Der Artikel wurde erfolgreich hinzugefügt.
GRAVEL ➜ Materiale: Carbon ✓ Farve: grå ✓ Vægt: 9,40 kg ✓ Hjulstørrelse: 28" ✓ Bremsesystem: hydraulisk skivebremse ✓ Gearing: 12-speed ✓ Kategori: Gruscykel ✓
Produktinformation
"GRV 10.0 SE Diamant "
Oplev alsidigheden i Conway "GRV 10.0 SE"! Lavet til gravel racing, lange ture, weekendture og en hurtig omgang, når det passer. "GRV 10.0 SE" er den perfekte rejsekammerat til ethvert eventyr.
Som topmodel i GRV-serien tilbyder gravel-cyklen alt, hvad du har brug for til krævende ture. Det 12-trins SRAM "Rival AXS"-skiftersystem med 1x12-trins transmission giver dig mulighed for at skifte gear hurtigt og præcist og opfylder de højeste krav med hensyn til pålidelighed og skiftefornemmelse. Takket være det trådløse, elektroniske gearskifte nyder du godt af pålidelig ydeevne og håndtering med lav vedligeholdelse.
Den lette ramme i kulfiber og de 28" hjul sikrer en adræt og responsiv køreoplevelse. De hydrauliske bremseklodser garanterer pålidelig bremsekraft i al slags vejr, så du altid er sikker på vejen.
Udstyret med Schwalbe "ONE Allround"-dæk (40 mm) giver cyklen et fremragende greb på løse overflader. De griber sikkert og pålideligt på grusstier og tørre overflader. De imponerer endda på vejen takket være deres alsidige slidbanemønster med let og jævn rulleadfærd.
Med en vægt på kun 9,4 kg er Gravel en ægte fluevægt og imponerer med sin robusthed og en tilladt totalvægt på 130 kg. Ideel til alle dem, der vil have mere ud af en gravel-cykel og har høje krav til kvalitet og udstyr.
Som topmodel i GRV-serien tilbyder gravel-cyklen alt, hvad du har brug for til krævende ture. Det 12-trins SRAM "Rival AXS"-skiftersystem med 1x12-trins transmission giver dig mulighed for at skifte gear hurtigt og præcist og opfylder de højeste krav med hensyn til pålidelighed og skiftefornemmelse. Takket være det trådløse, elektroniske gearskifte nyder du godt af pålidelig ydeevne og håndtering med lav vedligeholdelse.
Den lette ramme i kulfiber og de 28" hjul sikrer en adræt og responsiv køreoplevelse. De hydrauliske bremseklodser garanterer pålidelig bremsekraft i al slags vejr, så du altid er sikker på vejen.
Udstyret med Schwalbe "ONE Allround"-dæk (40 mm) giver cyklen et fremragende greb på løse overflader. De griber sikkert og pålideligt på grusstier og tørre overflader. De imponerer endda på vejen takket være deres alsidige slidbanemønster med let og jævn rulleadfærd.
Med en vægt på kun 9,4 kg er Gravel en ægte fluevægt og imponerer med sin robusthed og en tilladt totalvægt på 130 kg. Ideel til alle dem, der vil have mere ud af en gravel-cykel og har høje krav til kvalitet og udstyr.
Specifikationer
| Ramme: | Kulstof, diamant, 45 cm |
| Dropøje: | CONWAY til GRV Carbon, fra 2019-modellen |
| Forgaffel: | 28", kulfiber, konisk 1 1/8"- 1,5", 300 mm frempind, flad montering, grafitgrå mat<br> |
| Styrfitting: | GLORY HJUL IS42/28.6 / IS52/40 |
| Kranksæt: | SRAM "Rival 1 Wide", 170 mm, 40 tænder |
| Krankleje: | SRAM "DUB", Pressfit 86.5, Road Wide |
| Bremser: | SRAM "Rival AXS" |
| Bremse V.R.: | SRAM "Rival eTap AXS", flad montering |
| Bremse H.R.: | SRAM "Rival eTap AXS" |
| Bremsegreb: | SRAM "Rival AXS" |
| Bremseskive For: | SRAM "Paceline", Ø 160 mm, Centrelock |
| Bremseskive Bag: | SRAM "Paceline", Ø 160 mm, Centrelock |
| Skifter: | SRAM "Rival eTap AXS" |
| Bagskifter: | SRAM "Rival XPLR eTAP AXS" |
| Kassette: | SRAM "PG-1231", 11-44 tænder |
| Kæde: | SRAM "Apex" |
| Laufrad V.R.: | DT SWISS "G 1800 Spline", 12 x 100 mm, stikaksel, centerlås |
| Fælge: | DT SWISS "G1800" |
| Eger: | DT SWISS |
| Fornav: | DT SWISS "G1800", 15 x 110 mm |
| Bagnav: | DT SWISS "G1800", 12 x 142 mm, Microspline |
| Dæk for: | Schwalbe "ONE Allround", 40-622 |
| Dæk bag: | Schwalbe "ONE Allround", 40-622 |
| Styr: | EASTON "EA70 AX", 400 mm, Ø 31,8 mm, rækkevidde 80 mm, fald 120 mm, flare 16°. |
| Frempind: | EASTON "EA70", 1 1/8", 31,8 mm styrklemme, 80 mm lang, vinkel 7°, sort |
| Greb: | FIZIK "Tempo Microtex Bondcush Soft", sort |
| Sadel: | FIZIK "Tempo Argo R5" |
| Sadelpind: | EASTON "EA50", Ø 27,2 mm, 350 mm lang, 10 mm forskydning |
Tekniske data
| Kategori: | Gruscykel |
| Elcykel: | ingen |
| Køn: | Mænd |
| Rammeform: | Diamant |
| Ramme størrelse: | S |
| Ramme højde: | 45 cm |
| Hjulstørrelse: | 28" |
| Gearskiftet ype: | Derailleur |
| Gearing: | 12-speed |
| Gear: | 1x 12-fach |
| Gearskifte mærke: | SRAM |
| Gearskifte model: | Rival_XPLR_AXS |
| Bremsesystem: | hydraulisk skivebremse |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Farve: | grå |
| Farvebetegnelse: | graphite grey matt |
| Vægt: | 9,40 kg |
| EAN | 4251971170315 |
Geometridata
S
M
L
XL
| A - Sadelrør: | 448 mm |
| B - OVERRØR: | 528 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 71° |
| D - Frempind længde: | 80 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 420 mm |
| G - Hovedrør: | 140 mm |
| H - Nå!: | 361 mm |
| I - Stak: | 564 mm |
| J - Hjulafstand: | 998 mm |
| A - Sadelrør: | 471 mm |
| B - OVERRØR: | 545 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 72° |
| D - Frempind længde: | 80 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 420 mm |
| G - Hovedrør: | 150 mm |
| H - Nå!: | 374 mm |
| I - Stak: | 576 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.011 mm |
| A - Sadelrør: | 493 mm |
| B - OVERRØR: | 570 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 72° |
| D - Frempind længde: | 90 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 420 mm |
| G - Hovedrør: | 170 mm |
| H - Nå!: | 388 mm |
| I - Stak: | 597 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.026 mm |
| A - Sadelrør: | 504 mm |
| B - OVERRØR: | 590 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 72° |
| D - Frempind længde: | 100 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 420 mm |
| G - Hovedrør: | 190 mm |
| H - Nå!: | 402 mm |
| I - Stak: | 616 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.046 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Sadelrør: | 448 mm | 471 mm | 493 mm | 504 mm |
| B - OVERRØR: | 528 mm | 545 mm | 570 mm | 590 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 71° | 72° | 72° | 72° |
| D - Frempind længde: | 80 mm | 80 mm | 90 mm | 100 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 74° | 74° | 73° | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 420 mm | 420 mm | 420 mm | 420 mm |
| G - Hovedrør: | 140 mm | 150 mm | 170 mm | 190 mm |
| H - Nå!: | 361 mm | 374 mm | 388 mm | 402 mm |
| I - Stak: | 564 mm | 576 mm | 597 mm | 616 mm |
| J - Hjulafstand: | 998 mm | 1.011 mm | 1.026 mm | 1.046 mm |