Der Artikel wurde erfolgreich hinzugefügt.
MOUNTAINBIKE ➜ Materiale: Aluminium ✓ Farve: blå ✓ Vægt: 14,80 kg ✓ Hjulstørrelse: 29" ✓ Bremsesystem: hydraulisk skivebremse ✓ Gearing: 21-speed ✓
Produktinformation
"MS 3.9 Hardtail "
Sporty og komfortabel
Stilfuld og solid - det er entry-level mountainbiken "MS 3.9" fra CONWAY. Det lette, men robuste aluminiumsstel giver en sporty, men komfortabel kørestilling, så du kan bruge denne cykel til lange weekendture såvel som til friske ture efter arbejde.
Nye komponenter, der supplerer det ellers solide udstyr, er de hydrauliske Bremseklodser, som på den ene side kan kontrolleres fint, men som også er kraftfulde, når det bliver hårdt - især i vådt føre. De 57 mm brede "Ranger"-dæk bider sig fast i løs jord og imponerer med deres høje Lappegrej-beskyttelse.
Fjedergaffelen fra SUNTOUR udjævner ujævnheder på grusveje og skovstier med 100 mm fjedervandring, som er standard på cross-country- og maratoncykler. På stejle stigninger og lange nedkørsler giver det 7-trins SHIMANO-gearsystem med i alt 21 gear altid den rigtige kadence.
Hvis der ikke er nogen skovsti til rådighed til en tur efter arbejde, kan "MS 3.9" også styres gennem byen med sportslig smidighed. Da rammen har de nødvendige øjer med gevind, kan du også eftermontere skærme til hverdagsbrug. Og selvfølgelig giver de gode dæmpningsegenskaber også point på brosten og i huller.
Stilfuld og solid - det er entry-level mountainbiken "MS 3.9" fra CONWAY. Det lette, men robuste aluminiumsstel giver en sporty, men komfortabel kørestilling, så du kan bruge denne cykel til lange weekendture såvel som til friske ture efter arbejde.
Nye komponenter, der supplerer det ellers solide udstyr, er de hydrauliske Bremseklodser, som på den ene side kan kontrolleres fint, men som også er kraftfulde, når det bliver hårdt - især i vådt føre. De 57 mm brede "Ranger"-dæk bider sig fast i løs jord og imponerer med deres høje Lappegrej-beskyttelse.
Fjedergaffelen fra SUNTOUR udjævner ujævnheder på grusveje og skovstier med 100 mm fjedervandring, som er standard på cross-country- og maratoncykler. På stejle stigninger og lange nedkørsler giver det 7-trins SHIMANO-gearsystem med i alt 21 gear altid den rigtige kadence.
Hvis der ikke er nogen skovsti til rådighed til en tur efter arbejde, kan "MS 3.9" også styres gennem byen med sportslig smidighed. Da rammen har de nødvendige øjer med gevind, kan du også eftermontere skærme til hverdagsbrug. Og selvfølgelig giver de gode dæmpningsegenskaber også point på brosten og i huller.
Specifikationer
| Ramme: | Aluminium, diamant, 41 cm |
| Dropøje: | CONWAY til MS / MC / ML 27,5", 29" fra 2019-modellen og fremefter |
| Forgaffel: | RST "Capa T", 100 mm fjedervandring, hurtigspænder |
| Styrfitting: | FSA "Orbit 1.5B ZS", ZS44/28.6 / ZS56/40, reduktionskegle |
| Kranksæt: | SHIMANO "Tourney FC-TY301", 175 mm, 24/34/42 tænder |
| Krankleje: | SHIMANO "BB-UN101", BSA, 68 mm / 70 mm husbredde |
| Bremse V.R.: | TEKTRO "HD-M275", montering på plakat |
| Bremse H.R.: | TEKTRO-skivebremse "HD-M275", hydraulisk, 2 stempler, til 1,8 mm-skiver |
| Bremseskive For: | TEKTRO "TR160-24", Ø 160 mm, 6-huller |
| Bremseskive Bag: | TEKTRO "TR160-24", Ø 160 mm, 6-huller |
| Skifter: | SHIMANO "Altus SL-M315-L/SL-M315-7R" |
| For Skifter: | SHIMANO "Altus FD-M313", nedadgående svingning |
| Bagskifter: | SHIMANO "Tourney TX RD-TX800" |
| Kassette: | SHIMANO "Acera CS-HG200", 12-32 tænder |
| Kæde: | KMC "Z7", 7 gear |
| Fælge: | CONWAY "35 Bar", 32 huller |
| Eger: | Stahl schwarz |
| Fornav: | QUANDO "KT-K68F", hurtigspænder |
| Bagnav: | QUANDO "KT-MD2R", 6-huls, hurtigspænder |
| Dæk for: | WTB "Ranger", 57-622 |
| Dæk bag: | WTB "Ranger", 57-622 |
| Styr: | LEVELNINE styr, 720 mm, Ø 31,8 mm, stigning 0,5 mm |
| Frempind: | CONWAY, 1 1/8", 31,8 mm styrklemme, 70 mm lang, vinkel 7°, sort |
| Greb: | CONWAY "Sport", 130 mm, sort |
| Sadel: | Selle Royal "Vivo", atletisk |
| Sadelpind: | CONWAY, Ø 31,6 mm, 300 mm lang |
| Pedaler: | WELLGO "C280DU" |
Tekniske data
| Kategori: | Hardtail |
| Elcykel: | ingen |
| Køn: | Mænd |
| Rammeform: | Hardtail |
| Ramme størrelse: | S |
| Ramme højde: | 41 cm |
| Hjulstørrelse: | 29" |
| Gearskiftet ype: | Derailleur |
| Gearing: | 21-speed |
| Gear: | 3x 7-fach |
| Gearskifte mærke: | Shimano |
| Gearskifte model: | TX800 |
| Bremsesystem: | hydraulisk skivebremse |
| Forgaffelfjeder: | 100 mm |
| Egenskaber: | Affjedringsgaffel |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Materiale: | Aluminium |
| Farve: | blå |
| Farvebetegnelse: | acid metallic / darkblue metallic |
| Vægt: | 14,80 kg |
| EAN | 4251507977418 |
Geometridata
S
M
L
XL
| A - Sadelrør: | 406 mm |
| B - OVERRØR: | 570 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 70 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 448 mm |
| G - Hovedrør: | 120 mm |
| H - Nå!: | 369 mm |
| I - Stak: | 634 mm |
| J - Projektionshøjde: | 771 mm |
| K - Hjulafstand: | 1.069 mm |
| A - Sadelrør: | 457 mm |
| B - OVERRØR: | 590 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 70 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 448 mm |
| G - Hovedrør: | 120 mm |
| H - Nå!: | 389 mm |
| I - Stak: | 634 mm |
| J - Projektionshøjde: | 800 mm |
| K - Hjulafstand: | 1.089 mm |
| A - Sadelrør: | 508 mm |
| B - OVERRØR: | 610 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 90 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 448 mm |
| G - Hovedrør: | 120 mm |
| H - Nå!: | 409 mm |
| I - Stak: | 634 mm |
| J - Projektionshøjde: | 829 mm |
| K - Hjulafstand: | 1.104 mm |
| A - Sadelrør: | 559 mm |
| B - OVERRØR: | 630 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 110 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 448 mm |
| G - Hovedrør: | 140 mm |
| H - Nå!: | 423 mm |
| I - Stak: | 652 mm |
| J - Projektionshøjde: | 865 mm |
| K - Hjulafstand: | 1.124 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Sadelrør: | 406 mm | 457 mm | 508 mm | 559 mm |
| B - OVERRØR: | 570 mm | 590 mm | 610 mm | 630 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° | 70° | 70° | 70° |
| D - Frempind længde: | 70 mm | 70 mm | 90 mm | 110 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 72° | 72° | 72° | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 448 mm | 448 mm | 448 mm | 448 mm |
| G - Hovedrør: | 120 mm | 120 mm | 120 mm | 140 mm |
| H - Nå!: | 369 mm | 389 mm | 409 mm | 423 mm |
| I - Stak: | 634 mm | 634 mm | 634 mm | 652 mm |
| J - Projektionshøjde: | 771 mm | 800 mm | 829 mm | 865 mm |
| K - Hjulafstand: | 1.069 mm | 1.089 mm | 1.104 mm | 1.124 mm |