Der Artikel wurde erfolgreich hinzugefügt.
E-BIKES ➜ Materiale: Aluminium ✓ Vægt: 29,20 kg ✓ Hjulstørrelse: 28" ✓ Bremsesystem: hydraulisk skivebremse ✓ Gearing: 8-speed ✓ Kategori: Trekkingcykel ✓
Produktinformation
"Cairon TF 3.8 Bølge "
"Cairon TF 3.8" er fuldt ud gearet til aktiv kørekomfort. Wave-modellen i aluminium drives af den kraftfulde, men altid naturligt udseende BOSCH "Active Line Plus"-motor. Det lave tyngdepunkt ved Krankbokse taler også for naturlighed - det betyder, at cyklen altid har god jordkontakt og nemt kan manøvreres over brosten eller skovstier.
Når du først er kommet af sted og har nydt det blide, men faste skub, vil du sætte pris på den affjedrede sadelpind, især på brosten eller grusstier. Sammen med fjedergaffelen udjævner den ujævnt terræn. De robuste CONTINENTAL "Contact Urban"-dæk, som er 50 mm brede og giver god støddæmpning, bidrager også til dette. Med refleksstrimler giver de også ekstra sikkerhed på vejen.
Ud over de fire motor-understøtningsniveauer bidrager SHIMANO "Nexus" 8-trins navgear med frihjul også til det korrekte gearforhold og en behagelig pedalfrekvens. De hydrauliske bremseklodser sikrer på den anden side bratte stop, når det er nødvendigt. Men de kan også til enhver tid disponeres præcist - f.eks. på lange, forventningsfulde nedkørsler.
Den naturlige kørefornemmelse betyder, at turene nemt kan forlænges til aftentimerne. Snacks og en flaske vin til en sundowner ved søen kan medbringes i bagagebæreren. CONTEC LED-lyset lyser sikkert vejen hjem, hvor du blot kan fjerne batteriet fra underrøret for at genoplade det. Den næste tur med "Cairon TF 3.8" kan snart begynde igen!
Når du først er kommet af sted og har nydt det blide, men faste skub, vil du sætte pris på den affjedrede sadelpind, især på brosten eller grusstier. Sammen med fjedergaffelen udjævner den ujævnt terræn. De robuste CONTINENTAL "Contact Urban"-dæk, som er 50 mm brede og giver god støddæmpning, bidrager også til dette. Med refleksstrimler giver de også ekstra sikkerhed på vejen.
Ud over de fire motor-understøtningsniveauer bidrager SHIMANO "Nexus" 8-trins navgear med frihjul også til det korrekte gearforhold og en behagelig pedalfrekvens. De hydrauliske bremseklodser sikrer på den anden side bratte stop, når det er nødvendigt. Men de kan også til enhver tid disponeres præcist - f.eks. på lange, forventningsfulde nedkørsler.
Den naturlige kørefornemmelse betyder, at turene nemt kan forlænges til aftentimerne. Snacks og en flaske vin til en sundowner ved søen kan medbringes i bagagebæreren. CONTEC LED-lyset lyser sikkert vejen hjem, hvor du blot kan fjerne batteriet fra underrøret for at genoplade det. Den næste tur med "Cairon TF 3.8" kan snart begynde igen!
Specifikationer
| Ramme: | Intube Bosch, Gen. 3, BES2, aluminium, Wave, 42 cm |
| Dropøje: | CONWAY "Slider nav" til Cairon fra mod. 2020 |
| Forgaffel: | RST "Blaze ML", 80 mm fjedervandring, hurtigspænder |
| Styrfitting: | GLORY WHEEL "Strummer", ZS44/28.6 / ZS56/40, reducerende konus |
| Pedalarme: | FSA "CK-200", 170 mm |
| Tandhjul: | FSA, 38 tænder |
| Bremse V.R.: | TEKTRO "HD-T280", monteret på plakat |
| Bremse H.R.: | TEKTRO skivebremse "HD-T280", hydraulisk, 2 stempler, A11 adapter, til 1,8 mm skivebremser |
| Bremseskive For: | TEKTRO "TR180-35", Ø 180 mm, centerlås |
| Bremseskive Bag: | TEKTRO "TR180-35", Ø 180 mm, centerlås |
| Skifter: | SHIMANO "Alfine SL-S503" |
| Bagskifter: | SHIMANO "Nexus SG-C6001", 8speed, LL |
| Kassette: | SHIMANO "SM-GEAR", 18 tænder |
| Kæde: | KMC "Z610 EPT" |
| Motor: | BOSCH "Active Line Plus", maks. 50 Nm |
| Batteri: | BOSCH "PowerTube 625", 625 Wh |
| Oplader: | BOSCH 2 A |
| Display: | BOSCH "Intuvia", 4-trins, fjernbetjening, push-assistance |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Fælge: | CROSS "X17", 32 huller, med øje |
| Eger: | Niro, schwarz |
| Fornav: | SHIMANO "Tourney TX HB-TX505", centerlås, hurtigspænder |
| Bagnav: | SHIMANO "Nexus SG-C6001-8D", 8 gear, centerlås |
| Dæk for: | CONTINENTAL "Contact Urban", 50-622, Reflex |
| Dæk bag: | CONTINENTAL "Contact Urban", 50-622, Reflex |
| Styr: | ergotec "Lady Town", 620 mm, Ø 31,8 mm, 30° backsweep |
| Frempind: | ergotec "Octopus 2 Ahead 50", 90 mm lang, justerbar, niveau 4 |
| Greb: | HERRMANS "Clik Original DD37" |
| Sadel: | Selle Royal "Vivo", Moderat |
| Sadelpind: | ERGOTEC "SP-10.0", Ø 31,6 mm, 350 mm lang, 45 mm fjedervandring |
| Kædeskærm: | Hesling "Move", 38 tænder |
| Skærme: | SKS "A 60 S" |
| Bagagebære: | atranvelo "Commute Pro" |
| Lys for: | CONTEC "DLUX 50 E+", 50 lux |
| Lys bag: | CONTEC "TL-335 E-Stop", stoplys |
| Rammelås: | AXA "Blok XXL" |
| Batterilås: | AXA "Blok XXL" |
| Støtteben: | URSUS "R81 - Wave Rear" |
| Pedaler: | UNION "SP-827" |
Tekniske data
| Kategori: | Trekkingcykel |
| Elcykel: | ja |
| Bosch Smart System: | ingen |
| Drivsystem: | BOSCH Active Line Plus |
| Drev version: | Centermotor |
| Batteri kapacitet: | 625 Wh |
| Støtte: | op til 25 km/t |
| Køn: | Damer |
| Rammeform: | Bølge |
| Ramme størrelse: | S |
| Ramme højde: | 42 cm |
| Hjulstørrelse: | 28" |
| Gearskiftet ype: | Hjulhjul |
| Gearing: | 8-speed |
| Gear: | 1x 8-fach |
| Gearskifte mærke: | Shimano |
| Gearskifte model: | Nexus |
| Bremsesystem: | hydraulisk skivebremse |
| Forgaffelfjeder: | 80 mm |
| Egenskaber: | Affjedringsgaffel, affjedret sadelpind, Rammelås, Kædebeskyttelse, Elektronisk skubbehjælpning, Stænkskærme |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Materiale: | Aluminium |
| Farve: | sølv |
| Farvebetegnelse: | darkblue metallic matt / platin matt |
| Vægt: | 29,20 kg |
| EAN | 4251507982573 |
Geometridata
S
M
L
XL
| A - Sadelrør: | 420 mm |
| B - OVERRØR: | 580 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 68° |
| D - Frempind længde: | 90 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 485 mm |
| G - Hovedrør: | 150 mm |
| H - Nå!: | 386 mm |
| I - Stak: | 640 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.148 mm |
| A - Sadelrør: | 460 mm |
| B - OVERRØR: | 600 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 68° |
| D - Frempind længde: | 90 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 485 mm |
| G - Hovedrør: | 150 mm |
| H - Nå!: | 406 mm |
| I - Stak: | 640 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.168 mm |
| A - Sadelrør: | 500 mm |
| B - OVERRØR: | 620 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 68° |
| D - Frempind længde: | 110 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 485 mm |
| G - Hovedrør: | 170 mm |
| H - Nå!: | 420 mm |
| I - Stak: | 659 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.189 mm |
| A - Sadelrør: | 540 mm |
| B - OVERRØR: | 640 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 68° |
| D - Frempind længde: | 110 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 485 mm |
| G - Hovedrør: | 170 mm |
| H - Nå!: | 440 mm |
| I - Stak: | 659 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.209 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Sadelrør: | 420 mm | 460 mm | 500 mm | 540 mm |
| B - OVERRØR: | 580 mm | 600 mm | 620 mm | 640 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 68° | 68° | 68° | 68° |
| D - Frempind længde: | 90 mm | 90 mm | 110 mm | 110 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 73° | 73° | 73° | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 485 mm | 485 mm | 485 mm | 485 mm |
| G - Hovedrør: | 150 mm | 150 mm | 170 mm | 170 mm |
| H - Nå!: | 386 mm | 406 mm | 420 mm | 440 mm |
| I - Stak: | 640 mm | 640 mm | 659 mm | 659 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.148 mm | 1.168 mm | 1.189 mm | 1.209 mm |
- Z6_WAVE_GEN3_PT_Slider_Kunstoff_Gummi_2022.pdf
- Z6_WAVE_GEN3_PT_Slider_Metall_2022.pdf
- Anleitung_CONWAY_E-RAD_BOSCH_BES2_DE.pdf
- Anleitung_CONWAY_BioRad_DE.pdf
- BDA_MY24_E_BIKE.pdf
- KE_CONWAY_2024_DE.pdf
- KE_CONWAY_2024_DK.pdf
- KE_CONWAY_2024_EN.pdf
- KE_CONWAY_2024_ES.pdf
- KE_CONWAY_2024_FR.pdf
- KE_CONWAY_2024_IT.pdf
- KE_CONWAY_2024_NL.pdf