Der Artikel wurde erfolgreich hinzugefügt.
E-BIKES ➜ Materiale: Aluminium ✓ Farve: blå ✓ Vægt: 25,10 kg ✓ Hjulstørrelse: 29" ✓ Bremsesystem: hydraulisk skivebremse ✓ Gearing: 12-speed ✓
Produktinformation
"eWME 5.9 MX Fuld affjedring "
Manøvredygtig og adræt med masser af trækkraft
Udviklerne har kombineret det bedste fra begge hjul-verdener i "eWME 5.9 MX". Med 29" hjul foran og 27,5" hjul bagpå brillerer E-Fully med de bedste vælteegenskaber, masser af greb og manøvredygtig håndtering i lige mål. En ny teknisk funktion er "Intube"-batteriet på 720 Wh fra DARFON, som betyder, at ture på all-mountain- og endurostier nu kan vare endnu længere.
Det mindre hjul på bagtrianglen har to fordele: Kædestræberne kan holdes korte på grund af de mindre hjul, hvilket gør cyklen flot og manøvredygtig. Dertil kommer de 65 mm brede Schwalbe "Hans Støddæmper"-dæk med Speedgrip-blanding - her er letløb, greb og Lappegrej perfekt kombineret. Foran giver det 60 mm brede "Magic Mary"-dæk masser af vejgreb i alle hjørner, så cyklen kan levere det kraftige moment på 85 Nm fra den nye SHIMANO "EP8"-midtermotor direkte til sporet.
ROCKSHOX-affjedringen med 170 mm fjedervandring giver masser af komfort og kontrol, og det samme gør CONTEC "Drop-A-Gogo"-drop-sadelpinden. SHIMANO "SLX"-bremseklodserne med fire stempler er komfortable og kraftfulde på samme tid - de fuldender det kraftfulde setup til sjove ture med "eWME 5.9 MX".
Udviklerne har kombineret det bedste fra begge hjul-verdener i "eWME 5.9 MX". Med 29" hjul foran og 27,5" hjul bagpå brillerer E-Fully med de bedste vælteegenskaber, masser af greb og manøvredygtig håndtering i lige mål. En ny teknisk funktion er "Intube"-batteriet på 720 Wh fra DARFON, som betyder, at ture på all-mountain- og endurostier nu kan vare endnu længere.
Det mindre hjul på bagtrianglen har to fordele: Kædestræberne kan holdes korte på grund af de mindre hjul, hvilket gør cyklen flot og manøvredygtig. Dertil kommer de 65 mm brede Schwalbe "Hans Støddæmper"-dæk med Speedgrip-blanding - her er letløb, greb og Lappegrej perfekt kombineret. Foran giver det 60 mm brede "Magic Mary"-dæk masser af vejgreb i alle hjørner, så cyklen kan levere det kraftige moment på 85 Nm fra den nye SHIMANO "EP8"-midtermotor direkte til sporet.
ROCKSHOX-affjedringen med 170 mm fjedervandring giver masser af komfort og kontrol, og det samme gør CONTEC "Drop-A-Gogo"-drop-sadelpinden. SHIMANO "SLX"-bremseklodserne med fire stempler er komfortable og kraftfulde på samme tid - de fuldender det kraftfulde setup til sjove ture med "eWME 5.9 MX".
Specifikationer
| Ramme: | Intube EP8, aluminium, fuld affjedring, 41 cm |
| Dropøje: | SRAM "UDH", til stikaksel, 1 mm gevindstigning |
| Forgaffel: | ROCKSHOX "Lyrik Select", 170 mm fjedervandring, DebonAir+, Charger RC, Maxle Ultimate stikaksel |
| Styrfitting: | ACROS ZS56/28.6 / ZS56/40, 135° bloklås |
| Affjedring: | ROCKSHOX "Super Deluxe Select R", 205 mm x 62,5 mm |
| Pedalarme: | SHIMANO "Deore XT FC-M8150", 165 mm |
| Tandhjul: | SHIMANO "SM-CRE80", 34 tænder |
| Bremse V.R.: | SHIMANO "SLX BL-M7100 / BR-M7120", montering på plakat |
| Bremse H.R.: | SHIMANO "SLX BL-M7100 / BR-M7120" |
| Bremseskive For: | SHIMANO "SM-RT64", Ø 203 mm, centerlås |
| Bremseskive Bag: | SHIMANO "RT-EM600", Ø 203 mm, centerlås |
| Skifter: | SHIMANO "Deore SL-M6100" |
| Bagskifter: | SHIMANO "Deore XT RD-M8100" |
| Kassette: | SHIMANO "Deore CS-M6100", 10-51 tænder |
| Kæde: | SHIMANO "Deore CN-M6100" |
| Motor: | SHIMANO "EP800" |
| Batteri: | DARFON "Intube 720", 720 Wh |
| Oplader: | DARFON 4-5.6 A |
| Controller: | SHIMANO "SW-EM800" |
| Display: | SHIMANO "SC-EM800", 3-trins, fjernbetjening, push assist |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Laufrad V.R.: | DT SWISS "HU 1900 Spline", 15 x 110 mm Boost, stikaksel, centerlås |
| Laufrad H.R.: | DT SWISS "HU 1900 Spline", 12 x 148 mm Boost, stikaksel, centerlås |
| Dæk for: | Schwalbe "Magic Mary", 62-622 |
| Dæk bag: | Schwalbe "Hans Støddæmper", 65-584 |
| Styr: | ergotec "Low Riser", 780 mm, Ø 31,8 mm |
| Frempind: | ergotec "Bass", 45 mm lang, vinkel 0°, niveau 6+ |
| Greb: | SQlab "70X" |
| Sadel: | FIZIK "Terra Aidon X5" |
| Sadelpind: | CONTEC "Drop-A-Gogo", Ø 31,6 mm, 340 mm lang, 100 mm justeringsområde |
| Batterilås: | DARFON |
Tekniske data
| Kategori: | Fuld affjedring |
| Elcykel: | ja |
| Bosch Smart System: | ingen |
| Drivsystem: | SHIMANO STEPS EP8 |
| Drev version: | Centermotor |
| Batteri kapacitet: | 720 Wh |
| Støtte: | op til 25 km/t |
| Køn: | Mænd |
| Rammeform: | Fuld affjedring |
| Ramme størrelse: | S |
| Ramme højde: | 41 cm |
| Hjulstørrelse: | 29" |
| Gearskiftet ype: | Derailleur |
| Gearing: | 12-speed |
| Gear: | 1x 12-fach |
| Gearskifte mærke: | Shimano |
| Gearskifte model: | XT |
| Bremsesystem: | hydraulisk skivebremse |
| Forgaffelfjeder: | 170 mm |
| Rammefjederens vandring: | 160 mm |
| Egenskaber: | Affjedringsgaffel, spjæld, Elektronisk skubbehjælpning |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Materiale: | Aluminium |
| Farve: | blå |
| Farvebetegnelse: | turquoise metallic / darkpetrol metallic |
| Vægt: | 25,10 kg |
| EAN | 4251507981972 |
Geometridata
S
M
L
| A - Sadelrør: | 410 mm |
| B - OVERRØR: | 585 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 65° |
| D - Frempind længde: | 45 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 76° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm |
| G - Hovedrør: | 105 mm |
| H - Nå!: | 432 mm |
| I - Stak: | 628 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.197 mm |
| A - Sadelrør: | 440 mm |
| B - OVERRØR: | 605 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 65° |
| D - Frempind længde: | 45 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 76° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm |
| G - Hovedrør: | 105 mm |
| H - Nå!: | 452 mm |
| I - Stak: | 628 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.217 mm |
| A - Sadelrør: | 470 mm |
| B - OVERRØR: | 625 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 65° |
| D - Frempind længde: | 45 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 76° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm |
| G - Hovedrør: | 115 mm |
| H - Nå!: | 472 mm |
| I - Stak: | 638 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.237 mm |
| S | M | L | |
|---|---|---|---|
| A - Sadelrør: | 410 mm | 440 mm | 470 mm |
| B - OVERRØR: | 585 mm | 605 mm | 625 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 65° | 65° | 65° |
| D - Frempind længde: | 45 mm | 45 mm | 45 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 76° | 76° | 76° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm | 440 mm | 440 mm |
| G - Hovedrør: | 105 mm | 105 mm | 115 mm |
| H - Nå!: | 432 mm | 452 mm | 472 mm |
| I - Stak: | 628 mm | 628 mm | 638 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.197 mm | 1.217 mm | 1.237 mm |
- Z10_eWME_Darfon_02_Kunststoff_Gummi_2022.pdf
- Z10_eWME_Darfon_03_Metall_2022.pdf
- Z10_eWME_Darfon_04_Grease_2022.pdf
- Z10_eWME_Darfon_05_Torque_2022.pdf
- Anleitung_CONWAY_E-RAD_STEPS_DE.pdf
- Anleitung_CONWAY_BioRad_DE.pdf
- BDA_MY24_E_BIKE.pdf
- KE_CONWAY_2024_DE.pdf
- KE_CONWAY_2024_DK.pdf
- KE_CONWAY_2024_EN.pdf
- KE_CONWAY_2024_ES.pdf
- KE_CONWAY_2024_FR.pdf
- KE_CONWAY_2024_IT.pdf
- KE_CONWAY_2024_NL.pdf