Article successfully added.
E-BIKES ➜ Material: aluminium ✓ Weight: 27,20 kg ✓ Wheel size: 28" ✓ Brake system: hydraulic disc brake ✓ Gears: 9-speed ✓ E-bike: yes ✓ ➤ Discover now
Product information
"Cairon T 2.0 625 diamond "
Faithful city and touring companion
Versatile use - this was CONWAY's motto when developing the "Cairon T 2.0 625". The trekking bike is a loyal companion for short rides through the city as well as long and extensive rides through the countryside after work or at the weekend - with the 625 Wh Battery, which disappears elegantly into the down tube, this model is even better.
The drives are made up of the BOSCH "Performance" engine and the 9-speed derailleur gears from SHIMANO. With powerful thrust and fine gear steps, top speeds of up to 25 km/h can be achieved. The extremely reliable hydraulic Disc Brakes from TEKTRO are there for precise braking. Last but not least are the 50 mm wide CONTI tires in combination with the Suspension Fork and the suspended seatposts, which give the "Cairon T 2.0 625" plenty of comfort.
The CONTEC LED lighting and Reflective Stripes on the tires ensure that other road users can see you better in the dark or when visibility is poor. The Carrier can take all the bags packed with spare clothing or provisions for excursions. The Fenders, on the other hand, make the bike more suitable for use in the city. Dirt and splash water are kept out with ease.
Versatile use - this was CONWAY's motto when developing the "Cairon T 2.0 625". The trekking bike is a loyal companion for short rides through the city as well as long and extensive rides through the countryside after work or at the weekend - with the 625 Wh Battery, which disappears elegantly into the down tube, this model is even better.
The drives are made up of the BOSCH "Performance" engine and the 9-speed derailleur gears from SHIMANO. With powerful thrust and fine gear steps, top speeds of up to 25 km/h can be achieved. The extremely reliable hydraulic Disc Brakes from TEKTRO are there for precise braking. Last but not least are the 50 mm wide CONTI tires in combination with the Suspension Fork and the suspended seatposts, which give the "Cairon T 2.0 625" plenty of comfort.
The CONTEC LED lighting and Reflective Stripes on the tires ensure that other road users can see you better in the dark or when visibility is poor. The Carrier can take all the bags packed with spare clothing or provisions for excursions. The Fenders, on the other hand, make the bike more suitable for use in the city. Dirt and splash water are kept out with ease.
Spezifikationen
| Frame: | CONWAY Intube Bosch, Alu |
| Dropout: | 0281175/0 |
| Fork: | RST "Blaze ML", 80 mm |
| Headset: | ZS44 / ZS56, Reduzierkonus |
| Crank arm: | FSA "CK-200", 170 mm |
| Chain ring / belt ring: | FSA "WB385 W1144", 38 Z. |
| Bottom Bracket: | BOSCH |
| Brakes: | TEKTRO "HD-T280" |
| Brake lever: | TEKTRO "HD-T280" |
| Front rotor: | TEKTRO "TR180-35", 180 mm |
| Rear rotor: | TEKTRO "TR180-35", 180 mm |
| Shifting lever: | SHIMANO "Altus SL-M2000" |
| Rear derailleur: | SHIMANO "Altus RD-M2000", 9speed |
| Cassette / belt sprocket: | SHIMANO "HG200", 11-36 Z. |
| Chain / belt: | SHIMANO "HG53" |
| Drive unit: | BOSCH Mittelmotor Gen.3 "Performance", 36 V, 250 W |
| Battery: | BOSCH "Powertube 625", Lithium-Ionen mit BMS, 625 Wh |
| Charger: | Bosch 2 Ah |
| Display: | BOSCH, "Intuvia " 4-Stufen, Remote Control, Schiebehilfe |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Rims: | CONWAY Hohlkammer "X17", Disc |
| Spokes: | Niro |
| Front hub: | SHIMANO "HB-TX505" QR |
| Rear hub: | SHIMANO "FH-TX505" QR |
| Front tires: | CONTINENTAL "Contact Urban", 50-622, Reflex |
| Rear tires: | CONTINENTAL "Contact Urban", 50-622, Reflex |
| Handle bar: | HUMPERT "Ergotec" Low Riser, Ø 31,8, 720 mm |
| Stem: | HUMPERT "Ergotec Octopus", Adjustable, 90 mm |
| Grips: | CONWAY "Sport" |
| Saddle: | SELLE ROYAL "Vivo Athletic Ergo", He |
| Seat post: | CONWAY Patent, 31,6 mm, 350 mm |
| Mud Guards: | SKS "A60S", Kunststoff |
| Carrier: | ATRAN "Cummute Pro", inkl. Federklappe |
| Front light: | CONTEC "DLUX 50 E+" |
| Tail light: | CONTEC "CTL 335 E" |
| Frame Lock: | AXA "Bock XXL" |
| Kickstand: | URSUS "Wave", 40mm |
| Pedals: | Marwie "SP 827" |
Technical data
| Category: | trekking bike |
| E-bike: | yes |
| Bosch Smart System: | no |
| Drive system: | BOSCH Performance Line |
| Drive version: | middle motor |
| Battery capacity: | 625 Wh |
| Support: | till 25km/h |
| Sex: | gents |
| Frame shape: | diamond |
| Frame size: | S |
| Frame height: | 46 cm |
| Wheel size: | 28" |
| Shifting type: | derailleur |
| Gears: | 9-speed |
| Transmission: | 1x 9-fach |
| Circuit brand: | Shimano |
| Shifting model: | Altus |
| Brake system: | hydraulic disc brake |
| Travel: | 80 mm |
| Features: | suspension fork, suspensed seat post, frame lock, chain guard, electronic sliding aid, fender |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Material: | aluminium |
| Type: | Article |
| Colour: | black |
| Colour designation: | red metallic / black metallic |
| Weight: | 27,20 kg |
| EAN | 4251507983853 |
Geometry data
S
M
L
XL
| A - Seat tube: | 460 mm |
| B - Toptube: | 570 mm |
| C - Steering tube angle: | 70° |
| D - Stem length: | 90 mm |
| E - Seat angle: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 485 mm |
| G - Steering tube: | 130 mm |
| H - Reach: | 381 mm |
| I - Stack: | 628 mm |
| J - Wheel distance: | 1.123 mm |
| A - Seat tube: | 500 mm |
| B - Toptube: | 585 mm |
| C - Steering tube angle: | 71° |
| D - Stem length: | 90 mm |
| E - Seat angle: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 485 mm |
| G - Steering tube: | 130 mm |
| H - Reach: | 395 mm |
| I - Stack: | 630 mm |
| J - Wheel distance: | 1.132 mm |
| A - Seat tube: | 540 mm |
| B - Toptube: | 600 mm |
| C - Steering tube angle: | 71° |
| D - Stem length: | 90 mm |
| E - Seat angle: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 485 mm |
| G - Steering tube: | 150 mm |
| H - Reach: | 403 mm |
| I - Stack: | 651 mm |
| J - Wheel distance: | 1.142 mm |
| A - Seat tube: | 580 mm |
| B - Toptube: | 615 mm |
| C - Steering tube angle: | 71° |
| D - Stem length: | 110 mm |
| E - Seat angle: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 485 mm |
| G - Steering tube: | 150 mm |
| H - Reach: | 416 mm |
| I - Stack: | 651 mm |
| J - Wheel distance: | 1.157 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Seat tube: | 460 mm | 500 mm | 540 mm | 580 mm |
| B - Toptube: | 570 mm | 585 mm | 600 mm | 615 mm |
| C - Steering tube angle: | 70° | 71° | 71° | 71° |
| D - Stem length: | 90 mm | 90 mm | 90 mm | 110 mm |
| E - Seat angle: | 73° | 73° | 73° | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 485 mm | 485 mm | 485 mm | 485 mm |
| G - Steering tube: | 130 mm | 130 mm | 150 mm | 150 mm |
| H - Reach: | 381 mm | 395 mm | 403 mm | 416 mm |
| I - Stack: | 628 mm | 630 mm | 651 mm | 651 mm |
| J - Wheel distance: | 1.123 mm | 1.132 mm | 1.142 mm | 1.157 mm |