Der Artikel wurde erfolgreich hinzugefügt.
BIKES ➜ Materiale: Carbon ✓ Farve: grøn ✓ Vægt: 11,60 kg ✓ Hjulstørrelse: 29" ✓ Bremsesystem: hydraulisk skivebremse ✓ Gearing: 12-speed ✓ Kategori: Hardtail ✓
Produktinformation
"RLC 2.9 Hardtail "
Væk racerkøreren i dig! "RLC 2.9" er en hardtail i kulfiber med en let, vridningsstabil ramme med racerorienteret geometri, udstyret med et solidt drev, dæk, gaffel og bremser. Uanset om det gælder din personlige bedste tid på fyraftensrunden eller i et maraton- eller langrendsløb: "RLC 2.9" tilbyder alle forudsætninger for dette til en rimelig pris.
Gearene skiftes ved hjælp af "SX Eagle"-skiftersystemet, som giver en introduktion til 12-speed SRAM-verdenen. Hvis du senere vil prøve SHIMANO "Di2"-gearskiftet, kan det nemt installeres på denne cykel, da rammen også er designet til internt førte Inderkabler. ROCKSHOX-gaflens 100 mm fjedervandring og "Race King"-dækkene fra CONTI, som først og fremmest imponerer med deres alsidighed og smidighed, giver dæmpningskomfort på cross-country-ture.
Udviklerne af "RLC 2.9" har givet den et bumpstop for at forhindre, at styret drejer mod overrøret og beskadiger det. En anden god og smart løsning er indsatserne til fastgørelse af bremsekaliberen. Hvis bremsekaliberen skulle rive sig løs i tilfælde af et fald, er det kun disse, der skal udskiftes, og bremsekaliberen kan fortsat bruges.
Alt i alt er "RLC 2.9" en velafrundet cykel, der kan køres på i lang tid, indtil enkelte dele opgraderes.
Gearene skiftes ved hjælp af "SX Eagle"-skiftersystemet, som giver en introduktion til 12-speed SRAM-verdenen. Hvis du senere vil prøve SHIMANO "Di2"-gearskiftet, kan det nemt installeres på denne cykel, da rammen også er designet til internt førte Inderkabler. ROCKSHOX-gaflens 100 mm fjedervandring og "Race King"-dækkene fra CONTI, som først og fremmest imponerer med deres alsidighed og smidighed, giver dæmpningskomfort på cross-country-ture.
Udviklerne af "RLC 2.9" har givet den et bumpstop for at forhindre, at styret drejer mod overrøret og beskadiger det. En anden god og smart løsning er indsatserne til fastgørelse af bremsekaliberen. Hvis bremsekaliberen skulle rive sig løs i tilfælde af et fald, er det kun disse, der skal udskiftes, og bremsekaliberen kan fortsat bruges.
Alt i alt er "RLC 2.9" en velafrundet cykel, der kan køres på i lang tid, indtil enkelte dele opgraderes.
Specifikationer
| Ramme: | Kulstof, diamant, 39 cm |
| Dropøje: | CONWAY for RLC, fra mod. 2019 |
| Forgaffel: | ROCKSHOX "Recon Silver RL", 100 mm fjedervandring, SoloAir, Motion Control, Maxle Lite stikaksel |
| Styrfitting: | GLORY WHEEL IS42 / 28.6 / ZS56/40, Blocklock |
| Kranksæt: | SRAM "NX Eagle", 175 mm, 32 tænder |
| Krankleje: | SRAM "DUB", Pressfit BB89/92, 89 mm / 92 mm husbredde |
| Bremse V.R.: | SHIMANO "BL-MT401 / BR-MT410", montering på plakat |
| Bremse H.R.: | SHIMANO "BL-MT401 / BR-MT410" |
| Bremseskive For: | SHIMANO "SM-RT30", Ø 180 mm, centerlås |
| Bremseskive Bag: | SHIMANO "SM-RT30", Ø 160 mm, centerlås |
| Skifter: | SRAM "SX Eagle" |
| Bagskifter: | SRAM "SX Eagle" |
| Kassette: | SRAM "PG-1230", 11-50 tænder |
| Kæde: | SRAM "SX Eagle" |
| Fælge: | RODI "Ryot 25", 25-622, 32 huller, skivebremse, enkelt øje, sort |
| Eger: | Niro, schwarz |
| Fornav: | SHIMANO "Altus HB-MT400-B", 15 x 110 mm Boost, stikaksel, centerlås |
| Bagnav: | SHIMANO "Alivio FH-MT400-B", 12 x 148 mm Boost, centerlås, stikaksel |
| Dæk for: | CONTINENTAL "Race King", 55-622 |
| Dæk bag: | CONTINENTAL "Race King", 55-622 |
| Styr: | LEVELNINE "Flat Bar", 740 mm, Ø 31,8 mm, Backsweep 8 |
| Frempind: | LEVELNINE "Race A-Head", 1 1/8", 31,8 mm styrklemme, 60 mm lang, vinkel 6°, sort |
| Greb: | SQlab "70X" |
| Sadel: | CONWAY "1489 sport light" |
| Sadelpind: | LEVELNINE "Race", Ø 27,2 mm, 350 mm lang, 12 mm offset, sort |
| Pedaler: | WELLGO "C280DU" |
Tekniske data
| Kategori: | Hardtail |
| Elcykel: | ingen |
| Køn: | Mænd |
| Rammeform: | Hardtail |
| Ramme størrelse: | S |
| Ramme højde: | 39 cm |
| Hjulstørrelse: | 29" |
| Gearskiftet ype: | Derailleur |
| Gearing: | 12-speed |
| Gear: | 1x 12-fach |
| Gearskifte mærke: | SRAM |
| Gearskifte model: | SX |
| Bremsesystem: | hydraulisk skivebremse |
| Forgaffelfjeder: | 100 mm |
| Egenskaber: | Affjedringsgaffel |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Farve: | grøn |
| Farvebetegnelse: | blue metallic / topaz metallic |
| Vægt: | 11,60 kg |
| EAN | 4251971102903 |
Geometridata
S
M
L
XL
| A - Sadelrør: | 390 mm |
| B - OVERRØR: | 580 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 60 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 424 mm |
| G - Hovedrør: | 95 mm |
| H - Nå!: | 400 mm |
| I - Stak: | 609 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.079 mm |
| A - Sadelrør: | 440 mm |
| B - OVERRØR: | 600 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 75 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 424 mm |
| G - Hovedrør: | 105 mm |
| H - Nå!: | 417 mm |
| I - Stak: | 618 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.100 mm |
| A - Sadelrør: | 490 mm |
| B - OVERRØR: | 620 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 90 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 424 mm |
| G - Hovedrør: | 115 mm |
| H - Nå!: | 434 mm |
| I - Stak: | 628 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.120 mm |
| A - Sadelrør: | 540 mm |
| B - OVERRØR: | 640 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 100 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 424 mm |
| G - Hovedrør: | 125 mm |
| H - Nå!: | 451 mm |
| I - Stak: | 637 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.141 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Sadelrør: | 390 mm | 440 mm | 490 mm | 540 mm |
| B - OVERRØR: | 580 mm | 600 mm | 620 mm | 640 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° | 70° | 70° | 70° |
| D - Frempind længde: | 60 mm | 75 mm | 90 mm | 100 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 74° | 74° | 74° | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 424 mm | 424 mm | 424 mm | 424 mm |
| G - Hovedrør: | 95 mm | 105 mm | 115 mm | 125 mm |
| H - Nå!: | 400 mm | 417 mm | 434 mm | 451 mm |
| I - Stak: | 609 mm | 618 mm | 628 mm | 637 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.079 mm | 1.100 mm | 1.120 mm | 1.141 mm |