Der Artikel wurde erfolgreich hinzugefügt.
MOUNTAINBIKE ➜ Materiale: Aluminium ✓ Vægt: 13,90 kg ✓ Hjulstørrelse: 29" ✓ Bremsesystem: hydraulisk skivebremse ✓ Gearing: 12-speed ✓ Kategori: Hardtail ✓
Produktinformation
"MS 9.9 Hardtail "
Enhver, der kører på CONWAY "MS 9.9", indser hurtigt, at denne hardtail er en ægte allrounder. Uanset om det er cross-country, på grusstier eller legesyge stier - den alsidige MTB føler sig hjemme overalt.
Ud over den sportslige, afbalancerede kørestil er "Judy TK Solo Air" fra ROCKSHOX med sin 100 mm fjedervandring primært ansvarlig for dette. Det betyder, at cyklen er udstyret til sportslig brug og scorer point for komfort.
De 29er Schwalbe "RAPID"-dæk giver de bedste rulleegenskaber over sten og rødder. Med en dækomkreds og -bredde på 57 mm er de profilerede dæks kontaktflade også stor, hvilket forklarer det sikre greb på grus og skovbund.
Med det 12-trins SRAM "NX Eagle"-gearskifte kan du også Krank op ad lange stigninger og korte, stejle ramper - den brede graduering af kassetten med 11-51 tænder gør dette muligt, såvel som spurten til mål på fyraftensrunden. Driften gør også op med den forreste derailleur og et skiftehåndtag, hvilket gør det sjovt at skifte gear i ordets bogstaveligste forstand.
På nedkørslen scorer fjedergaffelen og de grippy dæk på "MS 9.9" derimod point, så du virkelig kan lade hardtailen køre. De hydrauliske SHIMANO "BR-MT200" Bremseklodser holder cyklen i skak. Med en skivediameter på 180 mm foran og 160 mm bag tilbyder de anstændige reserver til følsom fordeling af de høje bremsekræfter på alle cross-country- og maratonløb og alle ture gennem landskabet.
Ud over den sportslige, afbalancerede kørestil er "Judy TK Solo Air" fra ROCKSHOX med sin 100 mm fjedervandring primært ansvarlig for dette. Det betyder, at cyklen er udstyret til sportslig brug og scorer point for komfort.
De 29er Schwalbe "RAPID"-dæk giver de bedste rulleegenskaber over sten og rødder. Med en dækomkreds og -bredde på 57 mm er de profilerede dæks kontaktflade også stor, hvilket forklarer det sikre greb på grus og skovbund.
Med det 12-trins SRAM "NX Eagle"-gearskifte kan du også Krank op ad lange stigninger og korte, stejle ramper - den brede graduering af kassetten med 11-51 tænder gør dette muligt, såvel som spurten til mål på fyraftensrunden. Driften gør også op med den forreste derailleur og et skiftehåndtag, hvilket gør det sjovt at skifte gear i ordets bogstaveligste forstand.
På nedkørslen scorer fjedergaffelen og de grippy dæk på "MS 9.9" derimod point, så du virkelig kan lade hardtailen køre. De hydrauliske SHIMANO "BR-MT200" Bremseklodser holder cyklen i skak. Med en skivediameter på 180 mm foran og 160 mm bag tilbyder de anstændige reserver til følsom fordeling af de høje bremsekræfter på alle cross-country- og maratonløb og alle ture gennem landskabet.
Specifikationer
| Ramme: | Aluminium, diamant, 41 cm |
| Dropøje: | CONWAY til MS / MC / ML 27,5", 29" fra 2019-modellen og fremefter |
| Forgaffel: | ROCKSHOX "Judy Silver TK", 100 mm fjedervandring, SoloAir, TurnKey, hurtigspænder |
| Styrfitting: | FSA "Orbit 1.5B ZS", ZS44/28.6 / ZS56/40, reduktionskegle |
| Kranksæt: | SRAM "SX Eagle", 175 mm, 32 tænder |
| Krankleje: | TRUVATIV "PowerSpline", BSA, 68 mm / 73 mm husbredde |
| Bremse V.R.: | SHIMANO "BL-MT200 / BR-MT200", montering på plakat |
| Bremse H.R.: | SHIMANO "BL-MT200 / BR-MT200" |
| Bremseskive For: | SHIMANO "SM-RT10", Ø 180 mm, centerlås |
| Bremseskive Bag: | SHIMANO "SM-RT10", Ø 180 mm, centerlås |
| Skifter: | SRAM "NX Eagle" |
| Bagskifter: | SRAM "NX Eagle" |
| Kassette: | SRAM "PG-1210", 11-50 tænder |
| Kæde: | SRAM "SX Eagle" |
| Fælge: | RODI "Blackrock 23", 23-622, 32 huller, skivebremse, enkelt øje, sort |
| Eger: | Stahl schwarz |
| Fornav: | SHIMANO "Alivio HB-M4050", centerlås, hurtigspænder |
| Bagnav: | SHIMANO "Alivio FH-M4050", centerlås, hurtigspænder |
| Dæk for: | Schwalbe "Rapid Rob", 57-622 |
| Dæk bag: | Schwalbe "Rapid Rob", 57-622 |
| Styr: | LEVELNINE styr, 720 mm, Ø 31,8 mm, stigning 0,5 mm |
| Frempind: | CONWAY, 1 1/8", 31,8 mm styrklemme, 70 mm lang, vinkel 7°, sort |
| Greb: | CONWAY "Sport", 130 mm, sort |
| Sadel: | Selle Royal "Vivo", atletisk |
| Sadelpind: | CONWAY, Ø 31,6 mm, 300 mm lang |
| Pedaler: | WELLGO "C280DU" |
Tekniske data
| Kategori: | Hardtail |
| Elcykel: | ingen |
| Køn: | Mænd |
| Rammeform: | Hardtail |
| Ramme størrelse: | S |
| Ramme højde: | 41 cm |
| Hjulstørrelse: | 29" |
| Gearskiftet ype: | Derailleur |
| Gearing: | 12-speed |
| Gear: | 1x 12-fach |
| Gearskifte mærke: | SRAM |
| Gearskifte model: | NX |
| Bremsesystem: | hydraulisk skivebremse |
| Forgaffelfjeder: | 100 mm |
| Egenskaber: | Affjedringsgaffel |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Materiale: | Aluminium |
| Farve: | guld |
| Farvebetegnelse: | black metallic / gold matt |
| Vægt: | 13,90 kg |
| EAN | 4251507977814 |
Geometridata
S
M
L
XL
| A - Sadelrør: | 406 mm |
| B - OVERRØR: | 570 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 70 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 448 mm |
| G - Hovedrør: | 120 mm |
| H - Nå!: | 369 mm |
| I - Stak: | 634 mm |
| J - Projektionshøjde: | 771 mm |
| K - Hjulafstand: | 1.069 mm |
| A - Sadelrør: | 457 mm |
| B - OVERRØR: | 590 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 70 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 448 mm |
| G - Hovedrør: | 120 mm |
| H - Nå!: | 389 mm |
| I - Stak: | 634 mm |
| J - Projektionshøjde: | 800 mm |
| K - Hjulafstand: | 1.089 mm |
| A - Sadelrør: | 508 mm |
| B - OVERRØR: | 610 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 90 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 448 mm |
| G - Hovedrør: | 120 mm |
| H - Nå!: | 409 mm |
| I - Stak: | 634 mm |
| J - Projektionshøjde: | 829 mm |
| K - Hjulafstand: | 1.104 mm |
| A - Sadelrør: | 559 mm |
| B - OVERRØR: | 630 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 110 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 448 mm |
| G - Hovedrør: | 140 mm |
| H - Nå!: | 423 mm |
| I - Stak: | 652 mm |
| J - Projektionshøjde: | 865 mm |
| K - Hjulafstand: | 1.124 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Sadelrør: | 406 mm | 457 mm | 508 mm | 559 mm |
| B - OVERRØR: | 570 mm | 590 mm | 610 mm | 630 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° | 70° | 70° | 70° |
| D - Frempind længde: | 70 mm | 70 mm | 90 mm | 110 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 72° | 72° | 72° | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 448 mm | 448 mm | 448 mm | 448 mm |
| G - Hovedrør: | 120 mm | 120 mm | 120 mm | 140 mm |
| H - Nå!: | 369 mm | 389 mm | 409 mm | 423 mm |
| I - Stak: | 634 mm | 634 mm | 634 mm | 652 mm |
| J - Projektionshøjde: | 771 mm | 800 mm | 829 mm | 865 mm |
| K - Hjulafstand: | 1.069 mm | 1.089 mm | 1.104 mm | 1.124 mm |