Der Artikel wurde erfolgreich hinzugefügt.
E-BIKES ➜ Material: Aluminium ✓ Gewicht: 24,60 kg ✓ Gänge: 9-Gang ✓ Antriebsvariante: Mittelmotor ✓ Unterstützung: bis 25 km/h ✓ ➤ Jetzt entdecken
Produktinformation
"Cairon S 2.0 625 SE Hardtail, Diamant "
Er du på udkig efter en elcykel, der er en pålidelig følgesvend både i hverdagen og på udflugter i naturen? "Cairon S 2.0 625 SE" giver dig en elcykels alsidighed og bringer dig ubesværet frem til din destination. Med sine smidige 27,5" eller letløbende 29" hjul, livlige geometri og en behagelig kørefornemmelse sikrer den masser af køreglæde i ethvert terræn!
"Cairon S 2.0 625 SE" drives af en Bosch mellemmotor og understøtter op til 25 km/t, mens det kraftige batteri på 625 Wh giver dig rækkevidde nok til længere ture. 1x 9-skifteren fra Shimano sikrer enkle og præcise gearskift, så du kan koncentrere dig fuldt ud om vejen eller sporet.
De hydrauliske Bremseklodser garanterer pålidelig bremsekraft, uanset forholdene. Med en forgaffelvandring på 120 mm giver cyklen ekstra komfort på ujævne stier, mens den elektroniske skubbehjælp hjælper dig med at flytte cyklen ubesværet, når du har brug for det.
Sidst, men ikke mindst, gør den tilladte totalvægt på 130 kg "Cairon S 2.0 625 SE" robust og modstandsdygtig, hvilket gør den ideel til hverdagsbrug og spontane udflugter.
"Cairon S 2.0 625 SE" drives af en Bosch mellemmotor og understøtter op til 25 km/t, mens det kraftige batteri på 625 Wh giver dig rækkevidde nok til længere ture. 1x 9-skifteren fra Shimano sikrer enkle og præcise gearskift, så du kan koncentrere dig fuldt ud om vejen eller sporet.
De hydrauliske Bremseklodser garanterer pålidelig bremsekraft, uanset forholdene. Med en forgaffelvandring på 120 mm giver cyklen ekstra komfort på ujævne stier, mens den elektroniske skubbehjælp hjælper dig med at flytte cyklen ubesværet, når du har brug for det.
Sidst, men ikke mindst, gør den tilladte totalvægt på 130 kg "Cairon S 2.0 625 SE" robust og modstandsdygtig, hvilket gør den ideel til hverdagsbrug og spontane udflugter.
Specifikationer
| Ramme: | Intube Bosch, Gen. 4, BES3, aluminium, diamant, 41 cm |
| Dropøje: | CONWAY "V1" til Cairon hurtigspænder |
| Forgaffel: | RST "Blaze ML", 120 mm fjedervandring, hurtigspænder |
| Styrfitting: | GLORY WHEEL "SIT3 Strummer", ZS56/28.6 / ZS56/40 |
| Pedalarme: | MIRANDA "Classic", 165 mm, til Bosch Gen. 4, ISIS, Q:12, sort |
| Tandhjul: | MIRANDA, 36 tænder |
| Krankleje: | BOSCH |
| Bremser: | TEKTRO "HD-M280" |
| Bremse V.R.: | TEKTRO "HD-M280", montering på plakat |
| Bremse H.R.: | TEKTRO-skivebremse "HD-M280", hydraulisk, 2 stempler, til 1,8 mm-skiver |
| Bremsegreb: | TEKTRO "HD-M280" |
| Bremseskive For: | TEKTRO "TR180-35", Ø 180 mm, centerlås |
| Bremseskive Bag: | TEKTRO "TR180-35", Ø 180 mm, centerlås |
| Skifter: | SHIMANO "Køer SL-U4000" |
| Bagskifter: | SHIMANO "Køer RD-U4000" |
| Kassette: | SHIMANO "Cues CS-LG300", LINKGLIDE, 11-46 tænder |
| Kæde: | SHIMANO "CN-LG500" |
| Motor: | BOSCH "Performance Line CX", maks. 85 Nm |
| Batteri: | BOSCH "PowerTube 625", 625 Wh |
| Oplader: | BOSCH 4 A |
| Controller: | BOSCH "BRC3300", mini-fjernbetjening |
| System Interface: | BOSCH "BRC3100" |
| Display: | BOSCH "Kiox 300", 4-trins, fjernbetjening, skubbehjælpemiddel |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Fælge: | RODI "Blackrock 25", 32 Loch, geöst, Tubeless Ready |
| Eger: | MACH 1 |
| Fornav: | SHIMANO "Tourney TX HB-TX505", centerlås, hurtigspænder |
| Bagnav: | SHIMANO "Tourney TX FH-TX505", centerlås, hurtigspænder |
| Dæk for: | Schwalbe "Tough Tom", 60-584 |
| Dæk bag: | Schwalbe "Tough Tom", 60-584 |
| Styr: | CONWAY "HB-RB11L", 720 mm, Ø 31,8 mm, Backsweep 9°, Rise 15 mm |
| Frempind: | CONWAY, 1 1/8", 31,8 mm styrklemme, 75 mm lang, vinkel 7°, sort |
| Greb: | CONWAY "Sport", 130 mm, sort |
| Sadel: | Selle Royal "Vivo", atletisk |
| Sadelpind: | CONWAY, Ø 31,6 mm, 350 mm lang, 15 mm offset |
| Skærme: | CONTEC "DLUX 50 E+", 50 lux |
| Bagagebære: | atranvelo "Commute Pro" |
| Lys for: | CONTEC "DLUX 50 E+", 50 lux |
| Lys bag: | CONTEC "TL-335 E" |
| Batterilås: | AXA "Ny lås" |
| Støtteben: | URSUS "R81 - Wave Rear" |
| Pedaler: | VP-KOMPONENTER "VPE-506" |
Tekniske data
| Kategori: | Hardtail |
| Elcykel: | ja |
| Drivsystem: | BOSCH Performance Line CX |
| Drev version: | Centermotor |
| Batteri kapacitet: | 625 Wh |
| Støtte: | op til 25 km/t |
| Køn: | Mænd |
| Rammeform: | Diamant |
| Ramme størrelse: | S |
| Ramme højde: | 41 cm |
| Hjulstørrelse: | 27" |
| Gearskiftet ype: | Derailleur |
| Gearing: | 9-speed |
| Gear: | 1x 9-fach |
| Gearskifte mærke: | Shimano |
| Gearskifte model: | Cues |
| Bremsesystem: | hydraulisk skivebremse |
| Forgaffelfjeder: | 120 mm |
| Egenskaber: | Affjedringsgaffel, Elektronisk skubbehjælpning |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Materiale: | Aluminium |
| Farve: | blå |
| Farvebetegnelse: | black metallic / turquoise metallic |
| Vægt: | 24,60 kg |
| EAN | 4251971168824 |
Geometridata
S
M
L
XL
XXL
| A - Sadelrør: | 410 mm |
| B - OVERRØR: | 575 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 67° |
| D - Frempind længde: | 75 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm |
| G - Hovedrør: | 130 mm |
| H - Nå!: | 401 mm |
| I - Stak: | 619 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.135 mm |
| A - Sadelrør: | 450 mm |
| B - OVERRØR: | 600 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 67° |
| D - Frempind længde: | 75 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 455 mm |
| G - Hovedrør: | 120 mm |
| H - Nå!: | 426 mm |
| I - Stak: | 649 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.174 mm |
| A - Sadelrør: | 490 mm |
| B - OVERRØR: | 620 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 67° |
| D - Frempind længde: | 90 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 455 mm |
| G - Hovedrør: | 130 mm |
| H - Nå!: | 445 mm |
| I - Stak: | 658 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.197 mm |
| A - Sadelrør: | 530 mm |
| B - OVERRØR: | 640 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 67° |
| D - Frempind længde: | 90 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 455 mm |
| G - Hovedrør: | 130 mm |
| H - Nå!: | 468 mm |
| I - Stak: | 658 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.220 mm |
| A - Sadelrør: | 570 mm |
| B - OVERRØR: | 660 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 67° |
| D - Frempind længde: | 100 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 455 mm |
| G - Hovedrør: | 140 mm |
| H - Nå!: | 487 mm |
| I - Stak: | 667 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.243 mm |
| S | M | L | XL | XXL | |
|---|---|---|---|---|---|
| A - Sadelrør: | 410 mm | 450 mm | 490 mm | 530 mm | 570 mm |
| B - OVERRØR: | 575 mm | 600 mm | 620 mm | 640 mm | 660 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 67° | 67° | 67° | 67° | 67° |
| D - Frempind længde: | 75 mm | 75 mm | 90 mm | 90 mm | 100 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 75° | 75° | 75° | 75° | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm | 455 mm | 455 mm | 455 mm | 455 mm |
| G - Hovedrør: | 130 mm | 120 mm | 130 mm | 130 mm | 140 mm |
| H - Nå!: | 401 mm | 426 mm | 445 mm | 468 mm | 487 mm |
| I - Stak: | 619 mm | 649 mm | 658 mm | 658 mm | 667 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.135 mm | 1.174 mm | 1.197 mm | 1.220 mm | 1.243 mm |