Der Artikel wurde erfolgreich hinzugefügt.
BIKES ➜ Materiale: Carbon ✓ Farve: sort ✓ Vægt: 11,00 kg ✓ Hjulstørrelse: 29" ✓ Bremsesystem: hydraulisk skivebremse ✓ Gearing: 12-speed ✓ Kategori: Hardtail ✓
Produktinformation
"RLC 6.9 Hardtail "
En racercykel helt igennem - det er CONWAY "RLC 6.9". Med sit kvalitetsudstyr er cyklen på hjemmebane i både World Cup og nationale løb. Ny er den følsomme FOX "Float" fjedergaffel, som går gennem sin 100 mm fjedervandring som smør.
Geometrien, som er helt gearet til fremdrift, kombinerer pålidelig retningsstabilitet med trail-klar manøvredygtighed, som de korte kædestræbere allerede indikerer. Det gør den ideel til både maratonruter og snoede langrendsløb.
Uanset hvad er "RLC 6.9" skabt til dette terræn, fordi det 12-trins SHIMANO "XT"-drev i kombination med den store kassette har et stort udvalg af gear, der er klar til at bestige selv de stejleste bjerge og give den gas en sidste gang på målstregen. De kraftige skivebremser (180/160 mm diameter) afrunder "XT"-gruppen på "RLC 6.9".
De 60 mm brede Schwalbe "Racing Ray"-dæk foran og "Racing Ralph"-dæk bag i Evolution-design og Addix-gummiblanding giver masser af støddæmpning på kuperede stier. De giver selvfølgelig også et godt vejgreb.
At udviklerne hos CONWAY har tænkt meget over "RLC"-rammen, ses også i de mange detaljer: For at forhindre, at styret rammer overrøret, har de givet "RLC 6.9" et bumpstop. En anden fin og smart løsning er indsatserne til fastgørelse af bremsekaliberen. Hvis bremsekaliberen rives ud i tilfælde af et fald, er det kun indsatserne, der skal udskiftes - bremsekaliberen kan stadig bruges.
I stedet for en 27,2 mm sadelpind kan man desuden lige så nemt eftermontere en sænkbar sadelpind med en diameter på 30,9 mm inklusive indvendig kabelføring. Dette er muligt med reduktionsmuffen til sadelrøret. Rammen er også forberedt til indvendig føring af "Di2"-kabler. Serviceklappen under flaskeholderen hjælper med manøvreringshjælp til kabler og er en pladsholder til "Di2"-batterier fra gearskifte.
Geometrien, som er helt gearet til fremdrift, kombinerer pålidelig retningsstabilitet med trail-klar manøvredygtighed, som de korte kædestræbere allerede indikerer. Det gør den ideel til både maratonruter og snoede langrendsløb.
Uanset hvad er "RLC 6.9" skabt til dette terræn, fordi det 12-trins SHIMANO "XT"-drev i kombination med den store kassette har et stort udvalg af gear, der er klar til at bestige selv de stejleste bjerge og give den gas en sidste gang på målstregen. De kraftige skivebremser (180/160 mm diameter) afrunder "XT"-gruppen på "RLC 6.9".
De 60 mm brede Schwalbe "Racing Ray"-dæk foran og "Racing Ralph"-dæk bag i Evolution-design og Addix-gummiblanding giver masser af støddæmpning på kuperede stier. De giver selvfølgelig også et godt vejgreb.
At udviklerne hos CONWAY har tænkt meget over "RLC"-rammen, ses også i de mange detaljer: For at forhindre, at styret rammer overrøret, har de givet "RLC 6.9" et bumpstop. En anden fin og smart løsning er indsatserne til fastgørelse af bremsekaliberen. Hvis bremsekaliberen rives ud i tilfælde af et fald, er det kun indsatserne, der skal udskiftes - bremsekaliberen kan stadig bruges.
I stedet for en 27,2 mm sadelpind kan man desuden lige så nemt eftermontere en sænkbar sadelpind med en diameter på 30,9 mm inklusive indvendig kabelføring. Dette er muligt med reduktionsmuffen til sadelrøret. Rammen er også forberedt til indvendig føring af "Di2"-kabler. Serviceklappen under flaskeholderen hjælper med manøvreringshjælp til kabler og er en pladsholder til "Di2"-batterier fra gearskifte.
Specifikationer
| Ramme: | Kulstof, diamant, 39 cm |
| Dropøje: | CONWAY for RLC, fra mod. 2019 |
| Forgaffel: | FOX "32 Float Performance SC", 100 mm fjedervandring, Float Evol, Grip, stikaksel |
| Styrfitting: | GLORY WHEEL IS42 / 28.6 / ZS56/40, Blocklock |
| Kranksæt: | SHIMANO "Deore XT FC-M8100", 170 mm, 32 tænder |
| Krankleje: | SHIMANO "BB-MT800", Pressfit BB92, 89,5 mm / 92 mm husbredde |
| Bremse V.R.: | SHIMANO "Deore XT BL-M8100 / BR-M8100", montering på plakat |
| Bremse H.R.: | SHIMANO "Deore XT BL-M8100 / BR-M8100" |
| Bremseskive For: | SHIMANO "RT-MT800", Ø 180 mm, centerlås |
| Bremseskive Bag: | SHIMANO "RT-MT800", Ø 160 mm, centerlås |
| Skifter: | SHIMANO "Deore XT SL-M8100" |
| Bagskifter: | SHIMANO "Deore XT RD-M8100" |
| Kassette: | SHIMANO "Deore XT CS-M8100", 10-51 tænder |
| Kæde: | SHIMANO "SLX CN-M7100" |
| Fælge: | RODI "Ryot 25", 25-622, 32 huller, skivebremse, enkelt øje, sort |
| Eger: | Niro, schwarz |
| Fornav: | SHIMANO "Deore XT HB-M8110-B", 15 x 110 mm Boost, stikaksel, centerlås |
| Bagnav: | SHIMANO "Deore XT FH-M8110-B", 12 x 148 mm Boost, Center Lock, stikaksel |
| Dæk for: | Schwalbe "Racing Ray"-dæk, 60-622 |
| Dæk bag: | Schwalbe "Racing Ralph", 60-622 |
| Styr: | LEVELNINE "Flat Bar", 740 mm, Ø 31,8 mm, Backsweep 8 |
| Frempind: | LEVELNINE "Race A-Head", 1 1/8", 31,8 mm styrklemme, 60 mm lang, vinkel 6°, sort |
| Greb: | SQlab "70X" |
| Sadel: | CONWAY "1489 sport light" |
| Sadelpind: | LEVELNINE "Race", Ø 27,2 mm, 350 mm lang, 12 mm offset, sort |
| Pedaler: | WELLGO "C280DU" |
Tekniske data
| Kategori: | Hardtail |
| Elcykel: | ingen |
| Køn: | Mænd |
| Rammeform: | Hardtail |
| Ramme størrelse: | S |
| Ramme højde: | 39 cm |
| Hjulstørrelse: | 29" |
| Gearskiftet ype: | Derailleur |
| Gearing: | 12-speed |
| Gear: | 1x 12-fach |
| Gearskifte mærke: | Shimano |
| Gearskifte model: | XT |
| Bremsesystem: | hydraulisk skivebremse |
| Forgaffelfjeder: | 100 mm |
| Egenskaber: | Affjedringsgaffel |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Farve: | sort |
| Farvebetegnelse: | bronze metallic matt / black metallic |
| Vægt: | 11,00 kg |
| EAN | 4251971102989 |
Geometridata
S
M
L
XL
| A - Sadelrør: | 390 mm |
| B - OVERRØR: | 580 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 60 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 424 mm |
| G - Hovedrør: | 95 mm |
| H - Nå!: | 400 mm |
| I - Stak: | 609 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.079 mm |
| A - Sadelrør: | 440 mm |
| B - OVERRØR: | 600 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 75 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 424 mm |
| G - Hovedrør: | 105 mm |
| H - Nå!: | 417 mm |
| I - Stak: | 618 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.100 mm |
| A - Sadelrør: | 490 mm |
| B - OVERRØR: | 620 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 90 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 424 mm |
| G - Hovedrør: | 115 mm |
| H - Nå!: | 434 mm |
| I - Stak: | 628 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.120 mm |
| A - Sadelrør: | 540 mm |
| B - OVERRØR: | 640 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 100 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 424 mm |
| G - Hovedrør: | 125 mm |
| H - Nå!: | 451 mm |
| I - Stak: | 637 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.141 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Sadelrør: | 390 mm | 440 mm | 490 mm | 540 mm |
| B - OVERRØR: | 580 mm | 600 mm | 620 mm | 640 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° | 70° | 70° | 70° |
| D - Frempind længde: | 60 mm | 75 mm | 90 mm | 100 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 74° | 74° | 74° | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 424 mm | 424 mm | 424 mm | 424 mm |
| G - Hovedrør: | 95 mm | 105 mm | 115 mm | 125 mm |
| H - Nå!: | 400 mm | 417 mm | 434 mm | 451 mm |
| I - Stak: | 609 mm | 618 mm | 628 mm | 637 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.079 mm | 1.100 mm | 1.120 mm | 1.141 mm |