Der Artikel wurde erfolgreich hinzugefügt.
E-BIKES ➜ Material: Carbon ✓ Gewicht: 24,20 kg ✓ Laufradgröße: 29" ✓ Gänge: 12-Gang ✓ Antriebsvariante: Mittelmotor ✓ ➤ Jetzt entdecken
Produktinformation
"Xyron ST 8.0 Fuld affjedring "
"Xyron ST 8.0" er den ultimative maskine for alle sporjunkier og eventyrlystne. Med den kraftfulde Bosch "Performance CX" centermotor og en batterikapacitet på hele 800 Wh er du rustet til enhver udfordring. Støtten op til 25 km/t giver dig det nødvendige boost, uanset om det er op eller ned ad bakke. De 29" store hjul klarer selv de mest krævende stier med lethed og sikrer en jævn kørsel.
Shimano "Deore" 12-trins gearsystemet giver lynhurtige og bløde gearskift, så du altid kan finde det perfekte gearforhold. Det betyder mere kontrol og hastighed, uanset om du kæmper op ad bakke eller kører med fuld gas ned ad bakke. Og hvis det går galt, sørger de hydrauliske bremseklodser for, at du altid kommer sikkert i mål.
Med 150 mm vandring på forgaflen og 150 mm vandring på stellet er "Xyron ST 8.0" perfekt udstyret til alle bjergstier. Den elektroniske skubbehjælp er den perfekte ledsager, når du har brug for et pusterum. Med en tilladt totalvægt på 140 kg er du klar til ethvert eventyr. Hop på, og oplev stierne som aldrig før!
Shimano "Deore" 12-trins gearsystemet giver lynhurtige og bløde gearskift, så du altid kan finde det perfekte gearforhold. Det betyder mere kontrol og hastighed, uanset om du kæmper op ad bakke eller kører med fuld gas ned ad bakke. Og hvis det går galt, sørger de hydrauliske bremseklodser for, at du altid kommer sikkert i mål.
Med 150 mm vandring på forgaflen og 150 mm vandring på stellet er "Xyron ST 8.0" perfekt udstyret til alle bjergstier. Den elektroniske skubbehjælp er den perfekte ledsager, når du har brug for et pusterum. Med en tilladt totalvægt på 140 kg er du klar til ethvert eventyr. Hop på, og oplev stierne som aldrig før!
Specifikationer
| Ramme: | Intube Bosch, Gen. 4, BES3, Carbon, Fullsuspension, 39 cm |
| Dropøje: | SRAM "UDH", til stikaksel, 1 mm gevindstigning |
| Forgaffel: | FOX "36 Float Rhythm", 150 mm fjedervandring, Float Evol, Grip, stikaksel |
| Styrfitting: | ACROS ZS56/28.6/OD62 / ZS56/40, 150° bloklås |
| Affjedring: | FOX "Float Rhythm", 185 mm x 52,5 mm |
| Pedalarme: | e*thirteen "Helix Core E*Spec", 165 mm |
| Tandhjul: | e*thirteen "Helix Core e*spec", 34 tænder |
| Krankleje: | BOSCH |
| Bremser: | TEKTRO "SLATE EVO HD-M807" |
| Bremse V.R.: | TRP "SLATE EVO HD-M807", montering på plakat |
| Bremse H.R.: | TRP "SLATE EVO HD-M807" |
| Bremsegreb: | TEKTRO "SLATE EVO HD-M807" |
| Bremseskive For: | TRP "RS01E", Ø 203 mm, 6-huller, 2,3 mm tykkelse |
| Bremseskive Bag: | TRP "RS01E", Ø 203 mm, 6-huller, 2,3 mm tykkelse |
| Skifter: | SHIMANO "Deore SL-M6100" |
| Bagskifter: | SHIMANO "Deore RD-M6100", lang cage |
| Kassette: | SHIMANO "Deore CS-M6100", 10-51 tænder |
| Kæde: | SHIMANO "Deore CN-M6100" |
| Motor: | BOSCH "Performance Line CX", BDU38, maks. 100 Nm |
| Batteri: | BOSCH "PowerTube 800", 800 Wh |
| Oplader: | BOSCH 4 A |
| Controller: | BOSCH "BRC3300", mini-fjernbetjening |
| System Interface: | BOSCH "BRC3100" |
| Display: | BOSCH "Kiox 300", 4-trins, fjernbetjening, skubbehjælpemiddel |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Fælge: | NEWMEN "Performance 30 Base", 28 Loch, geöst, Tubeless Ready |
| Eger: | NEWMEN "Performance 30" |
| Fornav: | NEWMEN "Basic", 15 x 110 mm Boost, stikaksel, 6-hul |
| Bagnav: | NEWMEN "Basic", 12 x 148 mm Boost, stikaksel, 6-hul |
| Dæk for: | Schwalbe "Magic Mary", 62-622 |
| Dæk bag: | Schwalbe "Big Betty", 62-622 |
| Styr: | LEVELNINE "Team Riser", 780 mm, Ø 31,8 mm, Backsweep 9°, Upsweep 5°, Rise 19 mm |
| Frempind: | LEVELNINE "Team A-Head", 1 1/8", 31,8 mm styrklemme, 40 mm lang, sort |
| Greb: | SQlab "70X" |
| Sadel: | FIZIK "Terra Aidon X5" |
| Sadelpind: | LIMOTEC "D1", Ø 31,6 mm, 395 mm lang, 125 mm justeringsområde, 0 mm forskydning |
| Batterilås: | ABUS "XPlus" |
Tekniske data
| Kategori: | Fuld affjedring |
| Elcykel: | ja |
| Drivsystem: | BOSCH Performance Line CX |
| Drev version: | Centermotor |
| Batteri kapacitet: | 800 Wh |
| Støtte: | op til 25 km/t |
| Køn: | Mænd |
| Rammeform: | Fuld affjedring |
| Ramme størrelse: | S |
| Ramme højde: | 39 cm |
| Hjulstørrelse: | 29" |
| Gearskiftet ype: | Derailleur |
| Gearing: | 12-speed |
| Gear: | 1x 12-fach |
| Gearskifte mærke: | Shimano |
| Gearskifte model: | Deore |
| Bremsesystem: | hydraulisk skivebremse |
| Forgaffelfjeder: | 150 mm |
| Rammefjederens vandring: | 150 mm |
| Egenskaber: | Affjedringsgaffel, spjæld, Elektronisk skubbehjælpning |
| Kategorie E-Rad: | 3 |
| Zulässiges Systemgewicht: | 140 kg |
| Farve: | grå |
| Farvebetegnelse: | carbon raw / graphit grey matt |
| Vægt: | 24,20 kg |
| EAN | 4251971155336 |
Geometridata
S
M
L
XL
| A - Sadelrør: | 390 mm |
| B - OVERRØR: | 570 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 65° |
| D - Frempind længde: | 40 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 78° |
| F - Kettenstrebe: | 452 mm |
| G - Hovedrør: | 105 mm |
| H - Nå!: | 445 mm |
| I - Stak: | 614 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.229 mm |
| A - Sadelrør: | 420 mm |
| B - OVERRØR: | 592 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 65° |
| D - Frempind længde: | 40 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 78° |
| F - Kettenstrebe: | 452 mm |
| G - Hovedrør: | 115 mm |
| H - Nå!: | 465 mm |
| I - Stak: | 623 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.249 mm |
| A - Sadelrør: | 440 mm |
| B - OVERRØR: | 615 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 65° |
| D - Frempind længde: | 50 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 78° |
| F - Kettenstrebe: | 452 mm |
| G - Hovedrør: | 130 mm |
| H - Nå!: | 485 mm |
| I - Stak: | 637 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.269 mm |
| A - Sadelrør: | 460 mm |
| B - OVERRØR: | 638 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 65° |
| D - Frempind længde: | 50 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 78° |
| F - Kettenstrebe: | 452 mm |
| G - Hovedrør: | 145 mm |
| H - Nå!: | 505 mm |
| I - Stak: | 651 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.289 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Sadelrør: | 390 mm | 420 mm | 440 mm | 460 mm |
| B - OVERRØR: | 570 mm | 592 mm | 615 mm | 638 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 65° | 65° | 65° | 65° |
| D - Frempind længde: | 40 mm | 40 mm | 50 mm | 50 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 78° | 78° | 78° | 78° |
| F - Kettenstrebe: | 452 mm | 452 mm | 452 mm | 452 mm |
| G - Hovedrør: | 105 mm | 115 mm | 130 mm | 145 mm |
| H - Nå!: | 445 mm | 465 mm | 485 mm | 505 mm |
| I - Stak: | 614 mm | 623 mm | 637 mm | 651 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.229 mm | 1.249 mm | 1.269 mm | 1.289 mm |