CRANKBROTHERS |
| Front hub: | CRANKBROTHERS "Synthesis E-MTB Carbon", 15 x 110 mm |
| Rear hub: | CRANKBROTHERS "Synthesis E-MTB Carbon", 12 x 148 mm |
| Front tires: | SCHWALBE "Magic Mary", Soft, 62-622 |
| Rear tires: | SCHWALBE "Big Betty", Soft, 65-584 |
| Handle bar: | LEVEL 9 "Race Carbon Riser", Ø 31,8, 780 mm |
| Stem: | LEVEL 9 "Team A-Head", 31,8 mm, 40 mm |
| Grips: | SQLAB "70X" |
| Saddle: | FIZIK "Aidon" |
| Seat post: | ROCKSHOX "Reverb AXS", 31,6 mm, 100 mm |
Technical data
| Category: | Full Suspension |
| E-bike: | yes |
| Bosch Smart System: | yes |
| Drive system: | BOSCH Performance Line CX |
| Drive version: | middle motor |
| Battery capacity: | 750 Wh |
| Support: | till 25km/h |
| Sex: | gents |
| Frame shape: | full suspension |
| Frame size: | S |
| Frame height: | 40 cm |
| Wheel size: | 29" |
| Shifting type: | derailleur |
| Gears: | 12-speed |
| Transmission: | 1x 12-fach |
| Circuit brand: | SRAM |
| Shifting model: | X01_AXS |
| Brake system: | hydraulic disc brake |
| Travel: | 160 mm |
| Frame travel: | 160 mm |
| Features: | suspension fork, damper, electronic sliding aid |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Material: | carbon |
| Type: | Article |
| Colour: | black |
| Colour designation: | slab matt / carbon |
| Weight: | 24,70 kg |
| EAN | 4251507981804 |
Geometry data
S
M
L
XL
XXL
| A - Seat tube: | 400 mm |
| B - Toptube: | 585 mm |
| C - Steering tube angle: | 65° |
| D - Stem length: | 40 mm |
| E - Seat angle: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 443 mm |
| G - Steering tube: | 120 mm |
| H - Reach: | 417 mm |
| I - Stack: | 637 mm |
| J - Wheel distance: | 1.194 mm |
| A - Seat tube: | 430 mm |
| B - Toptube: | 605 mm |
| C - Steering tube angle: | 65° |
| D - Stem length: | 40 mm |
| E - Seat angle: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 443 mm |
| G - Steering tube: | 120 mm |
| H - Reach: | 437 mm |
| I - Stack: | 637 mm |
| J - Wheel distance: | 1.214 mm |
| A - Seat tube: | 460 mm |
| B - Toptube: | 625 mm |
| C - Steering tube angle: | 65° |
| D - Stem length: | 40 mm |
| E - Seat angle: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 443 mm |
| G - Steering tube: | 130 mm |
| H - Reach: | 454 mm |
| I - Stack: | 646 mm |
| J - Wheel distance: | 1.234 mm |
| A - Seat tube: | 490 mm |
| B - Toptube: | 645 mm |
| C - Steering tube angle: | 65° |
| D - Stem length: | 40 mm |
| E - Seat angle: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 443 mm |
| G - Steering tube: | 140 mm |
| H - Reach: | 472 mm |
| I - Stack: | 655 mm |
| J - Wheel distance: | 1.254 mm |
| A - Seat tube: | 520 mm |
| B - Toptube: | 665 mm |
| C - Steering tube angle: | 65° |
| D - Stem length: | 40 mm |
| E - Seat angle: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 443 mm |
| G - Steering tube: | 150 mm |
| H - Reach: | 488 mm |
| I - Stack: | 664 mm |
| J - Wheel distance: | 1.274 mm |
| S | M | L | XL | XXL | |
|---|---|---|---|---|---|
| A - Seat tube: | 400 mm | 430 mm | 460 mm | 490 mm | 520 mm |
| B - Toptube: | 585 mm | 605 mm | 625 mm | 645 mm | 665 mm |
| C - Steering tube angle: | 65° | 65° | 65° | 65° | 65° |
| D - Stem length: | 40 mm | 40 mm | 40 mm | 40 mm | 40 mm |
| E - Seat angle: | 75° | 75° | 75° | 75° | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 443 mm | 443 mm | 443 mm | 443 mm | 443 mm |
| G - Steering tube: | 120 mm | 120 mm | 130 mm | 140 mm | 150 mm |
| H - Reach: | 417 mm | 437 mm | 454 mm | 472 mm | 488 mm |
| I - Stack: | 637 mm | 637 mm | 646 mm | 655 mm | 664 mm |
| J - Wheel distance: | 1.194 mm | 1.214 mm | 1.234 mm | 1.254 mm | 1.274 mm |