Der Artikel wurde erfolgreich hinzugefügt.
E-BIKES ➜ Materiale: Carbon ✓ Farve: guld ✓ Vægt: 24,20 kg ✓ Hjulstørrelse: 29" ✓ Bremsesystem: hydraulisk skivebremse ✓ Gearing: 12-speed ✓
Produktinformation
"Xyron LT 9.0 Fuld affjedring "
Conway "Xyron LT 9.0" er en fuldaffjedret e-mountainbike, der scorer med ideel geometri, fremragende udstyr og et højtydende drivsystem. Den er udstyret med den kraftfulde 5. generations Bosch "Performance CX" centermotor og en batterikapacitet på hele 800 Wh. Det 29" store hjulsæt sikrer fremragende vælteegenskaber, håndtering og stabilitet, mens det 12-trins "Deore XT"-skiftersystem fra Shimano garanterer præcise og jævne skift.
Kombinationen af "Rhythm 38 Float"-gaflen og "Float X Performance"-støddæmperen fra FOX giver førsteklasses affjedring, der tilpasser sig perfekt til de skiftende krav i terrænet. Med en forgaffelvandring på 170 mm og en rammevandring på 160 mm samt en baghjulsophængskinematik, der giver masser af støtte i det midterste vandringsområde, giver cyklen fremragende køreegenskaber på både tekniske nedkørsler og stejle stigninger. Geometrien i kombination med affjedringen af høj kvalitet sikrer optimal trækkraft og kontrol, så kørerne kan have fuld tillid til deres cykel selv i det mest krævende terræn.
Suppleret med de præcise hydrauliske Bremseklodser er "Xyron LT 9.0" ikke kun kraftfuld, men giver også den sikkerhed, du har brug for til spændende mountainbike-eventyr.
Kombinationen af "Rhythm 38 Float"-gaflen og "Float X Performance"-støddæmperen fra FOX giver førsteklasses affjedring, der tilpasser sig perfekt til de skiftende krav i terrænet. Med en forgaffelvandring på 170 mm og en rammevandring på 160 mm samt en baghjulsophængskinematik, der giver masser af støtte i det midterste vandringsområde, giver cyklen fremragende køreegenskaber på både tekniske nedkørsler og stejle stigninger. Geometrien i kombination med affjedringen af høj kvalitet sikrer optimal trækkraft og kontrol, så kørerne kan have fuld tillid til deres cykel selv i det mest krævende terræn.
Suppleret med de præcise hydrauliske Bremseklodser er "Xyron LT 9.0" ikke kun kraftfuld, men giver også den sikkerhed, du har brug for til spændende mountainbike-eventyr.
Specifikationer
| Ramme: | Intube Bosch, Gen. 4, BES3, Carbon, Fullsuspension, 39 cm |
| Dropøje: | SRAM "UDH", til stikaksel, 1 mm gevindstigning |
| Forgaffel: | FOX "38 Float Rhythm", 170 mm fjedervandring, Float Evol, Grip, stikaksel |
| Styrfitting: | ACROS ZS56/28.6 / ZS56/40, 120° bloklås |
| Affjedring: | FOX "Float X", 185 mm x 52,5 mm |
| Pedalarme: | e*thirteen "Helix Core E*Spec", 160 mm |
| Tandhjul: | e*thirteen "Helix Core e*spec", 34 tænder |
| Krankleje: | BOSCH |
| Bremser: | TEKTRO "SLATE EVO HD-M807" |
| Bremse V.R.: | TRP "SLATE EVO HD-M807", montering på plakat |
| Bremse H.R.: | TRP "SLATE EVO HD-M807" |
| Bremsegreb: | TEKTRO "SLATE EVO HD-M807" |
| Bremseskive For: | TRP "RS01E", Ø 220 mm, 6-huller, 2,3 mm tyk |
| Bremseskive Bag: | TRP "RS01E", Ø 203 mm, 6-huller, 2,3 mm tykkelse |
| Skifter: | SHIMANO "Deore XT SL-M8100" |
| Bagskifter: | SHIMANO "Deore XT RD-M8100" |
| Kassette: | SHIMANO "Deore CS-M6100", 10-51 tænder |
| Kæde: | SHIMANO "Deore CN-M6100" |
| Motor: | BOSCH "Performance Line CX", BDU38, maks. 100 Nm |
| Batteri: | BOSCH "PowerTube 800", 800 Wh |
| Oplader: | BOSCH 4 A |
| Controller: | BOSCH "Mini-fjernbetjening" |
| Display: | BOSCH "Kiox 400" |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Fælge: | NEWMEN "Performance 30 Base", 28 Loch, geöst, Tubeless Ready |
| Eger: | NEWMEN "Performance 30" |
| Fornav: | NEWMEN "Basic", 15 x 110 mm Boost, stikaksel, 6-hul |
| Bagnav: | NEWMEN "Basic", 12 x 148 mm Boost, stikaksel, 6-hul |
| Dæk for: | Schwalbe "Magic Mary Radial", 63-622 |
| Dæk bag: | Schwalbe "Albert", 63-622 |
| Styr: | LEVELNINE "Race e35.0", 780 mm, Ø 35,0 mm, Backsweep 9°, Upsweep 5°, Rise 35 mm |
| Frempind: | LEVELNINE "Race e35", 40 mm lang, vinkel 6°. |
| Greb: | SQlab "70X" |
| Sadel: | FIZIK "Terra Aidon X5" |
| Sadelpind: | LIMOTEC "A1L", Ø 31,6 mm, 402 mm lang, 125 mm justeringsområde, 0 mm forskydning |
| Batterilås: | ABUS "XPlus" |
Tekniske data
| Kategori: | Fuld affjedring |
| Elcykel: | ja |
| Drivsystem: | BOSCH Performance Line CX |
| Drev version: | Centermotor |
| Batteri kapacitet: | 800 Wh |
| Støtte: | op til 25 km/t |
| Køn: | Mænd |
| Rammeform: | Fuld affjedring |
| Ramme størrelse: | S |
| Ramme højde: | 39 cm |
| Hjulstørrelse: | 29" |
| Gearskiftet ype: | Derailleur |
| Gearing: | 12-speed |
| Gear: | 1x 12-fach |
| Gearskifte mærke: | Shimano |
| Gearskifte model: | Deore XT |
| Bremsesystem: | hydraulisk skivebremse |
| Forgaffelfjeder: | 170 mm |
| Rammefjederens vandring: | 160 mm |
| Egenskaber: | Affjedringsgaffel, spjæld, Elektronisk skubbehjælpning |
| Kategorie E-Rad: | 4 |
| Zulässiges Systemgewicht: | 140 kg |
| Farve: | guld |
| Farvebetegnelse: | desert matt / bronze matt |
| Vægt: | 24,20 kg |
| EAN | 4251971155411 |
Geometridata
S
M
L
XL
| A - Sadelrør: | 390 mm |
| B - OVERRØR: | 573 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 64° |
| D - Frempind længde: | 40 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 77° |
| F - Kettenstrebe: | 453 mm |
| G - Hovedrør: | 105 mm |
| H - Nå!: | 435 mm |
| I - Stak: | 622 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.236 mm |
| A - Sadelrør: | 420 mm |
| B - OVERRØR: | 595 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 64° |
| D - Frempind længde: | 40 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 77° |
| F - Kettenstrebe: | 453 mm |
| G - Hovedrør: | 115 mm |
| H - Nå!: | 455 mm |
| I - Stak: | 630 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.256 mm |
| A - Sadelrør: | 440 mm |
| B - OVERRØR: | 618 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 64° |
| D - Frempind længde: | 50 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 77° |
| F - Kettenstrebe: | 453 mm |
| G - Hovedrør: | 130 mm |
| H - Nå!: | 475 mm |
| I - Stak: | 644 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.276 mm |
| A - Sadelrør: | 460 mm |
| B - OVERRØR: | 641 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 64° |
| D - Frempind længde: | 50 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 77° |
| F - Kettenstrebe: | 453 mm |
| G - Hovedrør: | 145 mm |
| H - Nå!: | 495 mm |
| I - Stak: | 658 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.296 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Sadelrør: | 390 mm | 420 mm | 440 mm | 460 mm |
| B - OVERRØR: | 573 mm | 595 mm | 618 mm | 641 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 64° | 64° | 64° | 64° |
| D - Frempind længde: | 40 mm | 40 mm | 50 mm | 50 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 77° | 77° | 77° | 77° |
| F - Kettenstrebe: | 453 mm | 453 mm | 453 mm | 453 mm |
| G - Hovedrør: | 105 mm | 115 mm | 130 mm | 145 mm |
| H - Nå!: | 435 mm | 455 mm | 475 mm | 495 mm |
| I - Stak: | 622 mm | 630 mm | 644 mm | 658 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.236 mm | 1.256 mm | 1.276 mm | 1.296 mm |