Der Artikel wurde erfolgreich hinzugefügt.
E-GRAVEL & COMMUTE ➜ Material: Carbon ✓ Farbe: gold ✓ Gewicht: 16,90 kg ✓ Laufradgröße: 28" ✓ Gänge: 10-Gang ✓ Antriebsvariante: Mittelmotor ✓ ➤ Jetzt entdecken
Produktinformation
"Nyvon 8.0 C Diamant "
"Nyvon 8.0 C" er dit urbane kraftcenter til pendling, bykørsel og sporty ture efter arbejde. Geometrien placerer dig i en sporty, kompakt position - med direkte fremdrift, et klart overblik og smidig håndtering. Reach, stack og sædevinkel er afstemt, så du kan køre effektivt uden at gå på kompromis med komforten.
Med et drejningsmoment på 60 Nm og eMTB+-tilstand leverer Bosch-midtermotoren præcis den kraft, du har brug for - uanset om det er efter et rødt lys eller på en stigning. Shimano gearskiftet med 10 gear giver præcise og bløde gearskift, mens de hydrauliske Bremseklodser sikrer pålidelig og kraftig bremsning.
Rammen i fuld kulfiber er let, stiv og har mange monteringspunkter til bagageløsninger - ideel til hverdagsbrug. Klar til range extender, integreret frempind, smart sadelklemme og en kraftig forlygte gør cyklen velegnet til pendling. Takket være gravelstyr med et ekstra cool look.
Med et drejningsmoment på 60 Nm og eMTB+-tilstand leverer Bosch-midtermotoren præcis den kraft, du har brug for - uanset om det er efter et rødt lys eller på en stigning. Shimano gearskiftet med 10 gear giver præcise og bløde gearskift, mens de hydrauliske Bremseklodser sikrer pålidelig og kraftig bremsning.
Rammen i fuld kulfiber er let, stiv og har mange monteringspunkter til bagageløsninger - ideel til hverdagsbrug. Klar til range extender, integreret frempind, smart sadelklemme og en kraftig forlygte gør cyklen velegnet til pendling. Takket være gravelstyr med et ekstra cool look.
Specifikationer
| Ramme: | CONWAY E-Gravel Intube Bosch, Carbon |
| Dropøje: | 0347028/3 |
| Forgaffel: | CARBON "Gravel Disc" |
| Styrfitting: | ACROS "IS52 / IS52 ICR" |
| Pedalarme: | FSA "CK-220", 165 mm |
| Tandhjul: | MIRANDA "Steel One Piece", 42 Z. with Chainguard |
| Krankleje: | BOSCH |
| Bremser: | SHIMANO "Cues U6030" |
| Bremsegreb: | SHIMANO "Cues U6030" |
| Bremseskive For: | SHIMANO "SM-RT30", 160 mm |
| Bremseskive Bag: | SHIMANO "SM-RT30", 160 mm |
| Skifter: | SHIMANO "Cues U6030" |
| Bagskifter: | SHIMANO "Cues RD-U6000", 10speed |
| Kassette: | SHIMANO "CS-LG300", 11-48 Z. |
| Kæde: | SHIMANO "CN-LG500" |
| Motor: | BOSCH Mittelmotor "Performance SX", 36 V, 250 W |
| Batteri: | BOSCH "Compacttube 400", Lithium-Ionen mit BMS, 400 Wh |
| Oplader: | Bosch 2 Ah |
| Controller: | BOSCH "BRC3310" |
| Display: | BOSCH, "Kiox 300", 4-Stufen, Remote Control, Schiebehilfe |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Fælge: | RODI "Sniper" |
| Eger: | Niro |
| Fornav: | SHIMANO "HB-TC500", 12 x 100 mm |
| Bagnav: | SHIMANO "FH-TC500", 12 x 142 mm |
| Dæk for: | CONTINENTAL "Terra Adventure", 50-622 |
| Dæk bag: | CONTINENTAL "Terra Adventure", 50-622 |
| Styr: | SATORI "X-Race Aero", 400mm |
| Frempind: | SATORI "Viper", ICR, 90mm |
| Greb: | VELO "VLT-1051 black" |
| Sadel: | SELLE ROYAL "SRX" |
| Sadelpind: | SATORI "Trident", 27,2 mm, 350 mm |
| Skærme: | CURANA "C-Lite 60" |
| Bagagebære: | ATRAN "Urban Light" |
| Lys for: | SUPERNOVA "Mini2" |
| Lys bag: | B&M "XELTEC", integriert |
| Støtteben: | HEBIE "0661" |
Tekniske data
| Kategori: | Allroad |
| Elcykel: | ja |
| Bosch Smart System: | ja |
| Drivsystem: | BOSCH Performance Line SX |
| Drev version: | Centermotor |
| Batteri kapacitet: | 400 Wh |
| Støtte: | op til 25 km/t |
| Køn: | Mænd |
| Rammeform: | Diamant |
| Ramme størrelse: | S |
| Ramme højde: | 45 cm |
| Hjulstørrelse: | 28" |
| Gearskiftet ype: | Derailleur |
| Gearing: | 10-speed |
| Gear: | 1x 10-fach |
| Gearskifte mærke: | Shimano |
| Gearskifte model: | Cues |
| Bremsesystem: | hydraulisk skivebremse |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Farve: | guld |
| Farvebetegnelse: | bronze matt |
| Vægt: | 16,90 kg |
| EAN | 4251971176898 |
Geometridata
S
M
L
XL
| A - Sadelrør: | 450 mm |
| B - OVERRØR: | 530 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 71° |
| D - Frempind længde: | 90 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm |
| G - Hovedrør: | 115 mm |
| H - Nå!: | 375 mm |
| I - Stak: | 561 mm |
| J - Projektionshøjde: | 777 mm |
| K - Hjulafstand: | 1.033 mm |
| A - Sadelrør: | 480 mm |
| B - OVERRØR: | 550 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 71° |
| D - Frempind længde: | 100 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm |
| G - Hovedrør: | 135 mm |
| H - Nå!: | 389 mm |
| I - Stak: | 582 mm |
| J - Projektionshøjde: | 800 mm |
| K - Hjulafstand: | 1.050 mm |
| A - Sadelrør: | 510 mm |
| B - OVERRØR: | 570 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 72° |
| D - Frempind længde: | 100 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm |
| G - Hovedrør: | 155 mm |
| H - Nå!: | 397 mm |
| I - Stak: | 603 mm |
| J - Projektionshøjde: | 825 mm |
| K - Hjulafstand: | 1.060 mm |
| A - Sadelrør: | 540 mm |
| B - OVERRØR: | 590 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 72° |
| D - Frempind længde: | 110 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm |
| G - Hovedrør: | 175 mm |
| H - Nå!: | 412 mm |
| I - Stak: | 622 mm |
| J - Projektionshøjde: | 848 mm |
| K - Hjulafstand: | 1.081 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Sadelrør: | 450 mm | 480 mm | 510 mm | 540 mm |
| B - OVERRØR: | 530 mm | 550 mm | 570 mm | 590 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 71° | 71° | 72° | 72° |
| D - Frempind længde: | 90 mm | 100 mm | 100 mm | 110 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 75° | 75° | 74° | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm | 440 mm | 440 mm | 440 mm |
| G - Hovedrør: | 115 mm | 135 mm | 155 mm | 175 mm |
| H - Nå!: | 375 mm | 389 mm | 397 mm | 412 mm |
| I - Stak: | 561 mm | 582 mm | 603 mm | 622 mm |
| J - Projektionshøjde: | 777 mm | 800 mm | 825 mm | 848 mm |
| K - Hjulafstand: | 1.033 mm | 1.050 mm | 1.060 mm | 1.081 mm |