Der Artikel wurde erfolgreich hinzugefügt.
E-BIKES ➜ Materiale: Aluminium ✓ Vægt: 27,80 kg ✓ Hjulstørrelse: 29" ✓ Bremsesystem: hydraulisk skivebremse ✓ Gearing: 12-speed ✓ Kategori: Fuld ophængning ✓
Produktinformation
"Xyron S 2.9 SE Fuld affjedring "
"Xyron S 2.9 SE" præsenterer sig som en alsidig fuldaffjedret elcykel, der kan imponere på single trails såvel som på hyggelige ture i det lave bjergområde. Med en hjulstørrelse på 29" og den letløbende ramme i aluminium tilbyder den en fremragende kombination af stabilitet og manøvredygtighed.
Elcyklen drives af en Bosch mellemmotor og giver assistance op til 25 km/t. Det kraftige batteri på 750 Wh sikrer langvarig køreglæde, ideelt til længere ture. "SX"-gearsystemet med 12 gear fra SRAM giver mulighed for præcise gearskift og et bredt gearområde, der kan tilpasses forskellige køreforhold.
De hydrauliske Bremseklodser garanterer pålidelig bremsekraft selv i krævende situationer. Med en vandring på 150 mm på forgaflen og en vandring på 150 mm på stellet giver "Xyron S 2.9 SE" en høj grad af komfort og kontrol, selv i ujævnt terræn. Derudover er et lyskabel til forlygten integreret fra fabrikken for at gøre eftermontering så enkel og omkostningseffektiv som muligt.
Elcyklen drives af en Bosch mellemmotor og giver assistance op til 25 km/t. Det kraftige batteri på 750 Wh sikrer langvarig køreglæde, ideelt til længere ture. "SX"-gearsystemet med 12 gear fra SRAM giver mulighed for præcise gearskift og et bredt gearområde, der kan tilpasses forskellige køreforhold.
De hydrauliske Bremseklodser garanterer pålidelig bremsekraft selv i krævende situationer. Med en vandring på 150 mm på forgaflen og en vandring på 150 mm på stellet giver "Xyron S 2.9 SE" en høj grad af komfort og kontrol, selv i ujævnt terræn. Derudover er et lyskabel til forlygten integreret fra fabrikken for at gøre eftermontering så enkel og omkostningseffektiv som muligt.
Specifikationer
| Ramme: | Intube Bosch, Gen. 4, BES3, aluminium, fuld affjedring, 40 cm |
| Dropøje: | CONWAY til WME Carbon, Xyron, RLC FS, Cairon SUV FS, fra 2020-modellen og fremefter |
| Forgaffel: | ROCKSHOX "Recon Silver RL", 150 mm fjedervandring, SoloAir, Motion Control, Maxle Lite stikaksel |
| Styrfitting: | ACROS ZS56/28.6/OD62 / ZS56/40, 150° bloklås |
| Affjedring: | FOX "Float DPS", 185 mm x 50 mm |
| Pedalarme: | MIRANDA "Epsilon", 165 mm, til Bosch Gen. 4, ISIS, 55Q:8, sort |
| Tandhjul: | SRAM "X-Sync 2 Eagle", 36 tænder |
| Krankleje: | BOSCH |
| Bremser: | TEKTRO "HD-M535", 4/4-Kolben |
| Bremse V.R.: | TEKTRO "HD-M535", montering på plakat |
| Bremse H.R.: | TEKTRO-skivebremse "HD-M535", hydraulisk, 4 stempler, til 2,3 mm-skiver |
| Bremsegreb: | TEKTRO "HD-M535" |
| Bremseskive For: | TEKTRO "TR203-17", Ø 203 mm, 6-huller, 2,3 mm tyk |
| Bremseskive Bag: | TEKTRO "TR203-17", Ø 203 mm, 6-huller, 2,3 mm tyk |
| Skifter: | SRAM "SX Eagle" |
| Bagskifter: | SRAM "SX Eagle" |
| Kassette: | SRAM "PG-1210", 11-50 tænder |
| Kæde: | SRAM "SX Eagle" |
| Motor: | BOSCH "Performance Line CX", maks. 85 Nm |
| Batteri: | BOSCH "PowerTube 750", 750 Wh |
| Oplader: | BOSCH 4 A |
| Controller: | BOSCH "BRC3300", mini-fjernbetjening |
| System Interface: | BOSCH "BRC3100" |
| Display: | BOSCH "Kiox 300", 4-trins, fjernbetjening, skubbehjælpemiddel |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Fælge: | RODI "Ready 35", 35-622, 32 huller, skivebremse, enkelt øje, sort |
| Eger: | MACH 1 "PRO" |
| Fornav: | FORMULA "DC-511", 15 x 110 mm, stikaksel |
| Bagnav: | FORMULA "EHL-148S", 12 x 148 mm Boost, stikaksel, 6-hul |
| Dæk for: | Schwalbe "Marathon Plus MTB", 57-622, Reflex |
| Dæk bag: | Schwalbe "Marathon Plus MTB", 57-622, Reflex |
| Styr: | LEVELNINE "Race Riser", 780 mm, Ø 31,8 mm, Backsweep 9°, Rise 15 mm |
| Frempind: | LEVELNINE "Race A-Head", 1 1/8", 31,8 mm styrspænde, 35 mm langt, vinkel 0°, sort |
| Greb: | SQlab "70X" |
| Sadel: | Selle Royal "2315HRN", atletisk |
| Sadelpind: | LIMOTEC "A1L", Ø 31,6 mm, 345 mm lang, 100 mm justeringsområde, 0 mm forskydning |
| Skærme: | Curana "Apollo 75" |
| Bagagebære: | atranvelo "Commute Pro" |
| Lys for: | CONTEC "DLUX 120 E+", 120 lux |
| Lys bag: | CONTEC "TL-335 E-Stop", stoplys |
| Batterilås: | AXA "Ny lås" |
| Støtteben: | URSUS "R81 - Wave Rear" |
Tekniske data
| Kategori: | Fuld affjedring |
| Elcykel: | ja |
| Drivsystem: | BOSCH Performance Line CX |
| Drev version: | Centermotor |
| Batteri kapacitet: | 750 Wh |
| Støtte: | op til 25 km/t |
| Køn: | Mænd |
| Rammeform: | Fuld affjedring |
| Ramme størrelse: | S |
| Ramme højde: | 40 cm |
| Hjulstørrelse: | 29" |
| Gearskiftet ype: | Derailleur |
| Gearing: | 12-speed |
| Gear: | 1x 12-fach |
| Gearskifte mærke: | SRAM |
| Gearskifte model: | SX |
| Bremsesystem: | hydraulisk skivebremse |
| Forgaffelfjeder: | 150 mm |
| Rammefjederens vandring: | 150 mm |
| Egenskaber: | Affjedringsgaffel, spjæld, Elektronisk skubbehjælpning, Stænkskærme |
| Kategorie E-Rad: | 3 |
| Zulässiges Systemgewicht: | 140 kg |
| Materiale: | Aluminium |
| Farve: | beige |
| Farvebetegnelse: | shadowgrey metallic / desert matt |
| Vægt: | 27,80 kg |
| EAN | 4251971168220 |
Geometridata
S
M
L
XL
XXL
| A - Sadelrør: | 400 mm |
| B - OVERRØR: | 585 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 65° |
| D - SADELRØRSVINKEL: | 76° |
| E - Kettenstrebe: | 465 mm |
| F - Hovedrør: | 120 mm |
| G - Nå!: | 422 mm |
| H - Stak: | 633 mm |
| I - Hjulafstand: | 1.213 mm |
| A - Sadelrør: | 430 mm |
| B - OVERRØR: | 605 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 65° |
| D - SADELRØRSVINKEL: | 76° |
| E - Kettenstrebe: | 465 mm |
| F - Hovedrør: | 120 mm |
| G - Nå!: | 442 mm |
| H - Stak: | 633 mm |
| I - Hjulafstand: | 1.233 mm |
| A - Sadelrør: | 460 mm |
| B - OVERRØR: | 625 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 65° |
| D - SADELRØRSVINKEL: | 76° |
| E - Kettenstrebe: | 465 mm |
| F - Hovedrør: | 130 mm |
| G - Nå!: | 459 mm |
| H - Stak: | 642 mm |
| I - Hjulafstand: | 1.255 mm |
| A - Sadelrør: | 490 mm |
| B - OVERRØR: | 645 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 65° |
| D - SADELRØRSVINKEL: | 76° |
| E - Kettenstrebe: | 465 mm |
| F - Hovedrør: | 140 mm |
| G - Nå!: | 476 mm |
| H - Stak: | 651 mm |
| I - Hjulafstand: | 1.276 mm |
| A - Sadelrør: | 520 mm |
| B - OVERRØR: | 665 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 65° |
| D - SADELRØRSVINKEL: | 76° |
| E - Kettenstrebe: | 465 mm |
| F - Hovedrør: | 150 mm |
| G - Nå!: | 493 mm |
| H - Stak: | 660 mm |
| I - Hjulafstand: | 1.297 mm |
| S | M | L | XL | XXL | |
|---|---|---|---|---|---|
| A - Sadelrør: | 400 mm | 430 mm | 460 mm | 490 mm | 520 mm |
| B - OVERRØR: | 585 mm | 605 mm | 625 mm | 645 mm | 665 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 65° | 65° | 65° | 65° | 65° |
| D - SADELRØRSVINKEL: | 76° | 76° | 76° | 76° | 76° |
| E - Kettenstrebe: | 465 mm | 465 mm | 465 mm | 465 mm | 465 mm |
| F - Hovedrør: | 120 mm | 120 mm | 130 mm | 140 mm | 150 mm |
| G - Nå!: | 422 mm | 442 mm | 459 mm | 476 mm | 493 mm |
| H - Stak: | 633 mm | 633 mm | 642 mm | 651 mm | 660 mm |
| I - Hjulafstand: | 1.213 mm | 1.233 mm | 1.255 mm | 1.276 mm | 1.297 mm |
- BDA_Ebike_2024_2025.pdf
- KE_Conway_2025_DE.pdf
- KE_Conway_2025_DK.pdf
- KE_Conway_2025_EN.pdf
- KE_Conway_2025_ES.pdf
- KE_Conway_2025_FR.pdf
- KE_Conway_2025_IT.pdf
- KE_Conway_2025_NL.pdf
- Z11_Xyron_Alu_Grease_2025.pdf
- Z11_Xyron_Alu_Kunststoff_Gummi_2025.pdf
- Z11_Xyron_Alu_Metall_2025.pdf
- Z11_Xyron_Alu_Torque_2025.pdf