Der Artikel wurde erfolgreich hinzugefügt.
E-BIKES ➜ Materiale: Aluminium ✓ Farve: grå ✓ Vægt: 27,80 kg ✓ Hjulstørrelse: 28" ✓ Bremsesystem: hydraulisk skivebremse ✓ Gearing: 7-speed ✓
Produktinformation
"Cairon TF 2.7 500 Bølge "
CONWAY "Cairon TF 2.7 500" er den perfekte allround-pedelec, hvis du vil bruge den til weekendture og ærinder i byen. Altid om bord: BOSCH "Performance"-drivet, som kan accelerere kraftigt op til 25 km/t. Det drives af batteriet på 500 Wh, som er elegant skjult i underrøret på rammen af aluminium. Det generelt lave tyngdepunkt giver pedelecen en naturlig kørestil.
Bagagebæreren kan rumme alle de Tasker, der er pakket med ekstra tøj eller proviant til udflugter. Skærmene gør på den anden side cyklen mere velegnet til brug i byen. Snavs og vandsprøjt holdes nemt ude.
Det 7-trins navgear fra SHIMANO med frihjul hjælper med at drive cyklen, og de ekstremt pålidelige hydrauliske bremseklodser fra TEKTRO sørger for præcis bremsning. Sidst, men ikke mindst, giver de 50 mm brede dæk i kombination med fjedergaffel og affjedret sadelpind "Cairon T 2.7 500" masser af komfort.
Bagagebæreren kan rumme alle de Tasker, der er pakket med ekstra tøj eller proviant til udflugter. Skærmene gør på den anden side cyklen mere velegnet til brug i byen. Snavs og vandsprøjt holdes nemt ude.
Det 7-trins navgear fra SHIMANO med frihjul hjælper med at drive cyklen, og de ekstremt pålidelige hydrauliske bremseklodser fra TEKTRO sørger for præcis bremsning. Sidst, men ikke mindst, giver de 50 mm brede dæk i kombination med fjedergaffel og affjedret sadelpind "Cairon T 2.7 500" masser af komfort.
Specifikationer
| Ramme: | Intube Bosch, Gen. 3, BES2, aluminium, Wave, 42 cm |
| Dropøje: | CONWAY "Slider nav" til Cairon fra mod. 2020 |
| Forgaffel: | RST "Blaze ML", 80 mm fjedervandring, hurtigspænder |
| Styrfitting: | GLORY WHEEL "Strummer", ZS44/28.6 / ZS56/40, reducerende konus |
| Pedalarme: | FSA "CK-200", 170 mm |
| Tandhjul: | FSA, 38 tænder |
| Bremse V.R.: | TEKTRO "HD-T280", monteret på plakat |
| Bremse H.R.: | TEKTRO skivebremse "HD-T280", hydraulisk, 2 stempler, A11 adapter, til 1,8 mm skivebremser |
| Bremseskive For: | TEKTRO "TR180-35", Ø 180 mm, centerlås |
| Bremseskive Bag: | TEKTRO "TR180-35", Ø 180 mm, centerlås |
| Skifter: | SHIMANO "Nexus SL-C3000-7" |
| Kassette: | SHIMANO "SM-GEAR", 18 tænder |
| Kæde: | KMC "Z610 EPT" |
| Motor: | BOSCH "Active Line Plus", maks. 50 Nm |
| Batteri: | BOSCH "PowerTube 500", 500 Wh |
| Oplader: | BOSCH 2 A |
| Display: | BOSCH "Intuvia", 4-trins, fjernbetjening, push-assistance |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Fælge: | CROSS "X17", 32 huller, med øje |
| Eger: | Niro, schwarz |
| Fornav: | SHIMANO "Tourney TX HB-TX505", centerlås, hurtigspænder |
| Bagnav: | SHIMANO "Nexus SG-C3001-7D", 7 gear, centerlås |
| Dæk for: | CONTINENTAL "Contact Urban", 50-622, Reflex |
| Dæk bag: | CONTINENTAL "Contact Urban", 50-622, Reflex |
| Styr: | ergotec "Lady Town", 620 mm, Ø 31,8 mm, 30° backsweep |
| Frempind: | ergotec "Octopus 2 Ahead 50", 90 mm lang, justerbar, niveau 4 |
| Greb: | HERRMANS "Clik Original DD37" |
| Sadel: | Selle Royal "Vivo", Moderat |
| Sadelpind: | ERGOTEC "SP-10.0", Ø 31,6 mm, 350 mm lang, 45 mm fjedervandring |
| Kædeskærm: | Hesling "Move", 38 tænder |
| Skærme: | SKS "A 60 S" |
| Bagagebære: | atranvelo "Commute Pro" |
| Lys for: | CONTEC "DLUX 50 E+", 50 lux |
| Lys bag: | CONTEC "TL-335 E" |
| Rammelås: | AXA "Blok XXL" |
| Batterilås: | AXA "Blok XXL" |
| Støtteben: | URSUS "R81 - Wave Rear" |
| Pedaler: | UNION "SP-827" |
Tekniske data
| Kategori: | Trekkingcykel |
| Elcykel: | ja |
| Bosch Smart System: | ingen |
| Drivsystem: | BOSCH Active Line Plus |
| Drev version: | Centermotor |
| Batteri kapacitet: | 500 Wh |
| Støtte: | op til 25 km/t |
| Køn: | Damer |
| Rammeform: | Bølge |
| Ramme størrelse: | S |
| Ramme højde: | 42 cm |
| Hjulstørrelse: | 28" |
| Gearskiftet ype: | Hjulhjul |
| Gearing: | 7-speed |
| Gear: | 1x 7-fach |
| Gearskifte mærke: | Shimano |
| Gearskifte model: | Nexus |
| Bremsesystem: | hydraulisk skivebremse |
| Forgaffelfjeder: | 80 mm |
| Egenskaber: | Affjedringsgaffel, affjedret sadelpind, Rammelås, Kædebeskyttelse, Elektronisk skubbehjælpning, Stænkskærme |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Materiale: | Aluminium |
| Farve: | grå |
| Farvebetegnelse: | graphitegreymetallic / shadowgrey |
| Vægt: | 27,80 kg |
| EAN | 4251507982252 |
Geometridata
S
M
L
XL
| A - Sadelrør: | 420 mm |
| B - OVERRØR: | 580 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 68° |
| D - Frempind længde: | 90 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 485 mm |
| G - Hovedrør: | 150 mm |
| H - Nå!: | 386 mm |
| I - Stak: | 640 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.148 mm |
| A - Sadelrør: | 460 mm |
| B - OVERRØR: | 600 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 68° |
| D - Frempind længde: | 90 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 485 mm |
| G - Hovedrør: | 150 mm |
| H - Nå!: | 406 mm |
| I - Stak: | 640 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.168 mm |
| A - Sadelrør: | 500 mm |
| B - OVERRØR: | 620 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 68° |
| D - Frempind længde: | 90 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 485 mm |
| G - Hovedrør: | 170 mm |
| H - Nå!: | 420 mm |
| I - Stak: | 659 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.189 mm |
| A - Sadelrør: | 540 mm |
| B - OVERRØR: | 640 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 68° |
| D - Frempind længde: | 110 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 485 mm |
| G - Hovedrør: | 170 mm |
| H - Nå!: | 440 mm |
| I - Stak: | 659 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.209 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Sadelrør: | 420 mm | 460 mm | 500 mm | 540 mm |
| B - OVERRØR: | 580 mm | 600 mm | 620 mm | 640 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 68° | 68° | 68° | 68° |
| D - Frempind længde: | 90 mm | 90 mm | 90 mm | 110 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 73° | 73° | 73° | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 485 mm | 485 mm | 485 mm | 485 mm |
| G - Hovedrør: | 150 mm | 150 mm | 170 mm | 170 mm |
| H - Nå!: | 386 mm | 406 mm | 420 mm | 440 mm |
| I - Stak: | 640 mm | 640 mm | 659 mm | 659 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.148 mm | 1.168 mm | 1.189 mm | 1.209 mm |
- Z6_WAVE_GEN3_PP_Slider_Metall_2022.pdf
- Z6_WAVE_GEN3_PP_Slider_Kunstoff_Gummi_2022.pdf
- Anleitung_CONWAY_E-RAD_BOSCH_BES2_DE.pdf
- Anleitung_CONWAY_BioRad_DE.pdf
- BDA_MY24_E_BIKE.pdf
- KE_CONWAY_2024_DE.pdf
- KE_CONWAY_2024_DK.pdf
- KE_CONWAY_2024_EN.pdf
- KE_CONWAY_2024_ES.pdf
- KE_CONWAY_2024_FR.pdf
- KE_CONWAY_2024_IT.pdf
- KE_CONWAY_2024_NL.pdf