Der Artikel wurde erfolgreich hinzugefügt.
E-BIKES ➜ Materiale: Aluminium ✓ Vægt: 25,60 kg ✓ Hjulstørrelse: 29" ✓ Bremsesystem: hydraulisk skivebremse ✓ Gearing: 11-speed ✓ Kategori: Fuld ophængning ✓
Produktinformation
"eWME 3.9 Fuld affjedring "
"We Make Enduro" E-Fully til en startpris
CONWAYs "eWME 3.9" - den selvsikre indgangsmodel i "We Make Enduro" E-Fully-serien - giver fuld køreglæde til en indgangspris. Cyklen er lavet til hurtige og krævende all-mountain-ture og udfordrende spor.
En ny teknisk funktion er det langtrækkende "Intube"-batteri fra DARFON, som med 720 Wh giver tilstrækkelig kapacitet til at holde dig kørende selv på de stejleste stigninger. Du bliver drevet af den gennemprøvede og kraftfulde SHIMANO "EP8"-motor. SHIMANO "Deore" 11-trins bagskifter støtter dig med sit brede udvalg (11-51 tænder) og har derfor det rigtige gear til enhver situation.
E-Fully viser dog sine største styrker på downhill-spor. Takket være de store 29'' hjul og affjedringen, der består af en ROCKSHOX "35 Gold RL" gaffel med 160 mm vandring og FOX "Float DPS" støddæmper, ruller cyklen let over rodpassager og ujævne stier. Takket være det brede styr og den afbalancerede geometri med korte kædestræbere føler E-Fully sig hjemme på teknisk krævende nedkørsler og snævre hårnålesving.
Dækblandingen af høj kvalitet med Schwalbe "Magic Mary" foran og "Hans Støddæmper" bagpå i 60 mm giver masser af greb på forhjulet og lav rullemodstand på baghjulet. Sadelpinden "Drop-A-Gogo" fra CONTEC, som kan betjenes fra cockpittet med et tryk på en knap, giver ekstra kørekomfort.
Hvis reserverne er ved at være opbrugt, eller hvis du vil køre uden hjælp, kan motoren blot skiftes med tænd/sluk-kontakten. For at fylde batteriet op sidst på dagen kan du fjerne det fra rammen i bunden. Du kan oplade din mobiltelefon eller satellitnavigation via ladestikket, der er placeret der - så du snart kan starte din næste tur igen.
CONWAYs "eWME 3.9" - den selvsikre indgangsmodel i "We Make Enduro" E-Fully-serien - giver fuld køreglæde til en indgangspris. Cyklen er lavet til hurtige og krævende all-mountain-ture og udfordrende spor.
En ny teknisk funktion er det langtrækkende "Intube"-batteri fra DARFON, som med 720 Wh giver tilstrækkelig kapacitet til at holde dig kørende selv på de stejleste stigninger. Du bliver drevet af den gennemprøvede og kraftfulde SHIMANO "EP8"-motor. SHIMANO "Deore" 11-trins bagskifter støtter dig med sit brede udvalg (11-51 tænder) og har derfor det rigtige gear til enhver situation.
E-Fully viser dog sine største styrker på downhill-spor. Takket være de store 29'' hjul og affjedringen, der består af en ROCKSHOX "35 Gold RL" gaffel med 160 mm vandring og FOX "Float DPS" støddæmper, ruller cyklen let over rodpassager og ujævne stier. Takket være det brede styr og den afbalancerede geometri med korte kædestræbere føler E-Fully sig hjemme på teknisk krævende nedkørsler og snævre hårnålesving.
Dækblandingen af høj kvalitet med Schwalbe "Magic Mary" foran og "Hans Støddæmper" bagpå i 60 mm giver masser af greb på forhjulet og lav rullemodstand på baghjulet. Sadelpinden "Drop-A-Gogo" fra CONTEC, som kan betjenes fra cockpittet med et tryk på en knap, giver ekstra kørekomfort.
Hvis reserverne er ved at være opbrugt, eller hvis du vil køre uden hjælp, kan motoren blot skiftes med tænd/sluk-kontakten. For at fylde batteriet op sidst på dagen kan du fjerne det fra rammen i bunden. Du kan oplade din mobiltelefon eller satellitnavigation via ladestikket, der er placeret der - så du snart kan starte din næste tur igen.
Specifikationer
| Ramme: | Intube EP8, aluminium, fuld affjedring, 41 cm |
| Dropøje: | SRAM "UDH", til stikaksel, 1 mm gevindstigning |
| Forgaffel: | ROCKSHOX "35 Gold RL", 160 mm fjedervandring, DebonAir, Motion Control, Maxle Lite stikaksel |
| Styrfitting: | ACROS ZS56/28.6 / ZS56/40, 135° bloklås |
| Affjedring: | FOX "Float DPS", 205 mm x 60 mm |
| Pedalarme: | SHIMANO "Deore XT FC-M8150", 165 mm |
| Tandhjul: | SHIMANO "SM-CRE80", 34 tænder |
| Bremse V.R.: | SHIMANO "Deore BL-M4100 / BR-MT420", montering på plakat |
| Bremse H.R.: | SHIMANO skivebremse "Deore BL-M4100 / BR-MT420", hydraulisk, adapter til 203 mm |
| Bremseskive For: | SHIMANO "SM-RT64", Ø 203 mm, centerlås |
| Bremseskive Bag: | SHIMANO "RT-EM600", Ø 203 mm, centerlås |
| Skifter: | SHIMANO "Deore SL-M5100" |
| Bagskifter: | SHIMANO "Deore RD-M5100" |
| Kassette: | SHIMANO "Deore CS-M5100", 11-51 tænder |
| Kæde: | SHIMANO "105 CN-HG601" |
| Motor: | SHIMANO "EP800" |
| Batteri: | DARFON "Intube 720", 720 Wh |
| Oplader: | DARFON 4-5.6 A |
| Controller: | SHIMANO "SW-EM800" |
| Display: | SHIMANO "SC-EM800", 3-trins, fjernbetjening, push assist |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Fælge: | RODI "Ready 35", 35-622, 32 huller, skivebremse, enkelt øje, sort |
| Eger: | Niro, schwarz |
| Fornav: | SHIMANO "Altus HB-MT400-B", 15 x 110 mm Boost, stikaksel, centerlås |
| Bagnav: | SHIMANO "Alivio FH-MT400-B", 12 x 148 mm Boost, centerlås, stikaksel |
| Dæk for: | Schwalbe "Magic Mary", 62-622 |
| Dæk bag: | Schwalbe "Hans Støddæmper", 60-622 |
| Styr: | LEVELNINE "Race Riser", 780 mm, Ø 31,8 mm, Backsweep 9°, Rise 15 mm |
| Frempind: | ergotec "Bass", 45 mm lang, vinkel 0°, niveau 6+ |
| Greb: | SQlab "70X" |
| Sadel: | FIZIK "Terra Aidon X5" |
| Sadelpind: | CONTEC "Drop-A-Gogo", Ø 31,6 mm, 340 mm lang, 100 mm justeringsområde |
| Batterilås: | DARFON |
Tekniske data
| Kategori: | Fuld affjedring |
| Elcykel: | ja |
| Bosch Smart System: | ingen |
| Drivsystem: | SHIMANO STEPS EP8 |
| Drev version: | Centermotor |
| Batteri kapacitet: | 720 Wh |
| Støtte: | op til 25 km/t |
| Køn: | Mænd |
| Rammeform: | Fuld affjedring |
| Ramme størrelse: | S |
| Ramme højde: | 41 cm |
| Hjulstørrelse: | 29" |
| Gearskiftet ype: | Derailleur |
| Gearing: | 11-speed |
| Gear: | 1x 11-fach |
| Gearskifte mærke: | Shimano |
| Gearskifte model: | Deore |
| Bremsesystem: | hydraulisk skivebremse |
| Forgaffelfjeder: | 160 mm |
| Rammefjederens vandring: | 155 mm |
| Egenskaber: | Affjedringsgaffel, spjæld, Elektronisk skubbehjælpning |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Materiale: | Aluminium |
| Farve: | orange |
| Farvebetegnelse: | shadow grey / fresh orange |
| Vægt: | 25,60 kg |
| EAN | 4251507981859 |
Geometridata
S
M
L
XL
| A - Sadelrør: | 410 mm |
| B - OVERRØR: | 585 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 65° |
| D - Frempind længde: | 45 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 76° |
| F - Kettenstrebe: | 456 mm |
| G - Hovedrør: | 105 mm |
| H - Nå!: | 432 mm |
| I - Stak: | 628 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.212 mm |
| A - Sadelrør: | 440 mm |
| B - OVERRØR: | 605 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 65° |
| D - Frempind længde: | 45 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 76° |
| F - Kettenstrebe: | 456 mm |
| G - Hovedrør: | 105 mm |
| H - Nå!: | 452 mm |
| I - Stak: | 628 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.232 mm |
| A - Sadelrør: | 470 mm |
| B - OVERRØR: | 625 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 65° |
| D - Frempind længde: | 45 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 76° |
| F - Kettenstrebe: | 456 mm |
| G - Hovedrør: | 115 mm |
| H - Nå!: | 472 mm |
| I - Stak: | 638 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.252 mm |
| A - Sadelrør: | 500 mm |
| B - OVERRØR: | 645 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 65° |
| D - Frempind længde: | 45 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 76° |
| F - Kettenstrebe: | 456 mm |
| G - Hovedrør: | 125 mm |
| H - Nå!: | 492 mm |
| I - Stak: | 648 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.272 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Sadelrør: | 410 mm | 440 mm | 470 mm | 500 mm |
| B - OVERRØR: | 585 mm | 605 mm | 625 mm | 645 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 65° | 65° | 65° | 65° |
| D - Frempind længde: | 45 mm | 45 mm | 45 mm | 45 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 76° | 76° | 76° | 76° |
| F - Kettenstrebe: | 456 mm | 456 mm | 456 mm | 456 mm |
| G - Hovedrør: | 105 mm | 105 mm | 115 mm | 125 mm |
| H - Nå!: | 432 mm | 452 mm | 472 mm | 492 mm |
| I - Stak: | 628 mm | 628 mm | 638 mm | 648 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.212 mm | 1.232 mm | 1.252 mm | 1.272 mm |
- Z10_eWME_Darfon_02_Kunststoff_Gummi_2022.pdf
- Z10_eWME_Darfon_03_Metall_2022.pdf
- Z10_eWME_Darfon_04_Grease_2022.pdf
- Z10_eWME_Darfon_05_Torque_2022.pdf
- Anleitung_CONWAY_E-RAD_STEPS_DE.pdf
- Anleitung_CONWAY_BioRad_DE.pdf
- BDA_MY24_E_BIKE.pdf
- KE_CONWAY_2024_DE.pdf
- KE_CONWAY_2024_DK.pdf
- KE_CONWAY_2024_EN.pdf
- KE_CONWAY_2024_ES.pdf
- KE_CONWAY_2024_FR.pdf
- KE_CONWAY_2024_IT.pdf
- KE_CONWAY_2024_NL.pdf