Der Artikel wurde erfolgreich hinzugefügt.
E-GRAVEL & COMMUTE ➜ Material: Carbon ✓ Farbe: gold ✓ Gewicht: 16,90 kg ✓ Laufradgröße: 28" ✓ Gänge: 10-Gang ✓ Antriebsvariante: Mittelmotor ✓ ➤ Jetzt entdecken
Produktinformation
"Nyvon 8.0 CF Diamant "
Flat bar eller grusstyr? "Nyvon 8.0 CF" skiller sig ud fra sin søstermodel - "Nyvon 8.0 C" - primært på grund af sit flat bar-styr. Teknisk set er de to E-gravelcykler næsten identiske. Det lige styr sikrer en mere direkte kontrol i bytrafikken og en lidt mere oprejst kørestilling, som er ideel til pendlere og allroundere i byen.
Geometrien giver dig ikke desto mindre en sporty, kompakt position med effektiv pedalering og smidig håndtering. Reach, stack og sædevinkel er afstemt efter dynamik og komfort, mens den lange akselafstand sikrer en jævn kørsel. Bosch mellemmotoren giver kraftig støtte med et drejningsmoment på 60 Nm i eMTB+-tilstand.
Rammen i fuld kulfiber er let, stiv og udstyret med mange monteringspunkter til bagageløsninger. Klar til Range Extender, integreret frempind, smart sadelklemme og forlygte gør cyklen velegnet til pendling.
Geometrien giver dig ikke desto mindre en sporty, kompakt position med effektiv pedalering og smidig håndtering. Reach, stack og sædevinkel er afstemt efter dynamik og komfort, mens den lange akselafstand sikrer en jævn kørsel. Bosch mellemmotoren giver kraftig støtte med et drejningsmoment på 60 Nm i eMTB+-tilstand.
Rammen i fuld kulfiber er let, stiv og udstyret med mange monteringspunkter til bagageløsninger. Klar til Range Extender, integreret frempind, smart sadelklemme og forlygte gør cyklen velegnet til pendling.
Specifikationer
| Ramme: | CONWAY E-Gravel Intube Bosch, Carbon |
| Dropøje: | 0347028/3 |
| Forgaffel: | CARBON "Gravel Disc" |
| Styrfitting: | ACROS "IS52 / IS52 ICR" |
| Pedalarme: | FSA "CK-220", 165 mm |
| Tandhjul: | MIRANDA "Steel One Piece", 42 Z. with Chainguard |
| Krankleje: | BOSCH |
| Bremser: | SHIMANO "Cues UR300" |
| Bremsegreb: | SHIMANO "BL-MT201" |
| Bremseskive For: | SHIMANO "SM-RT30", 160 mm |
| Bremseskive Bag: | SHIMANO "SM-RT30", 160 mm |
| Skifter: | SHIMANO "Cues U6000" |
| Bagskifter: | SHIMANO "Cues RD-U6000", 10speed |
| Kassette: | SHIMANO "CS-LG300", 11-48 Z. |
| Kæde: | SHIMANO "CN-LG500" |
| Motor: | BOSCH Mittelmotor "Performance SX", 36 V, 250 W |
| Batteri: | BOSCH "Compacttube 400", Lithium-Ionen mit BMS, 400 Wh |
| Oplader: | Bosch 2 Ah |
| Controller: | BOSCH "BRC3300" |
| Display: | BOSCH, "Kiox 300", 4-Stufen, Remote Control, Schiebehilfe |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Fælge: | RODI "Sniper" |
| Eger: | Niro |
| Fornav: | SHIMANO "HB-TC500", 12 x 100 mm |
| Bagnav: | SHIMANO "FH-TC500", 12 x 142 mm |
| Dæk for: | CONTINENTAL "Terra Adventure", 50-622 |
| Dæk bag: | CONTINENTAL "Terra Adventure", 50-622 |
| Styr: | SATORI "Horizon Bow", 720mm |
| Frempind: | SATORI "Viper", ICR, 90mm |
| Greb: | SQlab "70X" |
| Sadel: | SELLE ROYAL "SRX" |
| Sadelpind: | SATORI "Trident", 27,2 mm, 350 mm |
| Skærme: | CURANA "C-Lite 60" |
| Bagagebære: | ATRAN "Urban Light" |
| Lys for: | SUPERNOVA "Mini2" |
| Lys bag: | B&M "XELTEC", integriert |
| Støtteben: | HEBIE "0661" |
Tekniske data
| Kategori: | Allroad |
| Elcykel: | ja |
| Bosch Smart System: | ja |
| Drivsystem: | BOSCH Performance Line SX |
| Drev version: | Centermotor |
| Batteri kapacitet: | 400 Wh |
| Støtte: | op til 25 km/t |
| Køn: | Mænd |
| Rammeform: | Diamant |
| Ramme størrelse: | S |
| Ramme højde: | 45 cm |
| Hjulstørrelse: | 28" |
| Gearskiftet ype: | Derailleur |
| Gearing: | 10-speed |
| Gear: | 1x 10-fach |
| Gearskifte mærke: | Shimano |
| Gearskifte model: | Cues |
| Bremsesystem: | hydraulisk skivebremse |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Farve: | guld |
| Farvebetegnelse: | bronze matt |
| Vægt: | 16,90 kg |
| EAN | 4251971176935 |
Geometridata
S
M
L
XL
| A - Sadelrør: | 450 mm |
| B - OVERRØR: | 530 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 71° |
| D - Frempind længde: | 90 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm |
| G - Hovedrør: | 115 mm |
| H - Nå!: | 375 mm |
| I - Stak: | 561 mm |
| J - Projektionshøjde: | 777 mm |
| K - Hjulafstand: | 1.033 mm |
| A - Sadelrør: | 480 mm |
| B - OVERRØR: | 550 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 71° |
| D - Frempind længde: | 100 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm |
| G - Hovedrør: | 135 mm |
| H - Nå!: | 389 mm |
| I - Stak: | 582 mm |
| J - Projektionshøjde: | 800 mm |
| K - Hjulafstand: | 1.050 mm |
| A - Sadelrør: | 510 mm |
| B - OVERRØR: | 570 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 72° |
| D - Frempind længde: | 100 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm |
| G - Hovedrør: | 155 mm |
| H - Nå!: | 397 mm |
| I - Stak: | 603 mm |
| J - Projektionshøjde: | 825 mm |
| K - Hjulafstand: | 1.060 mm |
| A - Sadelrør: | 540 mm |
| B - OVERRØR: | 590 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 72° |
| D - Frempind længde: | 110 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm |
| G - Hovedrør: | 175 mm |
| H - Nå!: | 412 mm |
| I - Stak: | 622 mm |
| J - Projektionshøjde: | 848 mm |
| K - Hjulafstand: | 1.081 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Sadelrør: | 450 mm | 480 mm | 510 mm | 540 mm |
| B - OVERRØR: | 530 mm | 550 mm | 570 mm | 590 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 71° | 71° | 72° | 72° |
| D - Frempind længde: | 90 mm | 100 mm | 100 mm | 110 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 75° | 75° | 74° | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm | 440 mm | 440 mm | 440 mm |
| G - Hovedrør: | 115 mm | 135 mm | 155 mm | 175 mm |
| H - Nå!: | 375 mm | 389 mm | 397 mm | 412 mm |
| I - Stak: | 561 mm | 582 mm | 603 mm | 622 mm |
| J - Projektionshøjde: | 777 mm | 800 mm | 825 mm | 848 mm |
| K - Hjulafstand: | 1.033 mm | 1.050 mm | 1.060 mm | 1.081 mm |