Der Artikel wurde erfolgreich hinzugefügt.
BIKES ➜ Materiale: Carbon ✓ Farve: guld ✓ Vægt: 14,30 kg ✓ Hjulstørrelse: 29" ✓ Bremsesystem: hydraulisk skivebremse ✓ Gearing: 12-speed ✓
Produktinformation
"WME 8.9 Fuld affjedring "
Uanset om det er højalpint eller lavt bjergområde - med topmodellen i "We Make Enduro"-serien, "WME 8.9", kan du bestige ethvert bjerg. Cyklen med anhænger er helt beklædt med kulfiber og sikrer med ekstra detaljer og det rigtige udstyr spændende ture på dine hjemlige stier eller bringer dig fremad i løb.
FOX-affjedringen, der består af "Factory 36 Float"-fjedergaffel med 150 mm fjedervandring og "Float Factory DPX 2"-støddæmper, gør cyklen helt egnet til downhill-kørsel. De 29er DT SWISS "XMC1501" hjul er monteret med Schwalbe "Magic Mary"-dæk foran og 62 mm brede "Big Betty"-dæk bag. "WME 8.9" med sit 820 mm brede styr i kulfiber fra CONWAY er et perfekt match til den delikate håndtering af downhill.
SHIMANO "XTR"-bagskifteren med sine 12 gear giver altid den rigtige kadence op og ned ad bakke. Bremserne fra samme gruppe sikrer pålidelig deceleration og optimal kontrol over cyklen, når du kører ned ad bakke i høj fart.
Vores "WME 8.9" imponerer med sin perfekte kinematik - Full Floater-bagtrianglen med flydende støddæmper reagerer følsomt og har nok progression til at holde dig godt inde i fjedervandringen og give den passende dæmpning ved store slagværktøjer. Når du træder i pedalerne, giver bagtrianglen en god platform og får dig hurtigt og effektivt frem til din destination.
En dropper-sadelpind på "WME 8.9" er en selvfølge for CONWAY-udviklerne. Fox "Transfer" kan betjenes fra cockpittet med et tryk på en knap, og kablerne er ført gennem rammen - ligesom alle de andre kabler - for et rent udseende. Ligesom de dækkede lejepunkter, som også er bedre beskyttet mod støv og snavs.
FOX-affjedringen, der består af "Factory 36 Float"-fjedergaffel med 150 mm fjedervandring og "Float Factory DPX 2"-støddæmper, gør cyklen helt egnet til downhill-kørsel. De 29er DT SWISS "XMC1501" hjul er monteret med Schwalbe "Magic Mary"-dæk foran og 62 mm brede "Big Betty"-dæk bag. "WME 8.9" med sit 820 mm brede styr i kulfiber fra CONWAY er et perfekt match til den delikate håndtering af downhill.
SHIMANO "XTR"-bagskifteren med sine 12 gear giver altid den rigtige kadence op og ned ad bakke. Bremserne fra samme gruppe sikrer pålidelig deceleration og optimal kontrol over cyklen, når du kører ned ad bakke i høj fart.
Vores "WME 8.9" imponerer med sin perfekte kinematik - Full Floater-bagtrianglen med flydende støddæmper reagerer følsomt og har nok progression til at holde dig godt inde i fjedervandringen og give den passende dæmpning ved store slagværktøjer. Når du træder i pedalerne, giver bagtrianglen en god platform og får dig hurtigt og effektivt frem til din destination.
En dropper-sadelpind på "WME 8.9" er en selvfølge for CONWAY-udviklerne. Fox "Transfer" kan betjenes fra cockpittet med et tryk på en knap, og kablerne er ført gennem rammen - ligesom alle de andre kabler - for et rent udseende. Ligesom de dækkede lejepunkter, som også er bedre beskyttet mod støv og snavs.
Specifikationer
| Ramme: | Kulfiber, fuld affjedring, 40 cm |
| Dropøje: | CONWAY til WME Carbon, Xyron, RLC FS, Cairon SUV FS, fra 2020-modellen og fremefter |
| Forgaffel: | FOX "36 Float Factory", 150 mm fjedervandring, Float Glidecore, Grip X, stikaksel, Kashima |
| Styrfitting: | ACROS ZS44/28.6 / ZS56/40 |
| Affjedring: | FOX "Factory Float X", 230 mm x 57,5 mm |
| Kranksæt: | SRAM "X01 Eagle", 170 mm, 32 tænder |
| Krankleje: | SRAM "DUB", Pressfit BB89/92, 89 mm / 92 mm husbredde |
| Bremse V.R.: | TRP "DH-R EVO HD-M846", montering på plakat |
| Bremse H.R.: | TRP "DH-R EVO HD-M846" |
| Bremseskive For: | TRP "RS01E", Ø 203 mm, 6-huller, 2,3 mm tykkelse |
| Bremseskive Bag: | TRP "RS01E", Ø 180 mm, 6-hullers, 2,3 mm tyk |
| Skifter: | SRAM "Eagle AXS Rocker" |
| Bagskifter: | SRAM "X01 Eagle AXS" |
| Kassette: | SRAM "XG-1299", 10-52 tænder |
| Kæde: | SRAM "XX1 Eagle" |
| Laufrad V.R.: | MAVIC "Crossmax XL R 29", 15 x 110 mm Boost, stikaksel, 6-hul |
| Laufrad H.R.: | MAVIC "Crossmax XL R 29", 12 x 148 mm Boost, stikaksel, 6-hul |
| Dæk for: | Schwalbe "Magic Marry", 62-622 |
| Dæk bag: | Schwalbe "Big Betty", 62-622 |
| Styr: | RACEFACE "Next R 35", 800 mm, carbon, Ø 35 mm, backsweep 8°, upsweep 5°, rise 20 mm |
| Frempind: | RACEFACE "Turbine R", 1 1/8", 35 mm styrklemme, 32 mm lang, vinkel 0°, stak 42 mm, sort |
| Greb: | SQlab "70X" |
| Sadel: | FIZIK "Terra Alpaca X5" |
| Sadelpind: | ROCKSHOX "Reverb AXS", Ø 31,6 mm, 100 mm justeringsområde |
Tekniske data
| Kategori: | Fuld affjedring |
| Elcykel: | ingen |
| Køn: | Mænd |
| Rammeform: | Fuld affjedring |
| Ramme størrelse: | S |
| Ramme højde: | 40 cm |
| Hjulstørrelse: | 29" |
| Gearskiftet ype: | Derailleur |
| Gearing: | 12-speed |
| Gear: | 1x 12-fach |
| Gearskifte mærke: | SRAM |
| Gearskifte model: | X0 AXS |
| Bremsesystem: | hydraulisk skivebremse |
| Forgaffelfjeder: | 150 mm |
| Rammefjederens vandring: | 150 mm |
| Egenskaber: | Affjedringsgaffel, spjæld |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Farve: | guld |
| Farvebetegnelse: | graphite fade / gold matt |
| Vægt: | 14,30 kg |
| EAN | 4251971103627 |
Geometridata
S
M
L
XL
| A - Sadelrør: | 400 mm |
| B - OVERRØR: | 569 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 65° |
| D - Frempind længde: | 32 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm |
| G - Hovedrør: | 100 mm |
| H - Nå!: | 421 mm |
| I - Stak: | 608 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.177 mm |
| A - Sadelrør: | 430 mm |
| B - OVERRØR: | 594 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 65° |
| D - Frempind længde: | 32 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm |
| G - Hovedrør: | 100 mm |
| H - Nå!: | 445 mm |
| I - Stak: | 609 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.202 mm |
| A - Sadelrør: | 460 mm |
| B - OVERRØR: | 619 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 65° |
| D - Frempind længde: | 32 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm |
| G - Hovedrør: | 110 mm |
| H - Nå!: | 467 mm |
| I - Stak: | 617 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.227 mm |
| A - Sadelrør: | 500 mm |
| B - OVERRØR: | 644 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 65° |
| D - Frempind længde: | 32 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm |
| G - Hovedrør: | 125 mm |
| H - Nå!: | 487 mm |
| I - Stak: | 631 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.253 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Sadelrør: | 400 mm | 430 mm | 460 mm | 500 mm |
| B - OVERRØR: | 569 mm | 594 mm | 619 mm | 644 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 65° | 65° | 65° | 65° |
| D - Frempind længde: | 32 mm | 32 mm | 32 mm | 32 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 75° | 75° | 75° | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm | 440 mm | 440 mm | 440 mm |
| G - Hovedrør: | 100 mm | 100 mm | 110 mm | 125 mm |
| H - Nå!: | 421 mm | 445 mm | 467 mm | 487 mm |
| I - Stak: | 608 mm | 609 mm | 617 mm | 631 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.177 mm | 1.202 mm | 1.227 mm | 1.253 mm |
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_DE.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_DK.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_EN.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_ES.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_FR.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_IT.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_NL.pdf
- Z7_WME_Kunstoff_Gummi_2023.pdf
- Z7_WME_Metall_2023.pdf
- Z7_WME_Torque_Grease_2023.pdf
- BDA_MY24_BIOBIKE.pdf