Der Artikel wurde erfolgreich hinzugefügt.
E-BIKES ➜ Materiale: Aluminium ✓ Vægt: 26,30 kg ✓ Hjulstørrelse: 27,5" ✓ Bremsesystem: hydraulisk skivebremse ✓ Ramme højde: 41 cm ✓ Gearing: 8-speed ✓
Produktinformation
"Cairon C 1.0 Diamant "
MTB med fantastiske funktioner til en indgangspris
Vil du gerne køre lange ture gennem skove og enge, over bjerge og gennem dale uden at gå på kompromis med anvendeligheden til hverdagsbrug? Så tag et nærmere kig på "Cairon C 1.0". Til en indgangspris baner den din vej ind i en verden af elektriske SUV'er fra CONWAY.
BOSCHs "Performance"-midtermotor giver altid den rette støtte og driver dig harmonisk fremad. Den drives af en 500 Wh "PowerPack", som har tilstrækkelig kapacitet til ture over land. SHIMANO "Altus"-gearsystemet med 8 gear tilbyder et solidt udvalg af gear til sporty kørsel, selv uden for alfarvej.
De energibesparende CONTI "Ruban"-dæk med en bredde på 58 mm giver den nødvendige komfort, når der er huller i vejen og trærødder. SUV-allrounderen er velegnet til både by- og landkørsel og kommer virkelig til sin ret i kombination med RST-gaflen med 120 mm fjedervandring.
CONTEC LED-lyssystemet fuldender cyklen, så du kan køre sikkert hjem i skumringen. Skærme og bagagebærer gør "Cairon C 1.0" velegnet til korte ærinder i byen eller til brug som pendler.
Vil du gerne køre lange ture gennem skove og enge, over bjerge og gennem dale uden at gå på kompromis med anvendeligheden til hverdagsbrug? Så tag et nærmere kig på "Cairon C 1.0". Til en indgangspris baner den din vej ind i en verden af elektriske SUV'er fra CONWAY.
BOSCHs "Performance"-midtermotor giver altid den rette støtte og driver dig harmonisk fremad. Den drives af en 500 Wh "PowerPack", som har tilstrækkelig kapacitet til ture over land. SHIMANO "Altus"-gearsystemet med 8 gear tilbyder et solidt udvalg af gear til sporty kørsel, selv uden for alfarvej.
De energibesparende CONTI "Ruban"-dæk med en bredde på 58 mm giver den nødvendige komfort, når der er huller i vejen og trærødder. SUV-allrounderen er velegnet til både by- og landkørsel og kommer virkelig til sin ret i kombination med RST-gaflen med 120 mm fjedervandring.
CONTEC LED-lyssystemet fuldender cyklen, så du kan køre sikkert hjem i skumringen. Skærme og bagagebærer gør "Cairon C 1.0" velegnet til korte ærinder i byen eller til brug som pendler.
Specifikationer
| Ramme: | Bosch Gen. 3, BES2, aluminium, diamant, 41 cm |
| Dropøje: | CONWAY "V2" til Cairon hurtigspænder |
| Forgaffel: | RST "Blaze ML", 120 mm fjedervandring, hurtigspænder |
| Styrfitting: | GLORY WHEEL "Strummer", ZS44/28.6 / ZS56/40, reducerende konus |
| Pedalarme: | FSA "CK-200", 170 mm |
| Tandhjul: | FSA, 38 tænder |
| Bremse V.R.: | SHIMANO "BL-MT200 / BR-MT200", montering på plakat |
| Bremse H.R.: | SHIMANO skivebremse "BL-MT200 / BR-MT200", hydraulisk, adapter til 180 mm |
| Bremseskive For: | SHIMANO "SM-RT30", Ø 180 mm, centerlås |
| Bremseskive Bag: | SHIMANO "SM-RT30", Ø 180 mm, centerlås |
| Skifter: | SHIMANO "Altus SL-M2010" |
| Bagskifter: | SHIMANO "Altus RD-M2000" |
| Kassette: | SHIMANO "Acera CS-HG201", 11-36 tænder |
| Kæde: | KMC "X9 EPT", 9 gear |
| Motor: | BOSCH "Performance Line", maks. 65 Nm |
| Batteri: | BOSCH "PowerPack 500", 500 Wh |
| Oplader: | BOSCH 2 A |
| Display: | BOSCH "Purion", 4-trins, skubbeassistance |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Fælge: | RODI "Tryp 30 EVO", 30-584, 32 huller, skivebremse, enkelt øje, sort |
| Eger: | Niro, schwarz |
| Fornav: | SHIMANO "Tourney TX HB-TX505", centerlås, hurtigspænder |
| Bagnav: | SHIMANO "Tourney TX FH-TX505", centerlås, hurtigspænder |
| Dæk for: | CONTINENTAL "Ruban", 58-584, Reflex |
| Dæk bag: | CONTINENTAL "Ruban", 58-584, Reflex |
| Styr: | LEVELNINE "Low Riser", 720 mm, Ø 31,8 mm, backsweep 9°, upsweep 5°. |
| Frempind: | LEVELNINE "Adjustable", 1 1/8", 31,8 mm styrklemme, 90 mm lang, sort |
| Greb: | CONWAY "Sport", 130 mm, sort |
| Sadel: | Selle Royal "Vivo", atletisk |
| Sadelpind: | CONWAY, Ø 27,2 mm, 350 mm lang, 10 mm forskydning |
| Skærme: | SKS "A 65 R" |
| Bagagebære: | atranvelo "Commute Pro" |
| Lys for: | CONTEC "DLUX 50 E+", 50 lux |
| Lys bag: | CONTEC "TL-335 E-Stop", stoplys |
| Støtteben: | URSUS "R81 - Wave Rear" |
| Pedaler: | VP-KOMPONENTER "VPE-506" |
Tekniske data
| Kategori: | SUV |
| Elcykel: | ja |
| Bosch Smart System: | ingen |
| Drivsystem: | BOSCH Performance Line |
| Drev version: | Centermotor |
| Batteri kapacitet: | 500 Wh |
| Støtte: | op til 25 km/t |
| Køn: | Mænd |
| Rammeform: | Diamant |
| Ramme størrelse: | S |
| Ramme højde: | 41 cm |
| Hjulstørrelse: | 27,5" |
| Gearskiftet ype: | Derailleur |
| Gearing: | 8-speed |
| Gear: | 1x 8-fach |
| Gearskifte model: | Tektro |
| Bremsesystem: | hydraulisk skivebremse |
| Forgaffelfjeder: | 120 mm |
| Egenskaber: | Affjedringsgaffel, Elektronisk skubbehjælpning, Stænkskærme |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Materiale: | Aluminium |
| Farve: | sølv |
| Farvebetegnelse: | shadowgrey metallic / silver |
| Vægt: | 26,30 kg |
| EAN | 4251507978866 |
Geometridata
S
| A - Sadelrør: | 410 mm |
| B - OVERRØR: | 575 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 67° |
| D - Frempind længde: | 75 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 470 mm |
| G - Hovedrør: | 130 mm |
| H - Nå!: | 402 mm |
| I - Stak: | 616 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.164 mm |
| S | |
|---|---|
| A - Sadelrør: | 410 mm |
| B - OVERRØR: | 575 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 67° |
| D - Frempind længde: | 75 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 470 mm |
| G - Hovedrør: | 130 mm |
| H - Nå!: | 402 mm |
| I - Stak: | 616 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.164 mm |
- Z6_GEN3_HE_TRPZ_PP_QR_Kunstoff_Gummi_2022.pdf
- Z6_GEN3_HE_TRPZ_PP_QR_Metall_2022.pdf
- Anleitung_CONWAY_E-RAD_BOSCH_BES2_DE.pdf
- Anleitung_CONWAY_BioRad_DE.pdf
- BDA_MY24_E_BIKE.pdf
- KE_CONWAY_2024_DE.pdf
- KE_CONWAY_2024_DK.pdf
- KE_CONWAY_2024_EN.pdf
- KE_CONWAY_2024_ES.pdf
- KE_CONWAY_2024_FR.pdf
- KE_CONWAY_2024_IT.pdf
- KE_CONWAY_2024_NL.pdf