Der Artikel wurde erfolgreich hinzugefügt.
E-BIKES ➜ Material: Aluminium ✓ Gewicht: 28,60 kg ✓ Laufradgröße: 27" ✓ Gänge: 12-Gang ✓ Antriebsvariante: Mittelmotor ✓ ➤ Jetzt entdecken
Produktinformation
"Cairon SUV FS 4.0 Bølge "
"Cairon SUV FS 4.0" er en E-SUV med en aluminiumsramme af høj kvalitet og en Bosch mellemmotor. Den har en batterikapacitet på 625 Wh og understøtter hastigheder på op til 25 km/t.
Hjulstørrelsen er 27,5", og cyklen er udstyret med et kædedrev. Det 12-trins "Deore"-gearsystem kommer fra Shimano og kombinerer pålidelighed og holdbarhed med høj skiftepræcision. Bremsesystemet består af hydrauliske bremseklodser, der sikrer en pålidelig bremseevne.
Affjedringen har en gaffelvandring på 120 mm og en rammevandring på 100 mm, hvilket giver en behagelig kørsel på mange forskellige overflader. Udstyret omfatter skærme og er designet til en tilladt totalvægt på 140 kg. Takket være den smart leddelte bagtriangel skifter hjulet og bagagebæreren direkte opad, så lasten ikke skubbes mod sadlen og føreren.
Hjulstørrelsen er 27,5", og cyklen er udstyret med et kædedrev. Det 12-trins "Deore"-gearsystem kommer fra Shimano og kombinerer pålidelighed og holdbarhed med høj skiftepræcision. Bremsesystemet består af hydrauliske bremseklodser, der sikrer en pålidelig bremseevne.
Affjedringen har en gaffelvandring på 120 mm og en rammevandring på 100 mm, hvilket giver en behagelig kørsel på mange forskellige overflader. Udstyret omfatter skærme og er designet til en tilladt totalvægt på 140 kg. Takket være den smart leddelte bagtriangel skifter hjulet og bagagebæreren direkte opad, så lasten ikke skubbes mod sadlen og føreren.
Specifikationer
| Ramme: | Intube Bosch, Gen. 4, BES3, aluminium, Wave Fullsuspension, 42 cm |
| Dropøje: | CONWAY til WME Carbon, Xyron, RLC FS, Cairon SUV FS, fra 2020-modellen og fremefter |
| Forgaffel: | FOX "Float AWL", 120 mm fjedervandring, Float Evol, skinne, stikaksel |
| Styrfitting: | ACROS ZS56/28.6/OD62 / ZS56/40, 150° bloklås |
| Affjedring: | FOX "Float DPS", 165 mm x 38 mm |
| Pedalarme: | MIRANDA "Classic", 165 mm, til Bosch Gen. 4, ISIS, Q:12, sort |
| Tandhjul: | MIRANDA, 36 tænder |
| Krankleje: | BOSCH |
| Bremser: | TEKTRO "HD-M530", 4/2-Kolben |
| Bremse V.R.: | TEKTRO skivebremse "HD-M530", monteret på plakat |
| Bremse H.R.: | TEKTRO-skivebremse "HD-M530", hydraulisk, 2 stempler, til 2,3 mm-skiver |
| Bremsegreb: | TEKTRO "HD-M530" |
| Bremseskive For: | TEKTRO "TR203-17", Ø 203 mm, 6-huller, 2,3 mm tyk |
| Bremseskive Bag: | TEKTRO "TR180-45", Ø 180 mm, centerlås, 2,3 mm tykkelse |
| Skifter: | SHIMANO "Deore SL-M6100" |
| Bagskifter: | SHIMANO "Deore RD-M6100", lang cage |
| Kassette: | SHIMANO "Deore CS-M6100", 10-51 tænder |
| Kæde: | SHIMANO "Deore CN-M6100" |
| Motor: | BOSCH "Performance Line CX", maks. 85 Nm |
| Batteri: | BOSCH "PowerTube 625", 625 Wh |
| Oplader: | BOSCH 2 A |
| Controller: | BOSCH "BRC3600", LED-fjernbetjening |
| Display: | BOSCH "Intuvia 100", 4-trins, fjernbetjening, push assist |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Fælge: | RODI "Tryp 30", 32 Loch, geöst, Tubeless Ready |
| Eger: | MACH 1 "PRO" |
| Fornav: | SHIMANO "HB-TC500-15-B", 15 x 110 mm Boost, stikaksel, centerlås |
| Bagnav: | SHIMANO "FH-TC500", 12 x 142 mm, centerlås, stikaksel |
| Dæk for: | Schwalbe "Smart Sam", 60-584, Reflex |
| Dæk bag: | Schwalbe "Smart Sam", 60-584, Reflex |
| Styr: | LEVELNINE "Low Riser", 720 mm, Ø 31,8 mm, backsweep 9°, upsweep 5°. |
| Frempind: | LEVELNINE "Adjustable", 1 1/8", 31,8 mm styrklemme, 65 mm lang, sort |
| Greb: | CONTEC "MERGE Mountain Comfort", 140 mm, G-Link, sort/grå |
| Sadel: | Selle Royal "Vivo", atletisk |
| Sadelpind: | LIMOTEC "D1", Ø 31,6 mm, 265 mm lang, 75 mm justeringsområde, 0 mm forskydning |
| Skærme: | Curana "Apollo 75" |
| Bagagebære: | atranvelo "Maxi" |
| Lys for: | HERRMANS "Nordic MR9", 60 lux |
| Lys bag: | AXA "Juno E-Bike", bremselys |
| Batterilås: | AXA "Ny lås" |
| Støtteben: | URSUS "R90 - Mooi Plus" |
| Pedaler: | VP-KOMPONENTER "VPE-527" |
Tekniske data
| Kategori: | SUV |
| Elcykel: | ja |
| Drivsystem: | BOSCH Performance Line CX |
| Drev version: | Centermotor |
| Batteri kapacitet: | 625 Wh |
| Støtte: | op til 25 km/t |
| Køn: | Damer |
| Rammeform: | Bølge |
| Ramme størrelse: | S |
| Ramme højde: | 42 cm |
| Hjulstørrelse: | 27" |
| Gearskiftet ype: | Derailleur |
| Gearing: | 12-speed |
| Gear: | 1x 12-fach |
| Gearskifte mærke: | Shimano |
| Gearskifte model: | Deore |
| Bremsesystem: | hydraulisk skivebremse |
| Forgaffelfjeder: | 120 mm |
| Rammefjederens vandring: | 100 mm |
| Egenskaber: | Affjedringsgaffel, spjæld, Elektronisk skubbehjælpning, Stænkskærme |
| Kategorie E-Rad: | 3 |
| Zulässiges Systemgewicht: | 140 kg |
| Materiale: | Aluminium |
| Farve: | blå |
| Farvebetegnelse: | lightblue |
| Vægt: | 28,60 kg |
| EAN | 4251971154698 |
Geometridata
M
| A - KRONRØRSVINKEL: | 68° |
| B - SADELRØRSVINKEL: | 73° |
| M | |
|---|---|
| A - KRONRØRSVINKEL: | 68° |
| B - SADELRØRSVINKEL: | 73° |
- BDA_Ebike_2024_2025.pdf
- KE_Conway_2025_DE.pdf
- KE_Conway_2025_DK.pdf
- KE_Conway_2025_EN.pdf
- KE_Conway_2025_ES.pdf
- KE_Conway_2025_FR.pdf
- KE_Conway_2025_IT.pdf
- KE_Conway_2025_NL.pdf
- Z14_Cairon_SUV_FS_Gen4_BES3_Kunststoff_Gummi_2025.pdf
- Z14_Cairon_SUV_FS_Gen4_BES3_Torque_2025.pdf
- Z14_Cairon_SUV_FS_Gen4_BES3_Grease_2025.pdf
- Z14_Cairon_SUV_FS_Gen4_BES3_Metall_2025.pdf